کد خبر: 963966 A

رئیس سندیکای تولیدکنندگان داروهای انسانی گفت: داروی یکی از کالاهای اساسی کشور محسوب می‌شود و باید اداره صمت، بانک مرکزی و مسئولان اثرگذار در این موضوع نگاه ویژه‌ای به مسئله داشته باشند زیرا اگر کمک ارزی صورت نگیرد جبران شرایط کار بسیار سختی می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نشست اضطراری مسئولان وزارت بهداشت با فعالان صنفی حوزه دارو که در روز یکشنبه برگزار شد، این افراد به مشکلات تخصیص ارز برای تولید و واردات دارو پرداختند.

احمد شیبانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان داروهای انسانی با اشاره به اینکه با وجود شرایط سخت در چند ماه شروع کرونا خط تولیدی را متوقف نکردیم، گفت: حدود ۹۷ درصد تولید داروی داخل داریم که نیازهای مردم را تامین می‌کند و به دلیل تمهیداتی که سال گذشته صورت گرفت انبارهای ما تا سه ماه آینده تامین هستند ولی در همین میان باید بگویم که با وجود تولید و پخش عمده دارو این تولیدات به ارز نیاز دارد و بانک مرکزی هم هیچ نگاه ویژه‌ای به این مسئله ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: داروی یکی از کالاهای اساسی کشور محسوب می‌شود و باید وزارت صمت، بانک مرکزی و مسئولین اثرگذار در این موضوع نگاه ویژه‌ای به مسئله داشته باشند زیرا اگر کمک ارزی صورت نگیرد جبران شرایط کار بسیار سختی می شود.

سپس ناصر ریاحی، رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی کشور با اشاره به اینکه در چند ماه شروع کرونا و ایجاد مشکلات متعدد حتی یک خط تولید هم متوقف نشود، بیان کرد: میزان واردات دارو در مجموع سه درصد مصرف داروی کشور می‌شود که معمولاً جزو داروهای بیماران خاص است و بنابراین از اهمیت بسیار بالایی دارد.

عدم تخصیص ارز مشکل بزرگ ما است

وی ضمن هشدار برای اینکه امکان دارد دچار مشکل شویم، در رابطه با مشکلات تخصیص ارز بیان کرد: نیاز است تا در مورد موضوع دارو نگاه ویژه ای صورت گیرد مثلاً امسال داروهای وارد شده در گمرک نگهداری شدند و به دلیل عدم تخصیص ارز این داروها ترخیص موقت شدند و فقط ۳۰ درصد ارز واردات دارو تخصیص گرفتیم و ۵۰ درصد این داروها وارد بازار شد، امسال ارز وارداتی دارو به دلایلی ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد و بنابراین ما انتظار داشتیم تا روند استفاده از تخصیص ها با سرعت بیشتری انجام شود.

نگران ماه‌های آینده هستیم

عباس کبریایی زاده رئیس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی وی با اشاره به مشکلات ارز نیمایی گفت: در خواست ما این است که تخصیص ارز نیمایی به محصولات این سندیکا به شکل دیگری صورت گیرد چون زنجیره تامین ارز این فرآیندها برای ما مشکل شده و می خواهیم تا تخصیص ارز این محصولات به دست وزارت بهداشت باشد تا با سرعت بیشتر ارز تامین شود، چون با این شرایط ما نگران ماه های آینده هستیم.

اگر به مشکلات بی توجهی کنیم باید ۴۰ میلیارد دلار جبران خسارت کنیم

فرامرز اختراعی رئیس سندیکای مواد موثره دارو با اشاره به اینکه نیاز ارزی ما کمتر از ۷۵۰ میلیون دلار در سال است گفت: ۹۸% نیاز دارویی را خودمان تولید می‌کنیم و ۷۰% مواد موثری تولید خودمان است. ولی اگر نیازهای ارزی مهیا نشود قطعا دچار بحران خواهیم شد و در این صورت باید ۴۰ میلیارد دلار جبران خسارت کنیم.

محمدرضا شانه ساز در ادامه این نشست خبری با فعالان صنفی حوزه سلامت و دارو با توجه به چالش های سال ۹۸ و همچنین شیوع ویروس کرونا چه باعث ایجاد فشار هایی برای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو شد اشاره کرد و گفت: در چند روز گذشته هم در تامین ارز وقفه ایجاد شد که تشکل ها و اصناف حوزه سلامت که نگرانی عمده شان سلامت مردم بود و نه سودآوری های تجاری خودشان در این موضوع دلمشغولی هایی داشتند در که در جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت به آنها پرداختیم.

شانه‌ساز در پاسخ به خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت واردات واکسن کرونا به داخل کشور و همچنین گزارش وضعیت واکسن تولید داخل گفت: در رابطه با موضوع واکسن کرونا تلاش اول ما برای تولید داخل است با توجه به اینکه چند شرکت دانش بنیان هم به موازات کشورهای دیگر پیش می‌روند برآورد تامین اصلی نیاز را از تولیدکنندگان داخلی داریم.

وی با اشاره به اینکه هنوز خبرهای قطعی از واکسن کرونا در دنیا وجود ندارد ادامه داد: قیمت هایی که در رابطه با واکسن کرونا در دنیا گفته می شود قیمت های بسیار متفاوتی است و کشورهایی که تاریخ هایی را برای واکسن کرونا در نظر دارند به نظر می‌آید که بیشتر جنبه سیاسی دارد تا جنبه داروسازی داشته باشد.

شانه‌ساز بیان کرد امیدواریم با توجه به روند گرفتن مجوزها این واکسن را در اسرع وقت در کشور داشته باشیم و پیگیر این هستیم که با تامین اعتبارات مورد نیاز در مورد واکسن خارجی که احتمال دارد زودتر از ما به تولید برسند بخشی از نیاز کشور را برای گروه های خاص و ضروری تامین کنیم.

برای تامین واکسن‌آنفولانزا نیازمند ارز هستیم

شانه ساز در رابطه با واکسن آنفولانزا گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم تا به میزان مورد نیاز کشور واکسن وارد کنیم که در سال گذشته حدود ۲۵۰ هزار واکسن برای گروه‌های نیازمند پیش بینی شده بود که امسال به دو و نیم میلیون رسید.

وی ادامه داد:برای واکسن آنفولانزا به ارز نیاز داریم که بانک مرکزی به ما قول تامین ارز داده و تا پایان شهریور این واکسن را در کشور داریم و قابل ذکر است که زمان استفاده این واکسن در مهر و آبان ماه خواهد بود.

احمد شیبانی نشست اضطراری مسئولان وزارت بهداشت با فعالان صنفی حوزه دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر