کد خبر: 980929 A

رئیس پلیس فتا تهران از انهدام اعضای باند کلاهبرداران فیشینگ خبر داد که ساخت درگاه جعلی اینترنت بانک ، ۲۰ میلیارد ریال از موجودی حساب شهروندان سرقت کرده بودند.

به گزارش ایلنا، سرهنگ "داود معظمی گودرزی" در تشریح این خبر گفت: سی و یکم شهریور ماه سال ۱۳۹۹ احدی از شهروندان به این پلیس مراجعه و اظهار داشت، در حال انجام تراکنش بانکی از طریق اینترنت بانک بودم که ناگهان متوجه خالی شدن موجودی حساب بانکی ام به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال شدم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حین رسیدگی به ۱۱ پرونده مشابه دیگر نیز به پلیس فتا ارجاع وشاکیان در اظهارات مشابهی از سرقت وجوه حساب بانکی شان شکایت داشتند که موضوع به طور ویژه در دستور کار مهندسان این پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی عنوان کرد: در بررسی های اولیه مشخص شد که مال باختگان در موتورهای جستجوگر بدون توجه به آدرس URL از درگاه جعلی اینترنت بانک یکی از بانک های داخلی کشور قصد انتقال وجوه به مقصد را داشتند که داده های کارت بانکی و سپس موجودی حساب بانکی شان سرقت شده است.

سرهنگ گودرزی ادامه داد: با تلاش شبانه روزی هویت و مخفیگاه سه عضو اصلی این باند حرفه‌ای شناسایی و با هماهنگی های قضائی و اخذ نیابت قضائی هر سه متهم در یک عملیات پلیسی در یکی از شهرهای شمالی کشور دستگیر و به پلیس فتا انتقال یافتند.

وی با اشاره به اینکه از مخفیگاه متهمان، تعداد زیادی آلات و ادوات مجرمانه، کارت بانکی، موبایل و لپ تاپ کشف شد، عنوان کرد: متهمان پس از انتقال به پلیس فتا به جرم ارتکابی و ساخت درگاه جعلی بانک اعتراف و اظهار داشتند، پس از برداشت غیرمجاز از حساب مال باختگان، وجوه مسروقه را از طرق مختلف از حساب های مقصدخارج می کردیم.

این مقام سایبری اضافه کرد: کارشناسان ارزش ریالی اموال کلاهبرداری شده را ۲۰ میلیارد ریال برآورد کرده¬اند.

رئیس پلیس فتا پایتخت در پایان به شهروندان توصیه کرد: حتی الامکان از وارد شدن به لینک‌های مشکوکی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف تحت عناوین گوناگون ارائه می‌شود، خودداری کنید و ضمن جدی گرفتن هشدارهای پلیسی در صورت مواجهه با موارد مشکوک حتما از صحت اطلاعات و آدرس URL سایت اطمینان حاصل کرده و تنها به نتایج جستجوهای اینترنتی اکتفا نکنید و در هنگام ورود اطلاعات کارت و حساب بانکی، ملاحظات امنیتی لازم را رعایت کنید و هرگونه موارد مشکوک را از طریق سایت اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع رسانی کنید.

رئیس پلیس فتا تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر