کد خبر: 972214 A

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد:

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تشریح نحوه حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه گفت: برنامه ریزی شده که ترم اول سال تحصیلی ۰۰-۹۹ به صورت ترکیبی برگزار شود و دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی ارشد ۳ هفته در دانشگاه حضور داشته باشند.

به گزارش ایلنا،‌ مرتضی کلاهدوزان با اشاره به انجام ثبت نام دانشجویان ترم های گذشته این دانشگاه گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و تاخیر در برگزاری کنکور سراسری و همچنین براساس اطلاعیه‌های سازمان سنجش آموزش کشور پیش بینی می شود که ثبت نام دانشجویان جدیدالورود با تاخیر و از اوایل آبان ماه آغاز شود.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: مقطع تحصیلات تکمیلی با مقطع کارشناسی از نظر  ارائه دروس سالانه متفاوت است به این نحو که در بسیاری از دانشگاه‌ها ازجمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر دروس دوره تحصیلات تکمیلی سالانه تدریس می‌شود یعنی یک بار در سال ارائه می‌شود بنابراین ورود پذیرفنه شده‌گان در ترم دوم سال تحصیلی امکان‌پذیر نیست و لازم است پذیرفته‌شده‌گان در ترم اول سال تحصیلی ثبت نام و شروع به تحصیل کنند.

کلاهدوزان خاطرنشان کرد: باتوجه به اهمیت کیفیت آموزش و پژوهش در این دانشگاه لازم است برنامه ویژه‌ای جهت برگزاری کلاس‌های ترم اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ در نظر گرفته شود تا دروس ارائه شده برای پذیرفته‌شده‌گان جدید بطور کامل و در زمان بندی مناسب ارائه گردد.

نحوه دفاع پایان نامه ها در شرایط کرونایی

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باتوجه به مشکلات پیش آمده سعی کردیم در روند دفاع از پایان نامه‌ها با دانشجویان همکاری صورت گیرد و در ترم گذشته برای افرادی که با مشکل مواجه بودند و متقاضی استفاده از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات بودند همکاری لازم صورت گرفت.

کلاهدوزان خاطرنشان کرد: در ترم گذشته سعی شد روند دفاع از پایان نامه ها به صورت یک سیستم ترکیبی انجام شود به نحوی که برخی از داوران به صورت غیر حضوری در جلسه دفاع حضور داشتند.

وی اضافه کرد: در مقاطعی که شدت بیماری افزایش یافته به نحوی برنامه ریزی صورت گرفت که دفاع از پایان نامه ها به صورت کاملا مجازی باشد.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: می‌توان گفت در ترم گذشته باتوجه به شیوع بیماری کرونا پایان نامه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به صورت ترکیبی دفاع شد.

امکان استفاده دانشجویان از آزمایشگاه ها

کلاهدوزان اظهار داشت: به دانشکده‌ها  پیشنهاد شد که برنامه ریزی لازم برای استفاده از آزمایشگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود تا دانشجویان بتوانند از این امکانات در پیشبرد برنامه‌های پژوهشی خود استفاده کنند.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: آماری مبنی بر اینکه شرایط کرونا تاثیری بر کیفیت پژوهش‌ها گذاشته است وجود ندارد و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر باتوجه به حساسیت‌های استادان و گروه‌های آموزشی سعی شده تا فعالیت‌های پژوهشی با کیفیت سابق خود ادامه یابد.

کلاهدوزان گفت: دفاتر آموزشی دانشگاه دارای ترافیک کاری زیادی هستند اما همواره سعی بر این است که سرویس دهی بهینه به دانشجویان صورت گیرد.

راه اندازی سامانه سامت در دانشگاه

وی با اشاره به راه اندازی سامانه سامت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این سامانه برای پیگیری فعالیت‌های دانشجویان و فارغ التجصیلان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه بر بستر وب راه اندازی شده است.

مدیر تحصیلات تکیمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با توجه به اینکه این سامانه تحت وب است، استادان، فارغ التحصیلان، دانشجویان و کارشناسان دانشگاه محدودیت زمانی و مکانی در استفاده از آن ندارند.تاکنون حدود ۱۰ هزار درخواست از سوی دانشجویان در این سامانه ثبت شده است .

وی تاکید کرد: در این سامانه روند فعالیت‌ها از سوی استادان، دانشجویان، کارشناسان و مدیران دانشکده‌ها قابل پیگیری است و این سامانه به صورت هوشمند فعالیت می‌کند.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: برنامه ریزی توسعه این سامانه به صورتی تنظیم شده است که سرویس دهی لازم را به صورت کاملا الکترونیکی در اختیار استادان، دانشجویان، مدیران و کارشناسان دانشگاه قرار دهد.

کلاهدوزان افزود: درحال برنامه ریزی هستیم که در این سامانه روند فراغت از تحصیل و تحویل مدارک به فارغ التحصیلان به صورت کاملا الکترونیک و در اسرع وقت صورت گیرد.امیدواریم خدمت رسانی به استادان،  دانشجویان، کارشناسان و مدیران دانشگاه در آینده نزدیک به صورت کاملا الکترونیکی صورت گیرد.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: نتیجه فرآیند صورت گرفته در این سامانه در هر مرحله از طریق ایمیل به ذینفعان اطلاع رسانی می شود.

نحوه حضور دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه

کلاهدوزان گفت: دانشجویان مقاطع دکتری عمدتا دو ترم به آموزش و اخذ دروس اقدام می¬نمایند و سال دوم به بعد فعالیت پژوهشی دارند. بنابراین برای اغلب این دانشجویان حضور در کلاس درس مطرح نیست. برای دانشجویان ورودی جدید و قدیم که درس دارند نیز برنامه ریزی شده تا بتوانند سه هفته در دانشگاه حضور داشته باشند.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دوره تحصیلات تکمیلی حضور دانشجو و همکاری با استاد جهت پیشبرد اهداف پژوهشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

کلاهدوزان گفت: این دانشگاه بیش از ۶ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد که به نسبت ۲ به ۱ بین مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می‌شود.هرساله حدود هزار و ۵۰۰ دانشجوی جدید در مقطع کارشناسی ارشد و  و حدود ۳۰۰ دانشجو در مقطع دکتری در این دانشگاه پذیرش می شود.

ایمیل تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد سال تحصیلی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر