کد خبر: 974124 A

اعضای شورای شهر تهران به کلیات طرح الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودک رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ در جریان دویست و سی و نهمین جلسه شورای شهر تهران طرح الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودک مورد بررسی قرار گرفت. 

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در توضیح طرح الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودکان گفت: در حال حاضر کودکان از کمترین فضای اختصاصی در شهر محروم هستند. در طی ۴۰ سال اخیر در شهر تهران برای کودکان و نوجوانان پروژه چشمگیری اجرا نشده است و کودکان از کمترین فضای اختصاصی در مکان های عمومی شهر برخوردارند. تآسیس موزه کودکان تهران با لحاظ کردن استانداردهای روز دنیا می‌تواند تهران را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کند و کودکان تهرانی در محیطی منطبق با تخیلات و قابلیت‌های ذهنی خود برای زندگی آینده آماده شوند. موزه کودکان می‌تواند شامل واحدهای محیط زیست، سلامت، ترسیم تخیلات، بازی‌های تقویت کننده اعتماد بنفس، نگهداری اشیا، آشنایی با حشرات، تعاملات اجتماعی، تکنولوژی و ارتباطات و ... باشد.

خداکرمی گفت: امروزه مفهوم موزه‌ها بسیار متفاوت است و دیگر منحصراً جایی برای نگهداری اشیاء نیست، بخصوص موزه‌های کودکان به محلی برای تجربه زندگی تبدیل شده‌اند و تقریباً در کلیه شهرهای کشورهای توسعه یافته، شهرداری‌ها بهترین فضای شهری خود را به موزه کودکان اختصاص داده‌اند و موزه کودکان بوستون با قدمت ۱۰۰ ساله و موزه کودکان توکیو و.. بهترین مثال‌هایی هستند که توانسته کودکان شهر را در یک محیط خلاق برای زندگی آینده آماده کند. در این موزه‌ها درگیر کردن کودکان و خانواده‌ها به کشف تجربیات جدید برای برخورداری از دنیایی بهتر با ارتقای مهارت‌های اساسی زندگی و جذاب شدن یادگیری و آموزش مداوم در یک محیط غیر رسمی و اما جدی، مهم‌ترین اصل است. مخالفان می‌گویند در کانون پرورش فکری کودکان محیطی برای تاریخ ادبیات کودکان اختصاص داده شده است، باید توضیح بدهم آن جا فقط مختص تاریخ ادبیات است و ما درباره یک مکان جامع صحبت می‌کنیم. امروز موزه‌ها محلی برای تجربه زندگی هستند.

موزه کودکان در یک فضای طبیعی یا احساس امنیت و اعتماد برای رشد تخیلات و کنجکاوی و واقعگرایی تآسیس می شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: موزه کودکان با محوریت نیازهای کنجکاوانه کودکان که بتواند پشتیبان خانواده‌ها برای پرورش خلاقیت و کنجکاوی فرزندان خود باشد تشکیل می شود و مهمترین هدف این موزه بهبود رشد و تکامل سالم کودکان و بکارگیری توانایی‌های بالقوه آنان برای دستیابی به رفاه جمعی و شکوفایی نسل آینده است.

خداکرمی با اشاره ارزش این موزه تصریح کرد: این موزه بازی محوری است، اعتقاد به ارزش ذاتی بازی و فرصت هایی برای یادگیری تجربی و کشف مبتنی بر اشیا چند حسی فراهم می شود. رای ما به تآسیس موزه کودکان با  به معنی به یادگار ماندن مکانی بی نظیر برای کودکان امروز و نسل فردا خواهد بود و نشان خواهد داد که شورای پنجم کودکان شهر برایش از اهمیت خاصی برخوردارند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر در پایان خاطر نشان کرد: بنابراین ذهن خودتان را از موزه های ایرانی برای کودکان مثل ایرانک و کانون پرورش فکری رها کنید. می‌تواند بخشی از این موزه نگهداری اشیای خارجی باشد، اما بیشترین هدف این مکان، آشنایی کودکان با طبیعت و محیط زیست است. آنچه ما از شهرداری انتظار داریم این است که با توجه به بند ۸ماده مصوبه شهر دوستدار کودک که در آن تاکید به ساخت موزه اسباب بازی شده و مکانی ماندگار برای کودکان تاسیس کنیم که بخشی از آن موزه اسباب بازی باشد.  این موزه یک مکان تربیتی-آموزشی و هویت بخشی خواهد بود که جایش در این شهر و کشور خالی است. بنابراین ما شهرداری را مکلف به تایین مکانی برای تاسیس این موزه با کمک بخش خصوصی می‌کنیم. ما نگفتیم شهرداری به تنهایی این کار را انجام دهد، بلکه در تبصره‌ای ذکر کردیم شهرداری از فعالین حوزه تارخی و فرهنگ و سازمان های مردم نهاد کمک بگیرد. پیش بینی ما این است اگر طراحی این موزه مطابق با استانداردهای جهانی باشد باعث ایجاد تحول در کشور خواهد شد.

به گزارش ایلنا،‌ اعضای شورای شهر تهران به کلیات طرح الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودک رای مثبت دادند.

شورای شهر تهران شهرداری تهران موزه کودک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر