کد خبر: 945831 A

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای توسعه کشور باید رایگان باشد و می‌تواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه را حل کند و دولت باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش اداره ایلنا، ابراهیم صالحی‌عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نشست خبری که به مناسبت روز ملی مهارت، کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای که صبح امروز در سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد، اظهار داشت: خبرنگاران و رسانه‌های جمعی می‌توانند پل ارتباطی خوبی میان دستگاه‌های اجرایی و جامعه باشند.

وی افزود: ما نیاز داریم که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به گفتمان اجتماعی تبدیل شود و بهترین افراد اصحاب رسانه هستند که می‌توانند اخبار مربوط به دانشگاه را به جامعه انتقال دهند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیان کرد: امروز روز ملی مهارت و کارآفرینی است و این روز را به تلاشگران عرصه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تبریک عرض می‌کنم.

صالحی‌عمران ادامه داد: تعداد ۱۷۶ دانشکده‌ و آموزشکده در ۱۱۴ شهر کشور مستقر هستند و در پهنه مختلف جغرافیایی ایران حضور داریم و ظرفیت خوبی برای توسعه آموزش عالی است. ۵۳ دانشکده و آموزشکده مربوط به دختران و ۱۲۳ دانشکده مربوط به پسران است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد دانشجویان ۱۴۰ هزار نفر و ۳۸ درصد دختران است. در دو نوبت پذیرش داریم و نزدیک به ۸۲ درصد آموزش روزانه و رایگان است. آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای توسعه کشور باید رایگان باشد و می‌تواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه را حل کند و دولت باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

توانمندسازی دانشجویان برای فعالیت در عرصه تولید وظیفه دانشگاه فنی و حرفه‌ای است

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: کل رشته‌های این دانشگاه ۱۵۳ رشته است و در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش داریم. ۴۱ سرفصل را بازنگری کردیم و بنا داریم تا تمامی برنامه‌های درسی این دانشگاه بازنویسی شود و تحولی در اعضای هیئت علمی داشته باشد و این دانشگاه می‌تواند اشتغال را دگرگون کند‌. 

صالحی‌عمران ادامه داد: ۶۷۲ عضو هیئت علمی و ۳۴۲ غیر هیئت علمی در حال آموزش و ۲۰ هزار نیروی حق‌التدریس که دارای کد مدرسی هستند و در کیفیت آموزشی موثر است. برای سال تحصیلی ۹۹ در دوره کاردانی ۱۲۴ هزار اعلام ظرفیت کرده‌ایم و حدود ۵۷ هزار نفر در دوره کارشناسی ناپیوسته اعلام ظرفیت برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ شده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۲ هزار و ۳۰۰ کارگاه و آزمایشگاه در سراسر کشور برای دروس عملی در نظر گرفته شده است و به دنبال این هستیم که مهارت‌‌های حرفه‌ای و شایستگی‌های شغلی را در دانشجویان ایجاد کنیم تا پنجه‌های کارآمد تربیت شوند و در چرخه تولید در سال جهش تولید اقدامات موثری صورت پذیرد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیان کرد: این دانشگاه وظیفه دارد که برای توسعه اقتصاد و تولید داخلی نیروهای مجرب و کارآمد تربیت کند. بیش از  ۲۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها در نظر گرفته شده است که امیدواریم تحول خوبی برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور رقم بزند.

صالحی‌عمران گفت: تجاری‌سازی آموزش را در دستور کار داریم و اعتقاد داریم اگر آموزش در کار و اشتغال نباشد فایده‌ای نخواهد داشت.حدود ۲۷ مرکز نوآوری در این دانشگاه داریم ولی به دنبال توسعه و ترویج نوآوری هستیم. تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ۶۶ مرکز است. در حال شناسایی فارغ‌التحصیلان در بازار کار هستیم که چه خلاقیت‌ها و مشاغلی دارند تا الگوهای برتر را به خانواده‌ها منعکس کنیم.

وی عنوان کرد: حدود ۸۷ درصد دروس خود را به‌صورت مجازی در ایام کرونا ارائه کردیم و ۱۲ جلسه حضوری داشتیم و جزء دانشگا‌ه‌های موفق بودیم. نرم‌افزار سمیاد را در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای آموزش و آزمون مجازی داریم که می‌تواند آزمون‌های تستی برگزار کند، امکان نظرسنجی دارد، گزارش گیری از عملکرد اساتید و... دارد. اعتقاد دارم که بعضی از دروس عملی را می‌توانیم به‌صورت شبیه‌سازی با کارگاه‌های مجازی برگزار کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: مجوز حدود ۳۵۰ کد رشته محل جدید را از وزارت علوم اخیرا گرفته‌ایم و تلاش داریم که در عرصه تولید و اشتغال موثر باشیم. دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دانشگاهی ماموریت‌گراست و باید ساز و کارهایی در نظر بگیریم که دانشجویان به راحتی وارد بازار کار شوند.

صالحی‌عمران گفت: در حال تفاهم‌ با آموزش و پرورش و دانشگاه شهید رجایی هستیم که استاد کار ماهر و معلم فنی و حرفه‌ای تربیت شود و در هنرستان‌ها و کاردانش‌ها به کار گرفته شوند و این موضوع انگیزه‌ای برای دانشجویان فنی و حرفه‌ای است است که در آینده معلم شوند و استخدام وزارت آموزش و پرورش شوند.

وی عنوان کرد: خاستگاه آمایش آموزش عالی از فرانسه آغاز شد و در نقاط مختلف جهان دنبال می‌شود. وزیر علوم پیگیر ساماندهی آموزش عالی هستند و در دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز اجرایی خواهد شد. در سال جاری ۱۶۰ رشته را صفر کردیم و احساس کردیم بازار کار ندارد و به جای آن ۳۵۰ رشته جدید را به وزارت علوم پیشنهاد دادیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور درباره مقابله با کرونا گفت: اعتقاد داریم که دانشگاه وظیفه مسئولیت اجتماعی دارد و ما در این دانشگاه کارهای بسیاری در مقابله با کرونا با تجهیز کارگاه‌های طراحی و دوخت برای تولید ماسک و ماده ضدعفونی‌کننده و... انجام دادیم. حتی در دیدار وزیر علوم و ریاست محترم جمهوری گزارش فعالیت های گسترده دانشگاه فنی و حرفه‌ای را به دکتر روحانی ارائه شد که نشان از اهمیت و کارهای خوب این دانشگاه در مقابله با کرونا است.

صالحی‌عمران خاطرنشان کرد: بودجه سال ۹۹ براساس شاخص‌های قبلی انجام شده است. هفته پیش با دکتر نوبخت جلسه ای برگزار شد و در این نشست مقرر شد  شاخص های بودجه ای دانشگاه از آموزش عمومی به آموزش عالی تغییر کند  کمیته ای فی ما بین دو نهاد تشکیل شده که امیدواریم در شهریورماه به نتیجه مطلوبی رسیده و بودجه سال ۱۴۰۰ براساس شاخص‌های جدید تغییر کند. برای تجهیز کارگاه‌ها  و آزمایشگاه ها 200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و این مبلغ ۱۰ برابر گذشته بوده است.

اقتصادی و اجتماعی جامعه دولت مشکلات آموزش های فنی و حرفه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر