کد خبر: 980436 A

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی از افزایش ۵ درصدی خدمات مشاوره ای به دانش آموزان با نیازهای ویژه و خانواده های آنان از طریق راه‌اندازی ۱۷ مرکز مشاوره جدید خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید جواد حسینی  به مناسبت هفته بهداشت روان ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: ۳۱ مرکز مشاوره و راهنمایی با بییش از ۸۰۰ مشاور و مددکار خدمات مشاوره ای و راهنمایی خود را به دانش آموزان با نیازهای ویژه  و خانواده آنان ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه  ۱۷ مرکز مشاوره و راهنمایی هم در سال جدید به این مراکز افزوده خواهند شد اظهار داشت: علاوه بر آن سامانه ندای همراه که کار مشاوره به مدارس تلفیقی فراگیر را برای دانش آموزان، معلمان، مدیران ارائه می دهد نیز به زودی راه اندازی خواهد شد و این سامانه خدمات مشاوره ای به اولیای دانش آموزان نیز ارائه خواهد داد.

حسینی با اعلام اینکه به زودی بسته تحولی خانواده محور در آموزش و پرورش استثنایی تدوین و تصویب خواهد شد  اظهار داشت: این بسته تحولی مشتمل بر ۶ برنامه می باشد که ایجاد شبکه جامع آموزش و اطلاع رسانی تخصصی به اولیاء در بستر فناوری های نوین مشتمل بر طراحی و تولید محتوی و اپلیکیشن، راه اندازی سامانه ندای همراه و صدای همراه، گسترش آموزش خانواده ها و معلمین، تسهیل مشارکت اجتماعی در مددکاری با محوریت مدرسه، ایجاد و راه اندازی پارلمان  مشورتی اولیا و مربیان کشور و طرح دستیار معلم و مدرسه یاری  از مهمترین  برنامه ها و محورهای  بسته تحولی خانواده محور خواهد بود.

وی افزود: در بسته  های تحولی  و برنامه های سال جاری  ۵ درصد افزایش خدمات مشاوره ای  به دانش آموزان  و خانواده ها هدف گذاری شده است.

وی گفت: در سال گذشته نزدیک به ۸ هزار جلسه آموزش خانواده  در بیش از هزار  مدرسه برگزار شده است و ۲۶۳ هزار و ۹۶۱ نفر از اولیا  در این  جلسات شرکت کردند که از این تعداد ۲۲۱ هزار و ۷۶۵  مادر و ۴۲ هزار و ۱۹۶ پدر در این جلسات شرکت داشته اند.

 حسینی در ادامه گفت: علاوه بر این  ۷۵۰ مرکز مشکلات ویژه یادگیری نیز به ۴۹ هزار دانش آموز خدمات تخصصی و حرفه ای برای رفع مشکلات ویژه یادگیری ارائه داده اند.

معاون وزیر در ادامه با بیان آمار تخصیص مشاور گفت: در مدارس دوره اول متوسطه استثنایی و ابتدایی به ازای هر ۲۵ تا  نفر ۵۵ یک مشاور،  ۵۶ تا ۱۰۰  نفر یک مشاور، ۱۰۱ تا ۱۴۹ نفر دو مشاور ۱۵۰ نفر به بالا ۴ مشاور باید  اختصاص یابد.

وی گفت: در مدارس دوره اول متوسطه پیش حرفه ای و دوره  دوم  متوسطه حرفه ای هریک به اعضای هر ۸ نفر دانش آموز یک ساعت مشاور در هفته منظور میگردد و در مدارس دوره دوم متوسطه استثنایی به اعضای هر ۱۲ نفر دانش آموز یک ساعت فعالیت مشاور منظور می گردد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ حسینی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۲ مرکز مشاوره فعال در سطح کشور برای آموزش و پرورش استثنایی وجود دارد گفت: در مجموع و با توجه به استانداردهای لازم به ۱۶۶ مرکز دیگر نیز نیازمندیم که به مرور تلاش می کنیم هم جهت استانداردسازی تعداد مشاور که باید ۲۵ به یک باشد و اکنون بالای ۱۵۰ به یک است و هم تعداد مراکز مشاوره برای ارائه خدمات اقدام کنیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر