کد خبر: 977519 A

اعضای شورای شهر تهران، شهرداری را ملزم کردند تا از نتایج مطالعات عارضه سنجی ترافیک قبل از صدور پروانه برای ساختمان های با نرخ سفرسازی بالا استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جریان دویست و چهلمین جلسه شورای شهر تهران بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به استفاده از نتایج مطالعات ترافیک قبل از صدور پروانه برای ساختمان های بزرگ مقیاس (ساختمانهای گروه (ج) و (د) » در دستور کار قرار گرفت. 

محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره طرح تهیه شده در این کمیسیون گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌هایی که این روزها در شهر تهران با آن مواجه هستیم به این دلیل است که به مفاد طرح تفصیلی که شهرداری را ملزم کرده است در فرایند صدور پروانه نسبت به انجام مطالعات مختلف ترافیکی، شهرسازی، اجتماعی، زیست محیطی اقدام کنند و فعالیت‌های مجاز به استقرار در شهر تهران مخصوصا در پهنه های s و m را در پروانه تعیین کند، بی‌توجهی شده است.

او ادامه داد: متاسفانه ۹ سال از ابلاغ طرح تفصیلی شهر تهران می‌گذرد و این تکالیف انجام نشده و همین امر باعث شده که امروزه طرح تفصیلی نه تنها مشکلات شهر تهران را حل نکرده بلکه به افزایش مشکلات نیز دامن زده است.

سالاری با بیان اینکه در این طرح با همکاری کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر ساختمان‌ها را به دو گروه "ج" و "د" که در مقررات ملی ساختمان آمده است، تقسیم کردیم، افزود: گروه "ج" ساختمان‌هایی است که مقیاس کالبدی آن‌ها ۶ تا ۱۰ طبقه ارتفاع با زیربنای حداقل ۲ هزار متر مربع و حداکثر ۵ هزار متر مربع است، گروه "د" ساختمان‌های بیش از ۱۰ طبقه و بیش از ۵ هزار متر مربع در مساحت ناخالص است.

او اضافه کرد: از آنجایی که فرایند صدور پروانه بروکراتیک و طولانی است، برای اینکه مردم و شهرداری دچار مشکل نشوند، مبتنی بر یک تعامل با معاونت شهرسازی و معماری و معاونت حمل و نقل ترافیک، جدولی را ارائه دادیم که مبتنی بر این جدول از مجموع ۱۲ هزار پروانه‌ای که امسال صادر شده، ۶۵ الی ۷۰ ملک، بزرگ مقیاس محسوب می‌شوند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بر اساس این طرح برای احداث مال‌ها و مگامال‌ها یا مجموعه‌های چند منظوره یا مجتمع‌های مسکونی باید عارضه سنجی ترافیکی با هزینه خود آن‌ها انجام شود. متاسفانه علی‌رغم اینکه این کار جزو تکالیف طرح تفصیلی بوده تاکنون انجام نشده و هزینه آن را شهروندان و مدیریت پرداخته کرده‌اند و امروز ترافیکی که در مناطق و محلات مشاهده می‌کنیم برای مردم مشکل ایجاد کرده است و آن ها از شهرداری گلایه می کنند.

او افزود: ما در شورای شهر و مدیریت شهری این دوره که رویکردمان کیفی سازی، عمل به طرح تفصیلی و تصمیم سازی از مسیر کارشناسی و توجه به مطالعات است امروز این طرح را ارائه دادیم و این یک تصمیم مهم برای شورای شهر است.

به گزارش ایلنا،‌ اعضای شورای شهر تهران به این طرح رای مثبت دادند.

شورای شهر مطالعات ترافیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر