کد خبر: 978820 A

سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: تاکنون نزدیک به ۲۰۰ تست از کودکان کار گرفته شده و خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی گزارش نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید مالک حسینی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی کودک برگزار شد با اشاره به اقداماتی که برای این روز در نظر گرفته شده است، گفت: وبینار تخصصی موضوع شهر وکودک در نخستین روز از هفته جهانی کودک برگزار خواهد شد و هدف از آن باز کردن پنجره جدیدی به موضوع کودکان است و این آغازی است که در چارچوب کمپین چهاراره کودک ادامه خواهد داشت. 

او ادامه داد: سعی شد در ۵ محله کم برخوردار تهران از جمله باغ آذری‌، فرحزاد،‌ خلازیر،‌ اتابک و هرندی، برنامه هایی از جمله ارائه خدمات رایگان بهداشتی،‌ توزیع غذا و برنامه‌های مددکاری صورت گیرد‌، اما با توجه به تاکید ستاد کرونا خدمات پزشکی با توجه به تجمعاتی که در پی خواهد داشت، فعلا متوقف شده است، اما توزیع غذا با کمک گروه‌های جهادی در این ۵ محله انجام خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه برای کم کردن فاصله اجتماعی محلات کم برخوردار را در دستور کار قرار می‌‌گیرد، گفت: توزیع سه هزار پرس غذا در روز اربعین حسینی نیز انجام می‌شود. 

سرپرست سازمان رفاه، ‌خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به راه‌اندازی اتوبوس‌های سیار گفت: فراخوان اتوبوس سیار برای کمک به کودکان داده شده است. در مصوبه بودجه ۵ میلیارد تومان برای راه اندازی ۵ اتوبوس سیار اختصاص داده شد. این ۵ اتوبوس مناسب سازی می شود و در ۵ منطقه به ارائه خدمات مددکاری، پزشکی و آموزشی  می‌پردازند. 

او ادامه داد:  از آنجایی که ممکن است کودکان از سوی  برخی خانواده‌ها برای حضور در مراکز پرتو منع شوند،‌ ‌که تعداد آنها به ویژه در مراکز حاشیه‌ای کم هم نیست در نتیجه تلاش می کنیم که مراکز خدمات رسانی را به محل تجمع منتقل کنیم. 

حسینی با بیان اینکه در یکی از مناطق برخی از کودکان حاشیه‌ای از رفتن به مدرسه باز می‌مانند و حتی امکان تهیه بلیت اتوبوس هم ندارند، گفت: لذا مجموعه این عوامل باعث شد تا به سمت ایجاد مراکز سیار برویم، لذا فراخوان طراحی داخلی مراکز سیار و بدنه تا یکشنبه هفته آینده منتشر و به طرح های برتر نیز جوایزی اهدا می شود. 

سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در روز شنبه توزیع بیش از سه هزار بسته لوازم التحریر بین کودکان کار در مراکز پرتو اجرا خواهد شد. این بسته ها درب منازل توزیع خواهد شد. 

او همچنین خبر از رونمایی یک سامانه برای جذب داوطلبان در حوزه کودکان داد و افزود: در هفته آینده از یک سامانه رونمایی می شود که برای جذب داوطلبان ارائه خدمت به کودکان طراحی شده و این امکان را فراهم می کنیم تا همه افراد علاقه‌مند‌ در این سامانه حضور داشته باشند و بتوانیم کار داوطلبان را با کمک آنها ساماندهی کنیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا آماری از کودکان در معرض آسیب وجود دارد، گفت: ما مرجع تعیین تعداد کودکان در معرض آسیب نیستیم و اگر یافته‌ای داشته باشیم آن را به مراجع تعیین کننده انتقال می دهیم. 

حسینی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای امن شدن محیط شهر تهران برای کودکان چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: تلاش و نگاه جدیدی که در حوزه خدمات اجتماعی داریم این است که مشارکت کودکان جلب شود و در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری نقد و پیگیری مطالبات کودکان را فراهم کنیم و در این زمینه  تهران نیاز به کار بیشتر است. 

حسینی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه تست کرونای کودکان کار گفت: تاکنون نزدیک به ۲۰۰ تست از کودکان گرفته شده و این اقدام به طور مستمر ادامه دارد،‌ خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی گزارش نشده است. 

او در پاسخ به این سوال که چرا فعالیت‌های سازمان تنها به کودکان کار محدود شده و برای سایر کودکان تهران برنامه مشخصی ندارید؟ اظهار داشت: اینکه می گویم ماموریت و مسئولیتی نداریم به معنی فرار از مسئولیت نیست. نه تنها مسئولیتی نداریم بلکه جاهایی منع هم شدیم. ما اگر ببنیم که کودکی در تهران نیاز به خدمتی دارد اجازه اینکه از کودک در گشت‌های خود پذیرایی کنیم هم نداریم و حتی می تواند اقدام مجرمانه تلقی شود.  آنچه که قانون به ما تکلیف کرده زیرساختی است و زیر ساخت ما مراکز پرتو و رویش هستند که بیش از ۵۴۰۰ کودک را آموزش می‌دهند. 

حسینی ادامه داد: البته که شهرداری باید نسبت به کودکان شهر هم توجه داشته باشد و نقشی که اکنون برای ما تعریف کردند زیرساخت است. 

او در پاسخ سوالی درباره سرانجام تامین واکسن انفلوآنزا در گرمخانه‌‌های پایتخت گفت: هفته گذشته با وزارت بهداشت مکاتبه رسمی داشتیم. یک مکاتبه برای مددکاران،‌ مددیارها و همکارانمان و یک مکاتبه نیز برای کودکان کار و آنهایی که در مراکز پرتو هستند. همچنین یک درخواست نیز برای افرادی داشتیم که به گرمخانه ها مراجعه می کنند،‌ اما تا این لحظه هنوز پاسخی دریافت نکردیم. 

او درباره پذیرش معتادان متجاهر در مراکز بهاران گفت:‌ جلسه‌ای با ستاد مبارزه با مواد مخدر،‌ بهزیستی، نیروی انتظامی و علوم پزشکی برگزار شد. امروز ظرفیت پذیرش هزار نفر را در مراکز بهاران داریم و تعهد کردیم که برای هزار نفر دیگر تا پایان سال شرایط زیرساختی را ایجاد کنیم. اکنون ۹ مرکز بهاران در اختیار داریم و شرایط فعال کردن تا سقف ۱۳ مرکز را تا پایان سال داریم. 

سید مالک حسینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر