کد خبر: 962107 A

روحانی در جلسه هیأت دولت:

رئیس جمهوری گفت: به نظر من عزاداری امسال بهانه‌ای به دست دشمنان نداده و به حمدالله با همه اصول دینی و بهداشتی انجام گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیأت دولت اظهار کرد: امسال عزاداری مردم یک شکوه خاص و ویژه‌ای داشت و از جهاتی یک عزاداری استثنائی بود و به دلیل مراقبت مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی عزاداری ما از ابتکارات خوبی بهره‌مند شد؛ عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌شد و به کمک و مدد فضای مجازی برای اقوام و دوستان در شهرستان‌های دیگر یا حتی خارج از کشور پخش می‌شد.

وی با بیان اینکه عزاداری خانه‌ها که مقداری در سال های قبل کمرنگ شده بود، امسال پر رنگ شد، گفت: طبق آمار وزیر بهداشت و وزیر کشور، ۸۰ درصد مجالس در سراسر کشور پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند و نذورات به صورت مواد خشک به خانواده‌ها داده شد.

رئیس جمهور بیان کرد: در این امر بسیار مهم همه همکاری کردند ، از  مقام معظم رهبری و مراجع تقلید که با بیاناتشان و عملشان راه و مسیر عزاداری با حکمت را نشان دادند و ترویج دادند تشکر می‌کنم و همچنین از همه افرادی که نظارت کردند نیز تشکر می‌کنم، از همه گویندگان مذهبی و مداحان هم تشکر می‌کنم.

روحانی اضافه کرد: به نظر من عزاداری بهانه‌ای به دست دشمنان نداده و به حمدالله با همه اصول دینی و بهداشتی انجام گرفته است.

رئیس دولت با اشاره به آغاز سال تحصیلی گفت: مسئله بعدی آغاز سال تحصیلی است ؛امسال سال تحصیلی از شنبه ۱۵ شهریور آغاز میشود .

وی تاکید کرد: برای ما فاصله جان و نان معنا ندارد،  فاصله کار و معیشت معنا ندارد، فاصله سلامت و دیانت معنی ندارد امسال هم از ۱۵ شهریور فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش معنا ندارد. هم می‌شود سلامت را حفظ کرد هم به دانش آموزان آموزش داد، جوان های ما با در نظر داشتن تمامی پروتکل‌های بهداشتی که از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شده است، می‌توانند بر سر کلاس درس حاضر شوند.

روحانی گفت: امسال آموزش ما ترکیبی است؛ یعنی هم حضوری است هم غیر حضوری. اولویت اول آموزش حضوری است که اگر همه خانواده‌ها و معلمین یاری و کمک کنند این کار را در مناطقی که می‌شود انجام می‌دهیم.

وی با بیان این که تصمیم ما بر این است امسال هیچ کدام از دانش آموزان ایرانی نباید از تحصیل محروم بمانند، گفت: در کنار آموزش حضوری در مرحله دوم صدا وسیما را داریم که با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: بعضی از مدارس هر روزه خواهد بود بعضی دیگر یک روز درمیان که و صدا وسیما و فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود.

وی با اشاره به شبکه شاد افزود: شبکه شاد در اختیار دانش آموزان عزیز قرار گرفت، برای این شبکه مردم متحمل یک پرداخت مالی می‌شدند و خانواده ناچار بود پول اینترنت بدهد به سازمان برنامه و بودجه، وزارت ارتباطات و آموزش و پروش گفتم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و دانش آموزان بدون هزینه باشد.

روحانی ادامه داد: وزارت ارتباطات مدارس را  به شبکه ملی اطلاعات بدون هزینه‌ای متصل کرده اینجا هم نباید خانواده‌ها که وضع مالی‌شان خوب نیست پولی بدهند، ما می‌گوییم تحصیل باید رایگان باید انجام گیرد.

رئیس‌جمهور گفت: مسأله بعدی که من بر آن تأکید می‌کنم، شرایطی است که از نظر اقتصادی و سیاسی در آن قرار داریم، از نظر اقتصادی و سیاسی یک بعد آن همان کاری است که آمریکایی‌ها از اوایل سال ۹۷ آغاز کرده‌اند یعنی حدود دو سال و نیم است که آمریکا با فشار اقتصادی، تلاش می‌کند دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خود تسلیم کند که متوجه شدند این امکان‌پذیر نیست البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی به دوش مردم و مسئولان اقتصادی وارد شد اما مردم، دولت و سایر ارکان کشور این بار را تحمل کردند و نشان دادند که یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد.

وی افزود: هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در یک تحریم شدید سه ساله مردم بتوانند مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند و سختی‌ها را تحمل کنند و استقلال، آزادی و حقوقشان بر همه این‌ها ترجیح دهند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: یکی از مفاد برجام این است که در اواخر مهر ماه، ایران از تحریم تسلیحاتی خارج شود و این برای آمریکایی‌ها سنگین بود و در همین خصوص قطعنامه‌ای را پیشنهاد دادند و ملت شاهد بودند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در تاریخ بی‌نظیر است که آمریکا قطعنامه‌ای را در شورای امنیت پیشنهاد دهد و تنها یک رأی داشته باشد و این یک شکست مفتضحانه برای آمریکایی‌ها بود.

روحانی ادامه داد: پس از آن شکست، آنها به دنبال طرح دیگری رفتند و فکر کردند می‌توانند کسب آبرو کنند من فکر نمی‌کنم هرکسی که الفبای حقوق و سیاست و تعامل را بلد باشد، این را نفهمد که اگر کسی از یک قرارداد خارج شد، بعد از دوسال نمی‌تواند از مفاد آن قرارداد استفاده کند. در عین حال آمریکا برای کسب وجهه و برای انتخابات، حرفی ناروا را اعلام کرد که به شورای امنیت مراجعه خواهیم کرد و تحریم را بازمی‌گر‌‎دانیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه دیروز در وین ۴+۱ با صراحت اعلام کردند که ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوءاستفاده ندارد و از برجام خارج شده و هرکس به برجام عمل کرده را تنبیه کرده است، آمریکا کار عبس و کودکانه‌ای را شروع کرد.

رئیس‌جمهور گفت: دو روز گذشته با رییس شورای امنیت تلفنی صحبت کردم و او نظر ما را قبول داشت و گفت که آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی را ندارد و فرصت خود را از دست داده و از این توافق به طور کامل خارج شده است. به حمدالله امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگری برای ایران است.

روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: وزارت امور خارجه، همه مدیران و همه سفیران از تمامی امکانات استفاده می‌کنند تا زمینه روابط اقتصادی با سایر کشورها را فراهم و حفظ کنند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که می‌خواهم بر آن تاکید کنم این است که آمریکا به دنبال این بود که به لحاظ اقتصادی ما را شکست دهد و کاری کند که ما در برابر حرف‌های ناروای او تسلیم شویم، اما امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال و از زمان شیوع کرونا و دیگر مشکلاتی که برای کشور وجود داشت با توجه به اینکه رفت و آمدها، مسیرهای حمل و نقل و روابط اقتصادی ما مدتی با مشکل مواجه بود، بانک مرکزی تا امروز توانستهه ۱۴ میلیارد دلار پول را برای کالاهای ضروری پرداخت کند و این به این معنا است که مساله تامین کالاهای اساسی روند خوبی را طی می‌کند.

روحانی همچنین به رشد اقتصادی منفی بسیاری از کشورها بعد از شیوع ویروس کرونا اشاره داشت و گفت: همچنین در همین ماه‌های شیوع این ویروس بسیاری از کشورها در بحث اقتصادی رشدهای منفی ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ درصد را تجربه کردند اما در جمهوری اسلامی علیرغم همه این فشارها عدد رشد منفی ما  ۲  و ۹ دهم درصد بوده است. این به آن دلیل است که در بخش‌های مختلف اقتصاد اعم از کشاورزی، تولید، صنعت و بخشی از خدمات شاهد رشد هستیم و حتی شاید بتوانیم به رشد مثبت غیرنفتی تا پایان سال برسیم. البته باید ببینیم که در ادامه مسیر چگونه خواهند بود اما در حال حاضر آمارها به گونه‌‌ای است که این امید را به ما می‌دهد که رشد مثبت داشته باشیم.

رییس دولت همچنین با اشاره به برخی ابراز نگرانی‌ها درخصوص مساله رشد نقدینگی در کشور، بیان داشت: من می‌خواهم در خصوص رشد نقدینگی و نگرانی‌هایی که در این خصوص وجود دارد، یک آمار به مردم بدهم و آن اینکه براساس آمار بانک مرکزی رشد نقدینگی ما در ۵ ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته تنها ۲  و ۹ دهم درصد بوده است، یعنی آن عددی که همه از آن وحشت دارند و خب خطرناک هم است، نبود. اما این آمار نشان می‌دهد که مسیر حرکت ما، مسیر درستی است. همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم امروز به من اعلام کرد که در حوزه اشتغال روستایی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: تاکنون حدود ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده است و من خوشحالم که در این دولت برای روستاها از لحاظ آب، برق، گاز، بهداشت و درمان، فضای آموزش و همچنین فضای مجازی کارهای بزرگی صورت گرفته است که از جمله مهمترین آن‌ها مساله مهم اشتغال روستایی است که حرکت بسیار خوبی شروع شده است. ما تسهیلات اشتغال آفرینی را با نرخ بهره ۴ درصد و تسهیلات سرمایه در گردش را با نرخ ۱۰ درصد در اختیار افراد قرار می‌دهیم که مجموعه این اقدامات موجب شده تا نرخ اشتغال روستایی از ۳ به ۲۵ درصد رسیده است.

رئیس جمهور ریاست جمهوری محرم وزیر بهداشت وزیر کشور روحانی کرونا هیأت دولت پروتکل های بهداشتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر