کد خبر: 952802 A

رییس اورژانس کشور خبر داد:

رییس اورژانس کشور با اشاره به اقدامات اورژانس کشور در ایام کرونا گفت: در این مدت ۴ نفر از پرسنل اورژانس به شهادت رسیده‌اند و ۱۹۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیرحسین کولیوند در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، گفت: اولین بار پس از ریزش سقف فرودگاه تصمیم گرفته شد که اورژانس پیش بیمارستانی تشکیل شود. پس از آن در دفاع مقدس اورژانس پیشرفت کرد و بعد از آن مدتی دچار سکون شد.

وی با بیان اینکه طی سال های گذشته قرار شد که اورژانس در فالب یک سازمان فعالیت کند، ادامه داد: از زمانی که اورژانس تبدیل به سازمان شد جزو دستگاههای اولی بودیم که در بلایا، حوادث و اتفاقات حضور داشتیم. در خدمات اورژانس هم همه عدم پاسخگویی ها جبران شد و توانستیم با برنامه ریزی دقیق حضور خود را جبران کنیم. سازمان چابک شد و نیرو های عملیاتی وارد میدان شدند.

رییس اورژانس کشور تصریح کرد: ما برنامه ریزی پنج ساله ای داشتیم که تا سال ١۴٠٠ زمان بندی برای رسیدن بر بالین بیمار و مصدومان داشته باشیم اما در سال ١٣٩٩ به هدف خود رسیدیم. در تهران متوسط زمان رسیدن ما ٣٨ دقیقه بود اما حالا حدود ١۴ دقیقه است که موتور آمبولانس ها نیز کمتر از این مقدار است. در جاده های روستایی اصلا آماری نداشتیم اما در حال حاضر در حدود ٢٠ دقیقه می رسیم.

وی با بیان اینکه تعداد آمبولانس ها نیز افزایش یافت به طوری که حالا با کمبودی مواجه نیستیم. همه این آمبولانس ها از برند های خوب دنیا هستند، تصریح کرد: رکورد انتقال اعضا برای پیوند را تا ۳۵ دقیقه ثبت کردیم البته این کار وظیفه اورژانس نیست اما چون این ظرفیت در اورژانس هوایی وجود دارد ما این اقدامات را انجام می‌دهیم.همچنین ۳۳۰ موتورلانس در تهران داریم و بهترین تکنسین های اورژانس توسط موتورلانس خدمت ارایه می‌دهند.

کولیوند تصریح کرد: قرارداد هزار دستگاه موتورلانس بسته شده تا به ناوگان زمینی اضافه شود و در کلان شهرها مانند مشهد اصفهان و... مورد استفاده قرار گیرد. ۵ دستگاه شناور داریم که ۳ دستگاه به دلیل جزایر متعدد در استان هرمزگان است و اقدامات خوبی انجام می‌دهند.

وی درباره آموزش لازم به تکنسین‌های اورژانس گفت: آموزش کارکنان اورژانس و همچنین بالابردن سطح اطلاعات خدمات پزشکی مردم یکی دیگر از اقدامات ما است. همچنین در سال ۹۷ در چهارشنبه آخر سال به دلیل آموزشهای لازم در مدارس ۶۵ درصد حوادث ما در چهارشنبه آخر سال کاهش یافت و نشان دهنده این است که آموزش در کاهش حوادث موثر است. همچنین بسته های آموزشی مختلفی برای سنین مختلف تهیه و در سایت اورژانس بارگذاری شده است.

او  با اشاره به اقدامات موثر اورژانس به بیماران سکته قلبی گفت: اگر کسی دچار سکته قلبی بشود زمان لازم برای کمک به این فرد ۹۰ دقیقه است و ما توانستیم با استفاده از دستگاه نوار قلب دو سیم کارت مدت زمان خدمت رسانی به بیماران سکته قلبی را کاهش دهیم و به ۹۵ هزار نفر از بیماران قلبی کمتر از ۶۰ دقیقه این خدمات به صورت رایگان به ارایه شده است.

رییس اورژانس کشور درباره سامانه های اورژانس گفت: در کنار سامانه ۱۱۵ سامانه مانیتورینگ آمبولانس ایجاد شده و این سامانه به ما اجازه می دهد که آمبولانس ها را رصد و پایش کنیم اتاق مرکز کنترل و هدایت را در ساختمان اورژانس ایجاد کردیم و تیم عملیات ویژه را تشکیل داده ایم. تا در شرایط بحران از این تیم عملیات ویژه استفاده شود.

وی با اشاره به اقدامات اورژانس کشور در ایام کرونا گفت: در این مدت ۴ نفر از پرسنل اورژانس به شهادت رسیده‌اند و ۱۹۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. وقتی فردی به کرونا مبتلا می‌شود زمان می برد تا دوباره به فعالیت خود بازگردد اما هیچ یک از خدمات ما زمین نمانده است و ما در کنار خدمات عادی به همه بیماران کرونایی در سراسر کشور خدمت ارائه داده ایم همچنین در بحث انتقال بیماران بین بیمارستانی نیز خدمات اورژانس ارائه می‌شود.تقریبا شش ماه است همکاران ما در اورژانس به صورت آماده باش هستند.

وی ادامه داد: همچنین از دیگر اقدامات ما ایجاد دانشکده فوریتهای پزشکی است تا هم از نظر تکنیکی و هم برخی اصول فقهی آموزش‌های لازم داده شود. خوشبختانه تا به امروز کمترین شکایت را از تکنسین‌های اورژانس داشتیم و این بالاترین سرمایه ما است و ما سعی می‌کنیم این سرمایه را حفظ کرده و گسترش دهیم.

وی درباره کمبود نیروهای اورژانس گفت: ما با کمبود پرسنل اورژانس مواجه هستیم و این موضوع را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردیم  وعده‌هایی داده شده و هر ساله تعدادی نیرو به ما اضافه می‌شود.

رییس اورژانس کشور خاطرنشان کرد: از ده هزار مجوز جدید استخدام در وزارت بهداشت دو هزار نفر سهمیه اورژانس است تا بتوانیم کمبود نیرو را جبران کنیم. ۵۰ درصد افزایش حقوق از ابتدای سال داشتیم و در حقوق پرسنل اعمال شده است اما کافی نیست مواردی نیز مشکلات قانونی وجود دارد که ما تلاش می‌کنیم از طریق مجلس قانون ویژه‌ای را برای پرسنل اورژانس مصوب کنیم تا حق پرسنل اورژانس ضایع نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ پد بالگرد در تهران داریم. همچنین مجوز نصب الکترو شوک در مراکز تجمعی دریافت کردیم و در برخی مراکز نیز نصب شده است.

رییس اورژانس کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر