کد خبر: 951811 A

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی:

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۱۰ قلم اصلی از محصولات لبنی ۲۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سید یاسر رایگانی» سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد، گفت: از ابتدای سال بیش از ۳۹ هزار پرونده به سازمان داشتیم و ۱۷۴ هزار پرونده در این مدت مختومه شده است، میزان وصولی جرایم در سال ۹۹ نسبت به سال قبل ۸ درصد افزایش داشته است که این متخلفان مبلغ ۳۹۴ هزار میلیارد ریال جریمه شده اند.

وی درباره پرونده های لبنی گفت: سازمان تعزیرات یک مرجع رسیدگی کننده است و تا از ما درخواستی از سوی سازمانها نشود اقدامی نمی کنیم تخلفات واحد‌های تولید کننده باید از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام شود سازمان تعزیرات کاشف تخلف و ناظر تخلف نیست.

وی ادامه داد: ۱۰ قلم اصلی از محصولات لبنی ۲۲ درصد رشد داشته است. سازمان تعزیرات ناظر بر قیمت ها نیست اما متاسفانه یک محصول لبنی در سه روز افزایش قیمت داشته است و محصولات لبنی که شامل قیمت گذاری نمی شوند نباید مدام افزایش قیمت داشته باشند.

سخنگوی تعزیرات حکومتی ادامه داد: در انتهای سال گذشته و ۴ ماهه ابتدای سال جاری سه شرکت شاندشت با برند پاژن ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان جریمه شده است همچنین شرکت لبن دشت با برند چوپان مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان جریمه شده و شرکت مادی با برند می ماست مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جریمه شده که علیرغم مهلت هایی که سازمان تعزیرات به این شرکتها داده است متاسفانه مبالغ جریمه این شرکت ها وصول نشده است و توسط اجرای احکام این شرکتها مسدود الحساب شده اند.

رایگانی درباره آمار مربوط به احتکار و گرانفروشی خودرو از ابتداس سال تا لغایت ۱۲ مردادماه سال جاری گفت: تعداد ۹۳۴ تیم گشت مشترک اعزام و ۳۰۰۲ مورد بازرسی صورت گرفته است. در این حوزه ۱۴۹ پرونده وارده به سازمان داشته‌ایم.

وی ادامه داد: مجموعه خودروهای مکشوفه در حوزه احتکار ۳۹۹۵ مورد و گرانفروشی ۳۷ مورد بوده است. در مجموع نیز متخلفان ۱۶ میلیارد و ۹۴۳ میلیون تومان در این بخش جریمه شده اند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین درباره آمار مربوط به ملزومات بهداشتی از سه اسفند ۹۸ لغایت ۱۸ مردادماه سال جاری تصریح کرد: تعداد ۱۱ و ۱۹۲ گشت مشترک و ۶۴ هزار و ۴۴۸ مورد بازرسی انجام شده و منجر به تشکیل ۶ هزار و ۳۵۲ پرونده در سازمان شده است.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی تعداد ۹ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۹۴۴ عدد ماسک و ۵۷۸ و ۸۰۱ لیتر الکل و مشتقات ضدعفونی، ۷۵ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۳۳۱ جفت دستکش و همچنین ۶۸ هزار و ۵۵۳ عدد روپوش کشف شده است.

او درباره آمار مربوط به پرونده های لوازم خانگی از ۲۷ خرداد ماه لغایت ۱۶ مرداد ماه سال جاری، خاطرنشان کرد: تعداد یک هزار و ۳۱۹ گشت مشترک و 4 هزار و ۵۰۲ مورد بازرسی انجام شده است. تعداد یک هزار و ۱۷۰ پرونده به شعبه وارد شده که ۶۷۸ پرونده مختومه و ۵۲۹ پرونده مانده در حال رسیدگی است.

وی تصریح کرد: از این تعداد پرونده ۱۷ مورد مربوط به احتکار، ۷ مورد مربوط به اختفاء، ۴۸۲ مورد مربوط به گرانفروشی و ۹۴۳ مورد مربوط به سایر تخلفات است و متخلفان تاکنون ۱۳۰ میلیارد ریال جریمه شدند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره آمار مربوط به پرونده های لاستیک از  اول فروردین ماه لغایت ۱۴ مرداد ماه سال جاری تاکید کرد: در مجموع تعداد ۴۲۵ پرونده وارده در خصوص لاستیک در سازمان داشتیم که ۲۷۰ مورد آن مربوط به حوزه کالاها و خدمات و ۱۵۵ مورد مربوط به پرونده های قاچاق کالا و ارز است.

وی تصریح کرد: در این حوزه تعداد ۱۲۴ پرونده در حال رسیدگی و برای ۶۸ پرونده حکم برائت با توجه به ارائه مدارک قانونی صادر شده است. ۴ پرونده نیز با توجه به اینکه موضوع در صلاحیت رسیدگی سازمان تعزیرات نبوده، حکم به عدم صلاحیت صادر و به مرجع صالح بر رسیدگی ارسال شده است. در ۳۰ پرونده حکم قرار صادر شده و در نهایت متخلفان در ۲۵۳ پرونده جمعا به پرداخت ۶۵ میلیارد و ۸۲۴ میلیون ریال جریمه محکوم شده‌اند.

وی درباره پرونده های استانی سازمان تعزیرات در استان گلستان گفت: براساس گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت، یک شرکت نگهدارنده گندم امانی دولتی در بازرسی انجام شده به مقدار بیش از هفت میلیون و یکصد هزار کیلوگرم گندم کسری داشته؛ پرونده ای در اداره تعزیرات حکومتی مینودشت تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت.

او ادامه داد: پس از سیر مراحل قانونی و اخذ نظریه کارشناسی از سوی شعبه رسیدگی کننده در تعزیرات، تخلف  انتسابی کسری گندم در سیلوهای شرکت محرز و با استناد به بند الف ماده 61 قانون اصلاح قانون نظام صنفی شرکت نگهدارنده گندم امانی دولتی ملزم به استرداد کالا در شبکه و پرداخت 177 میلیارد ریال جریمه محکوم شد.

رایگانی در استان اصفهان خاطرنشان کرد: با اعلام گزارش پلیس امنیت اقتصادی مبنی برکشف 3000 لیتر گازوییل مظنون به قاچاق از یک دستگاه کامیون کشنده، پرونده متشکله جهت رسیدگی به شعبه ششم ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان ارجاع گردید و شعبه مذکور بعد از رسیدگی به پرونده و نهایتا احراز تخلف، راننده کامیون کشنده را به دلیل مباشرت در قاچاق فرآورده های نفتی به پرداخت مبلغ 3 میلیارد و 840 میلیون ریال جریمه در حق صندوق دولت محکوم کرد.

وی تصریح کرد: در استان خوزستان نیز پس از ارسال گزارشی از سوی نیروی انتظامی شهرستان اهواز مبنی بر کشف مقادیری پوشاک، این گزارش به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان اهواز ارسال و به شعبه هفتم ارجاع شد و پس از استعلامات لازم و اخذ دفاعیات متهم، تخلف محرز و متهم به ضبط کالا مکشوفه و پرداخت 2 میلیارد و 371میلیون ریال جریمه  محکوم شد.

وی ادامه‌ داد: میزان محکومیت متخلفین پرونده های عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی در چهار ماهه نخست سال جاری یک میلیارد و ۶۳۱ میلیون روپیه، ۹۹۷ میلیارد ریال، یک میلیون و ۶۶۰ لیره ترکیه، ۱۲ میلیون روبل روسیه، سه میلیارد درهم، ۲۳ میلیارد وون کره جنوبی، ۲ میلیارد یوان چین، ۳ میلیارد یورو، ۱۷ میلیون دلار، یک میلیارد ین و ۲۹۸هزار دلار کانادا بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره شرکتهای لبنی گفت: دو پرونده لبنی نیز در شعبه ۴۰ شهر تهران در حال رسیدگی است که یک مورد آن در انتظار دریافت استعلام سازمان حمایت بوده و یک مورد جواب استعلام سازمان حمایت اخذ شده و در انتظار برگزاری آخرین جلسه رسیدگی در جهت شنیدن آخرین دفاعیات متهم جهت صدور حکم است.

وی تصریح کرد: لازم به ذکر است الباقی پرونده ها با توجه به عدم صلاحیت تعزیرات شهر تهران به تعزیرات حکومتی شهرستانهای تهران جهت رسیدگی ارسال شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر