کد خبر: 963311 A

سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: به منظور تسریع در تحقق مدیریت پایدار و بهره‌برداری اصولی از مراتع و بر اساس بخشنامه صادره از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تمامی پروانه های چرای دام (پروانه های مرتعداری) که تا پایان سال 98 صادر شده است باید حداکثر تا پایان سال 1400 منجر به طرح اجرایی شود که در غیر این صورت این پروانه ها فاقد اعتبار خواهند بود و نسبت به ابطال آنها اقدام خواهد شد.

به گزارش ایلنا، سید نقی عزیزی با بیان این مطلب افزود: بر اساس این بخشنامه بهره برداران در بازه زمانی باقی مانده فرصت دارند تا با مراجعه به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های تابعه استان تهران برای تهیه طرح مرتعداری اقدام نمایند.

وی به اهمیت اجرای طرح های مرتعداری اشاره کرد و اظهار داشت: طرح های مرتعداری از جمله ابزارهای مدیریتی جهت افزایش کمیت و کیفیت مراتع بویژه در مناطقی که فشار چرا بر مراتع زیاد است به شمار می آید.

این مقام مسئول اقتصادی کردن طرح های مرتعداری را مورد تأکید قرارداد و در این باره بیان داشت: مراتع علاوه بر ارزش های زیست محیطی از ارزش های اقتصادی بالایی نیز برخوردار هستند و به عنوان بستر مناسب برای تولید محسوب می شوند که برای تحقق این مهم لازم است طرح های مرتعداری در قالب طرح های تلفیقی و کاشت گیاهان داروئی سازگار با اکوسیستم منطقه تهیه و به مرحله اجرا درآید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تهیه و اجرای طرح های مرتعداری را یکی از برنامه های مهم و شاخص پیش روی مجموعه منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: با اجرای طرح های مرتعداری تلفیقی و چندمنظوره علاوه بر کاهش فشار دام بر مراتع، به اقتصاد خانوارهای روستایی نیز کمک شایانی خواهد شد.

پروانه‌های مرتعداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر