کد خبر: 958959 A

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران نسبت به ایجاد نواحی نوآوری توسط برخی دانشگاه‌ها در بافت مسکونی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا نژادبهرام در تذکری گفت: اخیراً برخی از دانشگاه های تهران، با استناد به دلایل مختلفی همچون ضرورت ارتقاء پیوند دانشگاه و شهر اقدام به تهیه طرح هایی تحت عنوان نواحی نوآوری نموده اند. از جمله می توان به طرح ناحیه نوآوری دانشگاه تربیت مدرس در منطقه ۶ شهرداری تهران و ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف در منطقه ۲ اشاره کرد.

او ادامه داد: این موضوع به چند دلیل واجد اشکال بوده و انتظار می رود سریعا دستور فرمائید نسبت به اصلاح این رویکرد اقدامات لازم به عمل آید.

نژادبهرام با بیان اینکه بخش قابل توجهی از تکالیف مندرج در طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران کماکان و پس از سال ها از ابلاغ طرحها، بلاتکلیف مانده افزود: یقیناً در صورت تحرک شهرداری تهران در مسیر پیگیری تهیه و اجرای طرح های موضعی، طرح های مندرج در طرح های فرادست از اولویت بالاتری برخوردارند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران افزود: به استناد مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری تحت عنوان طرح مجموعه شهری تهران در سال ۱۳۸۰، مقرر شد از هرگونه توسعه و گسترش فضاهای دانشگاهی در قسمت های مرکزی و پر تردد پایتخت جلوگیری به عمل آید، فلذا همکاری شهرداری تهران(شهرداری مناطق) در اجرای چنین خواسته هایی فاقد پشتونه حقوقی و قانونی است.

او گفت: تمرکز بر پیگیری نواحی نوآوری نیازمند تهیه طرح توجیهی و پیگیری جهت تایید و تصویب در مراجع ذیربط بوده و نمی توان پهنه بندی و ضوابط طرح تفصیلی ملاک عمل را بدون اخذ مجوزهای لازم زیر سوال برد. 

نژادبهرام با استناد به مصوبه شورای عالی شهرسازی  و معماری پیرامون طرح ساماندهی پردیس مرکزی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هرگونه اقدام در خصوص دانشگاه های واقع در بافت های شهری منوط به ارائه دستورالعمل جامع توسعه فضایی دانشگاه های کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده که نتیجه پیگیری های اینجانب حاکی از عدم تهیه و ارائه چنین دستورالعملی به نهاد مذکور بوده و لذا ممنوعیت فوق الذکر کماکان پابرجاست.

او به زیر سوال رفتن جلب مشارکت ساکنین در این اقدام اشاره کرد و گفت: بر اساس بازدیدهای به عمل آمده توسط کارشناسان کمیته شهرسازی شورا از بافت پیرامونی محلات پیرامون دانشگاه های فوق الاشاره، جلب مشارکت ساکنین و دریافت نقطه نظرات به منظور حرکت در مسیر ایجاد و توسعه نواحی نوآوری صورت نگرفته و شهرسازی مشارکت مبنا که از مهمترین افتخارات مدیریت شهری کنونی است، در این موارد زیر سوال رفته است.

نژادبهرام گفت: موضوعات اخیر به نوعی یادآور تکرار تجربه تلخ طرح ساماندهی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران است که پس از گذشت بیش از ۲ دهه همچنان به سرانجام نرسیده و صرفاً منجر به از هم گسیختگی انسجام اجتماعی و بروز اختلافات و تبعات اجتماعی در بافت محلات پیرامون شده است. لذا ضروریست به منظور جلوگیری از تکرار وقایع تلخ این چنینی در دوره مدیریت شهری کنونی، اقدامات و دستورات لازم از سوی جنابعالی که همواره دغدغه توسعه محله محور را مطرح و بر آن تاکید داشته اید، صورت پذیرد.

پایتخت دانشگاه علوم پزشکی تهران شورای شهر تهران شهر تهران علوم تحقیقات و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر