کد خبر: 954655 A

اعضای شورای شهر تهران به تغییر نام کوچه مهرداد به نام سهیل گوهری و تغییر نام کوچه قائم مقام فراهانی به نام روح الله رجائی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعضای شورای شهر تهران ادامه بررسی صورتجلسه پنجاه و سومین جلسه نامگذاری و تغییر نام اماکن و معابر عمومی شهر را که از جلسه قبل مانده بود در دستور کار قرار دادند. 

در اولین بند، پیشنهاد تغییر نام میدان بی نام در منطقه ۶ شهرداری بین خیابان جهان‌آرا و بزرگراه کردستان، به  نام عنایت‌الله گلستانه از روزنامه‌نگاران حادثه‌نویس بررسی شد که مورد موافقت اعضای شورای شهر قرار گرفت. 

سید محمود میرلوحی در واکنش به چگونگی تغییر نام اماکن و معابر گفت: مدتی است که تاکید می کنیم در نامگذاری ها شورایاری ها و چهره‌های محلی را دخیل کنیم. درست است که ایشان از چهره های بارز و شناخته شده رسانه  هستند اما کم نیستند حوادث نویسان رسانه ها و اگر می‌خواهیم با این اقدامات سرمایه اجتماعی ایجاد کنیم باید سمن ها و تشکل های مربوطه را دخیل کنیم.

او گفت: باید این ظرفیت و سرمایه را درست هزینه کنیم و این مسیر از رویه مندی در حال تبدیل شدن به تصمیمات مصداقی است.

اعضای شورای شهر به بند چهار صورتجلسه مبنی بر تغییر نام میدان بی‌نام به نام شهید غلامرضا آستارکی رأی مثبت دادند.

در ادامه تغییر نام  بخش شرقی – غربی، کوچه تیر محدوده ایران زمین شمالی تا خیابان تیر به نام شهید علی سالاری مورد بررسی قرار گرفت. 

اعضای شورای شهر به تغییر بخش شرقی-غربی به نام کوچه شهید سالاری رای مثبت دادند.

در ادامه تغییر نام خیابان مهرداد جنوبی به نام سهیل گوهری مورد بررسی قرار گرفت. 

محمدجواد حق شناس درخصوص این تغییر نام گفت: در رابطه با تغییرنام مرحوم سهیل گوهری که از همکاران ما در شورای شهری بوده اند در جوانی در اثر کرونا درگذشتند. ایشان از چهره های فعال رسانه ای و روابط عمومی بودند. همچنین در فعالیت های خیرخواهانه حضور بسیار ارزشمندی داشتند.

او درخصوص علت این انتخاب گفت: چرا که انجمن روزنامه نگاران در این مکان قرار دارد.

مجید فراهانی در واکنش به این پیشنهاد گفت: سهیل گوهری از همکاران خوب‌مان در شورای شهر بود. اما در کمیسیون نام‌گذاری به جای نامگذاری معابر می‌توانیم از امکانات دیگر همچون بوستان‌ها، ورزشگاه و غیره استفاده کنیم. این‌که معبری که سال‌ها است شناخته شده تغییر نام دهیم و بخواهیم به نام دوستان خود نامگذاری کنیم باعث تغییر اینگونه تصمیمات می شود.  

فراهانی گفت: قرار است کوچه قائم مقام فراهانی نیز به نام روح‌الله رجایی تغییر کند، اظهار کرد: این کوچه ۱۰۰ سال است که به نام قائم مقام فراهانی شناخته شده و مدتی محل اقامت ایشان نیز بوده است. جالب است که قائم مقام فراهانی کشته انگلیس است و حالا در روز ۲۸ مرداد می‌خواهیم نامش را از یک کوچه حذف کنیم.

زهرا نژادبهرام در ادامه گفت: برای من سوال است که آیا از اهالی محل در مورد تغییر نام کوچه مهرداد و قائم مقام فراهانی سوال پرسیده‌اید؟ آیا خدایی ناکرده هر خبرنگار یا روزنامه‌نگاری که جان خود را از دست دهد نام او را بر معابر می‌گذاریم؟ آیا از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران سوال پرسیدید؟

حق شناس در پاسخ به سوال نژادبهرام گفت: در پاسخ به هر سه سوال شما باید بگویم که خیر.

حجت نظری در موافقت با پیشنهاد تغییر نام کوچه مهرداد به نام سهیل گوهری گفت: این‌که می‌گویند نباید نام دوستان‌مان را بگذاریم منصفانه نیست، چرا که این فرد دستش از دنیا کوتاه است و تغییر نام یک کوچه ۲۰۰ متری رفیق‌بازی نیست، چرا که رفیق بازی آن است که دوستان‌مان را در قسمت‌های مختلف شهرداری مشغول به کار کنیم.

او ادامه داد: اکنون کسری را از دست داده ایم که اتفاقا برخی از اعضای شورا به او ظلم کرده اند و تنها کسی است که در بین کارکنان شورا از دنیا رفته و همچنان می خواهیم ظلم را درباره او ادامه دهیم. پشت این داستان اتفاقاتی در شهرداری رقم خورده است که درباره آن مجزا صحبت خواهم کرد.  بهتر است نگاه شخصی را کنار بگذاریم.کمیسیون نامگذاری در این پیشنهاد اصلا نگاه شخصی نداشت.

زهرا صدراعظم نوری در واکنش به اظهارات حجت نظری گفت تذکر من به عضو جوان شورا، آقای نظری است که دغدغه‌های زیادی دارد. اما این‌که می‌گویند برخی از اعضاء به گوهری ظلم کرده‌اند درست نیست و در موضع قضاوت است این حرف ها و باید مراقب کلام‌شان باشند چرا که ۲۰:۳۰ منتظرند کلامی از دهان ما خارج شود و علیه شورا جوسازی کنند و نباید به آنها بهانه‌ای بدهیم.

نوری گفت: ما به نام‌گذاری کوچه رأی می‌دهیم اما نگویید که اعضای شورا به افراد ظلم کردند. خیلی از اعضای شورای قبلی و نمایندگان مجلس فعلی می‌گویند که کار شورا فقط نام‌گذاری معابر شده که این سخنان از برخی رفتارهای ما نیز نشأت می‌گیرد.

در نهایت اعضای شورای شهر تهران به تغییر نام کوچه مهرداد جنوبی به نام سهیل گوهری رأی مثبت دادند.

همچنین در ادامه اعضای شورای شهر به تغییر نام خیابان قائم مقام فراهانی به نام روح‌الله رجایی رأی مثبت دادند.

روابط عمومی زهرا شورای شهر شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر