کد خبر: 972621 A

در بزرگداشت سالگرد فاجعه منا، کنگره ملی لاله های سفید در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در آیین تهران که در مجتمع فرهنگی شهید رسول‌زاده برگزار شد حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس،  شهدای منا، مسجدالحرام و حج خونین سال ۶۶ گفت: فاجعه تلخ منا به معنای واقعی کلمه عید مسلمانان را عزا کرد و چند هزار حاجی از کشورهای مختلف از جمله صدها حاجی ایرانی مظلومانه و با زبان تشنه شهید شدند.

وی با استناد به حدیث شریف " مَنْ مَاتَ مُحْرِمًا حُشِرَ مُلَبِّیًا " از نبی مکرم اسلام، جایگاه والای شهدای منا را یادآور شد و این فاجعه را نتیجه بی تدبیری ، عدم برنامه ریزی مناسب و مدیریت ضعیف کشور میزبان دانست.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: کسانی که خود را خادم حرمین شریفین و ضیوف الرحمان می دانند و می‌خواهند به چند میلیون زائر خدمات ارائه دهند بر طبق فرامین دینی باید درست برنامه‌ریزی و مدیریت کنند و برنامه جایگزین در شرائط خاص داشته باشند تا هزاران خانواده در جهان اسلام عزادارعزیزان خود نشوند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نواب با بیان اینکه آنچه درمنا اتفاق افتاد به ضرر جهان اسلام بود، اظهارداشت: کشور میزبان مدیریت زمین و مسیر حرکت زائران را در اختیار داشت و   می توانستند با هدایت درست حجاج، تغییر مسیر حرکت زائران و بستن راههای ورود به محل وقوع فاجعه منا و... جلوی این فاجعه جانکاه را بگیرند.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید براینکه هیئت هایی که پس از وقوع فاجعه منا هرسال از ایران برای مذاکرات حج به عربستان رفته اند نتیجه تحقیقات این پرونده را پیگیری کردند، خاطرنشان ساخت: فرافکنی و متهم کردن این و آن توسط مسئولین حرمین شریفین درفاجعه منا به جایی نمی رسد.

وی بار دیگر به موضوع تشکیل کمیته حقیقت یاب اشاره کرد و گفت: مسببان این فاجعه همچنان می گویند که درحال تحقیق هستیم و نتیجه تاکنون مشخص نشده است در حالی که باید به جهان اسلام و خانواده شهدای منا جواب بدهند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت افزود: درخواست شده که منطقه تردد زائران مسقف شود، چرا که اگر مسقف بود چنین فاجعه ی غم باری با این تعداد شهید و مجروح اتفاق نمی افتاد.

وی خطاب به مسئولین حرمین شریفین گفت: اگر شما می گوئید "خدمة الحاج شرف لنا " باید این کاربرای زائران خانه خدا که مهمانان خدا هستند و شما خدمتگذار آنان هستید، انجام شود.  

علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت دیگر سخنران این کنگره بود که بر لزوم بررسی علل و عوامل فاجعه منا و پاسخ مشخص میزبان به خواست کشورهای اسلامی تاکید کرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را با حضور و مشارکت همه کشورهایی که زائران شان دراین فاجعه شهید شدند، ضروری دانست و تصریح کرد: ما بعنوان کارگزاران حج متکفل هستیم که نگذاریم یاد و خاطره این فاجعه فراموش شود.  وی افزود: شهدای فاجعه منا فقط ایرانی‌ها نبودند و بر اساس آمارها بیش از ۷ هزار نفر در این فاجعه شهید شدند لذا ضرورت اقدام بین المللی برای رسیدن به عوامل و چرایی این فاجعه بسیار مهم است.

رشیدیان با اشاره به اینکه با بیانات بی نظیر، قاطع و محکم مقام معظم رهبری در آن زمان، فضای پیگیری کاملاً متفاوت شد، تصریح کرد: پیگیری‌ها تا به امروز ادامه دارد و سازمان حج و زیارت علی رغم قطع روابط سیاسی با عربستان وظیفه خود می داند در هر دور مذاکره با طرف کشور عربستان موضوع شهدای منا را در دستور کار قرار دهد.

رئیس سازمان حج وزیارت این مطلب را که برخی مسئولان کشورمسئولیت فاجعه منا را پذیرفته اند تا حج برقرارشود، فاقد صحت دانست و گفت: این سازمان تلاش کرده است که از طریق حقوقی نیز موضوع فاجعه منا را پیگیری کند.

وی به پوشش خانواده شهدای منا توسط بنیاد شهید و تلاش برای ثبت دوم مهرماه سالروز فاجعه منا به عنوان روز شهدای منا و مکه در تقویم ملی کشور اشاره کرد و گفت: یادبود شهدای منا نیز طراحی شده است و برای اجرا و نصب آن در محوطه سازمان حج و زیارت اقدام خواهد شد.

فاجعه منا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر