کد خبر: 981245 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: سلامت شهروندان هر کشوری منبع اصلی قدرت و پیش نیاز پیشرفت و توسعه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه شصت و هفتمین نشست منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت بیان کرد: بسیار خوشحالم که شصت و هفتمین اجلاس کمیته منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در منطقه­ مدیترانه شرقی را افتتاح کنم، اولین اجلاس مجازی کمیته منطقه‌ای به دلیل شیوع بی‌سابقه و افزایش پاندمی کووید ۱۹ در حال برگزاری است، آماده شدن برای این اجلاس از بسیاری جهات استثنایی بود که سرانجام ما به این مرحله از برگزاری رسیدیم، مطمئن هستم مانند من همه‌ی شما مشتاقانه منتظر شرکت در بحث‌های پربار این اجلاس هستید که طی دو روز آینده برگزار می‌شود، برای من بسیار مایه خرسندی بود که سال گذشته ریاست شصت و ششمین اجلاس منطقه‌ای در تهران و جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتم.

وی ادامه داد: در آن اجلاس در زمینه‌ی موضوعات فنی مهم سلامت که دارای اهمیت خاص در منطقه بودند نظیر اجرای چارچوب پایان دادن به مرگ‌های قابل پیشگیری نوزادان، کودکان و نوجوانان، بهبود سلامت و توسعه، تقویت پرسنل پرستاری برای پیشبرد پوشش همگانی سلامت در منطقه مدیترانه شرقی و معرفی چارچوب عمل استراتژیک برای بخش بیمارستان به صورت پرباری مورد بحث قرار گرفت.

نمکی بیان کرد: موضوعات مورد بحث در اجلاس نشان­گر آگاهی قوی ما از این واقعیت بود که سلامت شهروندان هر کشوری منبع اصلی قدرت و پیش نیاز پیشرفت و توسعه است، به طور غیر منتظره‌ای، شرایط امسال غیرعادی شد و از همان زمان که تلاش خود را برای پاسخگویی به این بیماری همه گیر متمرکز کردیم قصد نداشتیم ارائه خدمات ضروری سلامت، آموزش، تغذیه و معیشت مردم را به خطر بیندازیم. این یک چالش نسبتا بزرگ برای سیاست‌گذاران و کارکنان حوزه سلامت ایجاد کرد.

وزیر بهداشت در این مراسم گفت: پاندمی کووید ۱۹ به شدت منطقه ما را فرا گرفت و درس‌های زیادی برای آموختن در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی ارائه داد. ما باید زیرساخت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات را تقویت کنیم که داده‌های قابل اعتمادتر و همچنین پزشکی از راه دور و آموزش از راه دور را در دوره جدید ارائه دهیم.

نمکی ادامه داد: اقدامات تهدید کننده یک جانبه نه تنها می‌تواند مانع از انجام مداخلات موثر در مبارزه با این بیماری همه گیر شده، بلکه به طور کلی مانع از دسترسی ما به اهداف جهانی و تعهد منطقه‌ای در زمینه پوشش همگانی سلامت شود. از نقش رهبری و تعهد زیاد برادرمان دکتر احمد المنظری مدیر منطقه مدیترانه شرقی و کمک‌های همیشگی ایشان قدردانی می‌کنم.

رییس شصت و ششمین اجلاس نشست منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت بیان کرد: در اجلاس کمیته منطقه‌ای سال گذشته، روحیه همکاری و همبستگی را به طور جدی شاهد بودم. اطمینان دارم این موضوع تحت ریاست دکتر هالا زاید وزیر محترم بهداشت و جمعیت مصر که قبل از اجلاس توسط وزرای بهداشت کشورهای عضو انتخاب شده‌اند، ادامه خواهد یافت. در آخر مایلم از اعضای کمیته فرعی که طی سال جاری چندین بار تشکیل جلسه دادند و راهنمایی‌هایی لازم در مورد برگزاری شصت و هفتمین نشست منطقه‌ای که از ماهیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود و همچنین در مورد دستور کار فنی این نشست تصمیم گیری کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

ویروس کرونا سعید نمکی اجلاس منطقه‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر