کد خبر: 951915 A

معاون سازمان تبلیغات اسلامی:

حجت الاسلام مصطفی جلالی گفت: بزرگترین فعالیت اجتماعی مذهبی دوران کرونا برگزاری مراسم محرم است، چرا که اکثر افراد جامعه با این موضوع مرتبط هستند و برای آنها اهمیت بالایی دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام مصطفی جلالی، معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد مردم کشور در آیین عزاداری سالار شهیدان  مشارکت داشته و یا  شرکت می کنند همچنین لازم به یادآوری است مراسم محرم به دلیل تنوع مکانی از گسترده بسیار زیادی  برخوردار است؛ بنابراین از کوچک‌ترین روستاهای مرزی تا کلان شهرها، قومیت‌های مختلفی با این حادثه عظیم اجتماعی پیوند دارند.

معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی اذعان کرد: مراسم محرم همیشه برای مردم این مرز و بوم، قداست و اهمیت وی‍ژه‌ای داشته است و با توجه به اهمیت بالای این موضوع و فراگیری آن در کشور باید اذعان داشت که مردم؛ نقش اصلی و تعیین کننده‌ی برگزاری مراسم محرم را دارند.

دبیر ستاد محرم سازمان تبلیغات اسلامی افزود: همواره اتفاقات مهم در محرم را مشارکت مردم رقم می‌زند و در این بین کارکرد اصلی سازمان تبلیغات اسلامی، فعال کردن مردم و زمینه سازی برای همکاری و مشارکت مؤثر آن‌ها است.

باید گفت که محرم اتفاقی است که توسط مردم مدیریت می‌شود و تاکنون هم با اقدامات مردم  معتقد، متدین و متعهد از گردنه‌های سخت و دشوارعبور کرده و سازمان تبلیغات اسلامی  در این عرصه وظیفه دارد اقدامات  مردم را تسهیل و تعدیل کند و هنگامی که نیاز به برخورد باشد این برخورد توسط نهاد های حاکمیتی اعمال خواهد شد.

حجت‌الاسلام جلالی تأکید کرد: اکثر مردم جامعه ما خواهان اقامه عزای سیدالشهدا هستند اما نوع برگزاری و کیفیت آن در ایام کرونا باید مطابق با فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و  فضای زیستی ما باشد لذا باید با خلاقیت‌ دو ابتکار برگزاری مراسم سیدالشهدا را تمهید و تسهیل کنیم.

وی در این باره اضافه کرد: ما بین دو گروه  قرارداریم  اول گروهی  که امسال را مانند سال‌های قبل دانسته و توقع برگزاری مراسمی مانند سال های گذشته را دارند که این با در نظر گرفتن شرایط  فعلی امکان پذیر نیست و گروه دیگر که عمدتا از خارج کشور هدایت می‌شوند و قصد دارند تا با این بهانه و در فرصت پیش آمده تعظیم شعائر حسینی را کمرنگ کنند.

وی یاد آور شد: طبق اعلام مکرر وزارت بهداشت ما باید توانایی زندگی با کرونا را داشته باشیم و عزاداری سیدالشهدا نیز بخشی از زندگی ما است و باید راه درست عزاداری در شرایط کرونایی را پیدا کرده و بدون اصرار برشکل قدیمی اقامه عزاداری با ابتکار و خلاقیت، روش جدیدی برای عزاداری ارائه دهیم.

معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: پروتکل های ابلاغی نیز کاملا زمینه و بستر برگزاری مراسم محرم را  فراهم آورده و هیچ مانعی برای برگزاری مراسم وجود ندارد و در این شرایط برگزاری مراسم مانند تمامی شئون دیگر زندگی امری منطقی بوده و قطعا عدم پذیرش محدودیت ها نیز امری غیرمنطقی خواهد بود، لذا سازمان تبلیغات اسلامی موضعی اصولی را اتخاذ کرده تا انشاالله بتوانیم با رعایت تمامی پروتکل ها مراسم محرم ۱۴۴۲ را برگزار کنیم.

حجت‌الاسلام جلالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر