کد خبر: 970111 A

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران مطرح کرد:

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گزارش صد روزه‌ای از اقدامات خود در این بنیاد را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید اوحدی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری خود گفت: این اولین نشست خبری بعد از انتصاب من است که می‌خواهم بنابر قولی که داده بودم گزارش ١٠٠ روزه را ارایه دهم و بنا دارم هر سه ماه یکبار چنین جلسه ای برگزار شود.

وی با اشاره به شهدای مدافع حرم گفت: اگر شهدای مدافع حرم نبودند مطمین باشید اثری از آثار اسلامی را در منطقه نداشتیم و همان کاری که داعشی های می‌خواستند در عراق و سوریه انجام دهند در اینجا نیز می کردند.

او همچنین با اشاره به تحریم های ظالمانه گفت: داروهای جانبازان در شرایط تحریمی قرار گرفته و همانطور که در چهل سال گذشته با تاسی از فرهنگ ایثار و شهادت از مشکلات عبور کردیم امروز هم با همین تاسی از بحران‌ها عبور می کنیم و این شکست مفتضحانه ای برای دشمنان خواهد بود.

وی با بیان اینکه ده رویکرد را مد نظر داریم،  ادامه داد: اولین رویکرد اخلاق و تواضع در مقابل جامعه ایثارگری است. پاسخگویی به جامعه ایثارگری از دومین رویکردهای ما است. یکی از رویکردهای جدی ما در بنیاد شهید تقویت اعتبار و جایگاه بنیاد شهید است. جامعه ایثارگری نمادهاو اسطوره های ایثار و شهادت هستند.

اوحدی ادامه داد: رویکرد امروز ما در بنیاد شهید رویکرد مدیریت جهادی است و معتقدم با این رویکرد می توان به منزل مقصود رسید همچنین انضباط مالی و اقتصادی با توجه به گستره وسیعی که در این خصوص داریم یکی دیگر از رویکردهای ما است و معتقدیم باید نظارت دقیق بر این فعالیتها باشد و از فضای بنگاه داری باید به یک مجموعه اقتصادی مولد تبدیل شود. استفاده از ظرفیت‌ها و مشارکت‌های جدید از رویکردهای ما است.

وی با اشاره به فراکسیون ایثارگران در مجلس گفت: در طول یازده دوره مجلس فراکسیون شاهد و ایثارگران مانند این دوره نداشتیم و در این دوره ظرفیت بسیار بزرگی برای تدوین قوانینی که در خدمت جامعه ایثارگری باشد وجود دارد. استفاده از ظرفیت‌های دولت و همچنین استفاده از تشکل‌های جامعه ایثارگری می تواند به ما کمک زیادی کند.معتقدم از یک نهاد دیوان‌سالار باید به یک مجموعه چابک تبدیل شود و عدم تمرکزگرایی و تفویض اختیار از دیگر رویکردهای ما است.

 رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره راهبردهای این رویکردها تصریح کرد: تشکیل سه شورای راهبری اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و اطلاع رسانی از مهمترین اقدامات ما است، جلسات این شوراها هر دو هفته یک‌بار برگزار می شود و از نظرات صاحبنظران استفاده می شود و مصوبات آن مصوبات شورا هم تلقی می شود، پنج کمیته نیز فعال شد که هر هفته جلسات آن برگزار می شود و شامل کمیته مسکن، کمیته اشتغال که یکی از موضوعات جدی و مشکل اصلی ما موضوع اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان نیز است و در این کمیته به این موضوعات رسیدگی می شود و کمیته درمان، کمیته فرهنگی و کمیته لوایح از دیگر کمیته هاست.قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به تصویب رسیده اما بازنگری جدی به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در این کمیته‌ها مطرح می شود تا آیین نامه های این قانون را برای تحقق این قوانین مورد بازنگری قرار دهیم.

وی افزود: در طول این صد روز ۵ مصوبه بسیار مهم از دولت گرفتیم. تمامی مطالبات جامعه ایثارگری باید تا پایان سال ۹۹ پرداخت شود و تمامی مطالبات تا این لحظه پرداخت شده است. بخش دوم مطالبات ماده ۳۸ نیز امروز پرداخت شده است.

او خاطرنشان کرد: بازنشستگی پیش از موعد همسران و فرزندان شهدا که با ۸ سال ارفاق بازنشسته می شوند نیز به زودی ابلاغ خواهد شد. همچنین مصوباتی در خصوص وام مسکن نیز دریافت کردیم. مصوبه تامین زمین و مسکن از دیگر  مصوباتی بود که توانستیم در این مدت برای ارائه خدمت بهتر به جامعه ایثارگری در دولت تصویب کنیم.

اوحدی تصریح کرد: در کنار این پنج مصوبه دولت پنج تفاهم نامه عملیاتی با وزارتخانه های مختلف به امضا رساندیم تفاهم نامه مهمی با وزارت صمت به امضا رساندیم که درخصوص اشتغال اقداماتی انجام شود تفاهم نامه ای با وزارت مسکن داشتیم تا قوانینی که در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران آمده است اجرایی شود. تفاهم نامه با وزارت رفاه در سه حوزه اشتغال، آموزش و درمان داشتیم. تمامی مراکز درمانی تامین اجتماعی موظف هستند براساس این تفاهم با بیمه دی قرارداد امضا کنند تا به ایثارگران خدمات ارایه کنند.

وی ادامه داد: برخی از ایثارگران به دلیل جرایم غیر عمد در زندان هستند و با تفاهم‌نامه ای که با ستاد دیه داشتیم مقرر شد تا پایان سال زمینه آزادی همه ایثارگران که به دلیل جرایم غیر عمد در زندان هستند فراهم می شود و یک سوم دیه از طریق بنیاد و دو سوم از طریق ستاد دیه تامین می شود.

وی ادامه داد: برنامه ای در شورای معاونین به تصویب رسید با عنوان هر هفته یک استان و معتقدیم مشکلات مسکن و اشتغال ایثارگران باید در استانهای خودشان برطرف شود و تا امروز به یازده استان سفر کردیم.

وی ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تمامی فرزندان شهدا و جانبازان بیش از ۷۰ درصد را استخدام کند و باید تا پایان این برنامه این قانون محقق شود طی تفاهم‌نامه با سازمان امور استخدامی مقرر شد آزمون اختصاصی برای فرزندان شهدا و جانبازان بعد از آزمون استخدامی کشور برگزار می شود.

وی درباره شهدای سلامت گفت: با موافقت مقام معظم رهبری افرادی که در راه سلامت جان خود را از دست دادند شهید محسوب شوند. بنیاد شهید آمادگی کامل دارد تا به محض ورود پرونده های این شهدا به بنیاد خانواده های این عزیزان را تحت پوشش قرار دهد.

اوحدی درباره واکسن آنفولانزا گفت: با توجه به بیماری کرونا مقرر شد واکسن آنفولانزا برای تمامی والدین شهدا و جانبازان و بیش از ۲۵ درصد و همسران جانبازان و شهدا که بیش از ۶۰ سال دارند در منازل این افراد برای آنها تزریق شود و امیدواریم از هفتم مهر این واکسن در اختیار بنیاد شهید و اورژانس کشور قرار بگیرد.

وی درباره استخدام نیروهای بنیاد شهید گفت: هر گونه استخدام در بنیاد شهید باید از جامعه ایثارگری باشد درخصوص تبدیل وضعیت نیروهای شاغل در بنیاد شهید نیز تابع قوانین و طرحی هستیم که به زودی در مجلس مطرح خواهد شد.

وی درباره سهام دی ادامه داد: یکی از اقدامات آزادسازی سهام بیش از ۷۰۰ هزار خانواده ایثارگران بود. رفتار بورس خطی نیست بلکه تابعی از متغیرهای مختلف است و لذا با تغییرات مختلف دچار تغییر خواهد شد. بانک دی نیز در بورس از همین قانون تبعیت می کنند اما وظیفه ما این است که در شورای راهبری اقتصادی در این خصوص نیز بررسی‌های لازم را انجام می دهیم و کمیته کارگروه بانکی در این شورا تشکیل شده که روزانه وضعیت بورس را بررسی کرده و مقاوم سازی ارزش سهام شرکتهای ما در مقابل تکانه های اقتصادی و سیاسی در بورس را برعهده دارد و از همه ابزار در این خصوص استفاده می کنیم.

وی درباره گلزار شهدا گفت: خط قرمز بنیاد شهید درخصوص گلزارهای شهدا منویات مقام معظم رهبری است مسئولیت ساماندهی گلزار شهدا با وزارت کشور و استانداری هاست. طرح جامعی تهیه شده و قرار است اجرا شود.

او درباره اصلاح تبصره قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران گفت: ۹۶ مورد از این قانون نیازمند بازنگری است که شامل موارد مختلفی می شود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر