کد خبر: 955122 A

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی:

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: مشکلات کشور بدون بهره بردن از علوم انسانی قابل حل نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامعلی حداد عادل، مشاور مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نشست مجازی اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، گفت: برگزیدن نام فارابی با توجه به شخصیتی که این عالم و دانشمند داشته، کار شایسته‌ای برای این جشنواره بوده است، زیرا از این طریق جوانان ما می‌دانند که ما بزرگانی مانند ابونصر فارابی داشته‌ایم و حال وارث آنها هستیم. علوم انسانی نزد ما سنت و سابقه دارد و بسیار حائز اهمیت است.

حداد عادل خاطرنشان کرد: جشنواره فارابی باید پیامی با مفهوم حل مشکلات کشور داشته باشد و این پیام را به گوش همه به خصوص جامعه مسئولان کشور برساند. مشکلات کشور بدون بهره بردن از علوم انسانی قابل حل نیست، چنین تصور می شود که مسایل کشور به دست مهندسان و پزشکان قابل حل است و برای علوم انسانی شأن گره‌گشایی کمرنگ تری نسبت به حوزه مهندسی و پزشکی دیده می‌شود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: علوم انسانی در کشور ما نیاز به نوسازی داشته که البته این نوسازی و بازسازی باید با حفظ استقلال علوم انسانی باشد و از هر گونه تقلید کورکورانه در آن خودداری شود.

مشاور مقام معظم رهبری اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس اهمیت به علوم انسانی فعالیت‌هایی دارد که توسط آن اراده‌ای برای تحول و ارتقای علوم انسانی به وجود آمد که نتیجه آن تشکیل شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شد. این بخش بیش از ده سال است که زیر نظر وزارت علوم فعالیت دارد.

استقلال فرهنگستان زبان و ادب فارسی علوم انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر