کد خبر: 981297 A

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از اجرای طرح مدیریت بحران ساختمان خبر داد.

به گزارش ایلنا،‌ رضا کرمی محمدی در توضیح این طرح گفت: به منظور جلب مشارکت شهروندان در ارزیابی و افزایش ایمنی ساختمان‌ها و ارتقای آمادگی آنها در مواجهه با بحران طرح مدیریت بحران ساختمان اجرا می شود و بناست تا فاز نخست آن در مجتمع‌های مسکونی بیشتر از ۱۸ واحد و حداکثر ۱۰طبقه هر یک از محلات مناطق ۲۲گانه شهر تهران اجرا و در مراحل بعدی در تمامی ساختمان های شهر تهران اجرایی شود.

وی گفت: برنامه مدیریت بحران ساختمان مجموعه‌ای از آموزش‌ها، ارزیابی‌ها، اقدامات و فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که با انجام آنها میزان ایمنی و آمادگی ساکنان و بهره‌برداران ساختمان در مقابل حوادث افزایش می‌یابد.

کرمی محمدی با بیان اینکه برنامه مدیریت بحران ساختمان در پنج مرحله انجام می شود، تصریح کرد: مرحله اول شامل شناسایی مخاطرات ساختمان و ارائه برنامه کاهش مخاطرات است که ارزیابان ایمنی بر اساس چک لیست تهیه شده، ایمنی ساختمان را ارزیابی می‌کنند. براساس اطلاعات این چک لیست، سطح خطر پذیری ساختمان و برنامه کاهش مخاطرات آن مشخص خواهد شد.

وی افزود: در مرحله دوم مخاطرات منازل و واحدها شناسایی می شود و در این مرحله ساکنین هر واحد، براساس چک لیست تهیه شده، مخاطرات واحد خود را ارزیابی کرده و نسبت به سطح خطرپذیری واحد خود، شناخت پیدا می کنند.

کرمی محمدی ارائه برنامه واکنش در شرایط اضطرای و آموزش های لازم به ساکنان را از مراحل دیگر عنوان کرد و گفت: آموزش ها به صورت مجازی و حضوری برگزار می شود و دوره آموزشی عملی اطفاء حریق از موارد آموزش های حضوری است.  برنامه واکنش در شریط اضطراری نیز به صورت پوستر در لابی ساختمان نصب می‌شود و اقدامات لازم پس از هر حادثه یا بحرانی را به ساکنین گوشزد می‌کند.

وی افزود: در آخرین مرحله ساکنان ساختمان یا مجتمع با نقشه تخلیه امن اضطراری محله که نقاط امن محله را در مواقع بحرانی مشخص می‌کند، آشنا می شوند.  شهروندان و مدیران مجتمع های مسکونی می توانند برای ثبت نام و ارزیابی ساختمان خود به پرتال سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و یا آدرس  tdmmo.tehran.ir مراجعه کنند.

چک شهر تهران مدیریت بحران ساختمان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر