کد خبر: 979484 A

مدیر کل زندان های استان تهران گفت: به یقین، افتتاح دفاتر خدمات قضایی ویژه زندانیان روند دادرسی و صدور احکام قضایی و نظارت بر آن را تسریع کرده و گام مهمی در جهت خدمات بیشتر و حفظ کرامت انسانی و ارتقای برنامه های ارزشی حقوق بشر اسلامی را خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، سید حشمت الله حیات الغیب مدیر کل زندان های استان تهران در مراسم افتتاح دومین دفتر خدمات قضایی ویژه مددجویان بازداشتگاه اوین  که با حضور میرزایی مطلق معاون رئیس کل دادگستری در امور زندان ها و دبیر کمیسیون عفو و بخشودگی، تدین مشاور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین فیروجائی معاون دادستان در امور زندانها و مدیر و مسئولان این بازداشتگاه حضور داشتند، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی اظهار داشت: اولین دفتر خدمات الکترونیک قضایی در کشور، هفته گذشته در ندامتگاه تهران بزرگ راه اندازی شد و امروز شاهد دومین دفتر ویژه مددجویان بازداشتگاه اوین هستیم و سومین دفتر نیز در زندان زندان طی آینده نزدیک افتتاح می شود. 

مدیر کل زندان های استان تهران همچنین گفت: پهنای فیبر نوری یکی از ضروری ترین بسترهایی است که حوزه مخابرات و شهرداری بایستی به ما کمک کند تا خدمات ارائه شده به مددجویان و خانواده های آنان از سرعت بیشتری برخوردار باشد ولی در حال حاضر با تمام قوا این دفاتر را یکی پس از دیگری تجهیز و به بهره برداری می رسانیم. 

وی ادامه داد: آیین دادرسی کیفری در زمینه لزوم راه اندازی دفاتر خدمات قضایی پیش بینی و تصریح نموده است، به یقین افتتاح این دفاتر روند دادرسی و صدور احکام قضایی و نظارت بر آن را تسریع نموده، گام مهمی در جهت خدمات بیشتر و حفظ کرامت انسانی و ارتقای برنامه های ارزشی حقوق بشر اسلامی را خواهد داشت و به زودی سومین دفتر را نیز در استان و کشور راه اندازی خواهیم کرد. 

در این مراسم که میرزایی مطلق معاون رئیس کل دادگستری در امور زندان ها و دبیر کمیسیون عفو و بخشودگی، حجت الاسلام والمسلمین فیروجائی معاون دادستان در امور زندانها، حمید محمدی مدیر بازداشتگاه اوین و مسئولان قضایی این مرکز نیز حضور داشتند، مشاور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: دسترسی واحدهای قضایی به زندان ها و اعلام تصمیم ها و احکام به زندانیان در اسرع وقت، تبادل لوایح و ارتباط دو سویه بین زندانی و قضات و نیز جلوگیری از اطاله دادرسی، امکان ذخیره سازی اطلاعات و نیز نظارت مراجع عالی قضایی امکان پذیر خواهد بود. 

تدین ادامه داد: این خدمت در دسترس تمام زندانیان قرار خواهد گرفت و مراجع عالی قضایی می توانند به صورت روزانه، برخط و دقیق روند صدور احکام و اجرای آن نظارت داشته باشند و این سرعت در رسیدگی، موجب افزایش رضایتمندی و کاهش نگرانی از زمان رسیدگی پرونده ها خواهد بود و عملکرد واحدهای قضایی و دادگستری ها نیز مورد رصد و ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

وی در پایان با بیان اینکه روند توسعه خدمات الکترونیک به دقت ادامه دارد، اظهار امیدواری کرد تا پایان سال در تمام استان ها، دفاتر خدمات قضایی زندانیان تجهیز و راه اندازی گردد.

بنا به این خبر، مددجویان بازداشتگاه اوین و نیز خانواده های آنان می توانند به مراجعه به شعبات دفتر خدمات قضایی در اندرزگاه ها و سالن ملاقات، در سامانه ثناء ثبت نام نموده، یا روند پرونده قضایی را دنبال نمایند. 

شایان ذکر است استان تهران به دلیل جمعیت کیفری، اولین استانی بود که زمینه ایجاد دفاتر خدمات قضایی در زندان را فراهم نموده، تا پایان سال در استان های دیگر نیز راه اندازی خواهد شد.

مدیرکل زندان های استان تهران سید حشمت اله حیات الغیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر