کد خبر: 963741 A

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: متاسفانه در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۹ ما شاهد تنها ۱۶۶ میلیارد ریال هزینه غیر نقد ثبت شده هستیم که این نشانه عدم وجود اراده ای در تحصیل و هزینه منابع غیر نقد در شهرداری دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران پس از استماع گزارش خزانه دار شورای شهر تهران درخصوص هزینه و درآمد چهارماهه شهرداری تهران گفت: تحقق منابع در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۹ برابر با ۵۷.۷ درصد بوده است که این میزان در مقایسه با متوسط تحقق منابع در سه ماهه نخست طی سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ با کاهش ۳۳ درصدی مواجه بوده است. 

فراهانی ادامه داد:  متاسفانه در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۹ ما شاهد تنها ۱۶۶ میلیارد ریال هزینه غیر نقد ثبت شده هستیم که این نشانه عدم وجود اراده‌ای در تحصیل و هزینه منابع غیرنقد در شهرداری دارد. از مجموع ۵ هزار و ۸۸۰  میلیارد تومان مصارف شهرداری تهران در چهار ماهه نخست سال جاری تنها ۴۱۲ میلیارد تومان در بخش تملک دارائی سرمایه ای (پروژه های  تعمیر، نگهداری  و عمرانی) هزینه و ثبت شده است، که این رقم تنها معادل ۰.۸  درصد برش مصوب بودجه است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: در بخش تامین مالی پروژه‌های عمرانی (اعتبارات تملک دارائی سرمایه‌ای) در برش چهار ماهه ما با کسری عملکرد ۴ هزار و ۸۶۲ میلیارد تومانی نسبت به بودجه مصوب مواجه هستیم و این زنگ خطری است برای اتمام پروژه‌ها و بهره‌مند شدن شهروندان از عواید ناشی از توسعه و عمران شهر.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: ارائه این گزارش مهر تاییدی بود بر سناریوهای تحقق بودجه که در فروردین ماه سال جاری توسط کمیته بودجه و نظارت مالی ترسیم شد و نشانه‌هایی برای توجه مجموعه شورا و مدیریت شهری بر راهکارهای برون رفت از وضع موجود با تکیه و تاکید بر مولدسازی دارایی‌های شهرداری با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در واگذاری سهام شهروند و ... در بورس، توجه به جلب مشارکت و سرمایه‌گذاری، سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل در بخش شهرسازی به منظور تحریک تقاضای دریافت پروانه ساختمانی جدید، توجه به مدیریت و کاهش هزینه است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با بیان اینکه در این شرایط تحصیل منابع سخت و دشوار است، اظهار کرد: مدیریت منابع و کنترل هزینه‌ها اهمیت جدی پیدا می‌کند. بر اساس تبصره ۳۲ بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری تهران، شورا به منظور ارتقاء سطح بهره‌وری و کاهش هزینه‌های غیرضروری در کلیه واحدهای اجرایی ۷ تکلیف را تصویب نموده است که بر اساس بند ۸ این تبصره مقرر شده بود دستورالعمل اجرایی این تبصره حداکثر تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۹ توسط شهردار تهران ابلاغ شود، انتظار شورا توجه جدی شهردار محترم به اجرای مصوباتی است که دور اندیشانه برای این روزها به تصویب شورا رسیده اند است تا ما شاهد مقدم بودن هزینه های اداره شهرداری به جای توسعه و عمران شهر نباشیم.

بودجه سرمایه شورای شهر تهران شهرداری شهروند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر