کد خبر: 967595 A

اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با همکاری فعالان و دوستداران حیات‌وحش به منظور برآورد جمعیت گونه‌های شاخص، به مدت یک هفته با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات نوین پایش مناطق را آغاز کرد

به گزارش ایلنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان گفت: از تاریخ 23 شهریورماه در مناطق موردنظر در استان، به منظور برآورد جمعیت حیات وحش به ویژه زاد و ولد انجام شده در شش ماهه اول سال 1399، سرشماری‌ها آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد یافت. 

شهرام احمدی بیان کرد: سرشماری‌ها به منظور برنامه‌ریزی برای حفظ پویایی جمعیت حیات وحش انجام می‌شود.

وی تأکید کرد این سرشماری با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات نوین و با حضور جوامع محلی، معتمدین، اقشار دانشگاهی، علاقمندان به محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام می‌شود. 

این مقام مسئول گفت: پستانداران شاخص به ویژه کل و بز، قوچ و میش، گراز، گرگ، کفتار، خرس در این برنامه سرشماری می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌‌زیست چهارمحال و بختیاری، وی در ادامه از استفاده از فن آوری‌های نوین نظیر پهباد، در این سرشماری و برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: به منظور افزایش ضریب امنیت مناطق تحت حفاظت و شفاف سازی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حفظ و حراست از روش مشاهده مستقیم سرشماری استفاده خواهد شد.

سرشماری‌ها در پستانداران معمولاً دوبار در سال و به صورت زمستانه و تابستانه انجام خواهد شد و با تخمین فراوانی و نحوه پراکنش آنها در منطقه، ضریب حفاظتی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست بالاتر خواهد رفت.
پایش مناطق گونه‌های شاخص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر