کد خبر: 950400 A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کادر درمان در ۸ سال دفاع مقدس فعال بودند و تاریخ جنگ را نمی توان بدون تاریخ پزشکی جنگ نوشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از قطعه “مدافعان سلامت" ارکستر سمفونیک تهران که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: حوزه درمان در طی سال های  مختلف تاریخ در کنار مردم ایران بوده است و به طور خاص در ۴۰ سال اخیر تجربه حضور همدلانه آنها را به ویژه در ۸ سال دفاع مقدس شاهد بودیم و خاطرمان نرفته است که چگونه در کنار رزمندگان اسلام بودند. 

او ادامه داد: شاید یادآوری این دوره بد نباشد که جریان درمانی در  مقاطع مختلف وقایع تاریخی جایگاه خاصی داشتند. کشور در سال ۵۷ در مجموع ۱۴ هزار پزشک عمومی و متخصص داشت و در طی ۸ سال دفاع مقدس جریان وسیع درمان را این کادر بر عهده داشت.

صالحی گفت: در کربلای ۵ در حدود هزار پزشک و جراح حضور داشتند و بیش از ۴۰ هزار مجروح توسط این کادر درمان می شدند. لایه های مختلف کادر درمانی به شکل لایه به لایه در طی ۸ سال دفاع مقدس وجود داشتند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تاریخ جنگ را نمی توان بدون تاریخ پزشکی جنگ نوشت. 

صالحی گفت: بحث مجروحان شیمیایی نیز در زمان جنگ مساله تازه ای بود و ۱۰۰ هزار مجروح شیمیایی کادر درمان را درگیر کرد و آن اتفاق شبیه کرونا بود چرا که هیچ شناختی از چگونگی درمان وجود نداشت.

او با بیان اینکه کادر درمان ما با پدیده ناشناخته جنگ های شیمیایی ارتباط برقرار کرد و آن را گذراند گفت: از اواخر سال گذشته و سال جاری شاهد ایثار و جانفشانی مجدد کادر درمان کشور هستیم و اتفاق بسیار وسیع  و گسترده ای رخ داده است و در تاریخ ایران زمین باقی خواهد ماند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه روز خبرنگار را به اصحاب رسانه تبریک گفت و افزود: از همه همکاران عزیزم در حوزه رسانه و خبر سپاسگزارم که در یک ساله اخیر پا به پای فعالیت های مهم کشور حضور جدی داشتند. از سیل سال ۹۸ تا داستان کرونا خبرنگاران در شرایط دشواری که کشور در آن قرار داشت به نحو احسنت در کنار مردم بودند.

صالحی افزود:اصحاب رسانه همواره شرایط سختی را داشتند و دارند اما این شرایط سخت مانع از این نشد که به شرایط سخت مردم فکر نکنند. به طور خاص یکی از مجموعه هایی که پا به پای مدافعان سلامت فعالیت کرد خبرنگاران ما بودندچراکه کمک کردند تا جریان شش ماهه اخیر با شرایط بهتر و وفاق وسیع تر طی شود. از همه آنها سپاسگزارم و تلاش وافری که داشتند همیار و همراه مدافعان سلامت خواهند بود و این روز را به همه آنها تبریک عرض می کنم.

جنگ درمان سال دفاع مقدس سلامت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر