کد خبر: 945152 A

در گفت‌وگو با ایلنا اعلام شد؛

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح مجلس برای پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در مقطع ارشد خبر داد.

«شیوا قاسمی‌پور» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرحی که اخیرا از سوی رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی برای مقطع کارشناسی ارشد به صورت دو فوریتی در حال تدوین شدن است، گفت: در حال حاضر دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد صندلی‌ خالی زیادی دارند، اگر به عنوان مثال دانشگاهی هزار نفر ظرفیت داشته باشد شاید دانشجویان ارشد از طریق آزمون بتوانند تنها ۵۰۰ صندلی از ظرفیت دانشگاه را پر کنند و این برای  افرادی که قصد دارند در مقطع ارشد تحصیل کنند کمی دشوار است.

این نماینده مجلس ادامه داد: با این حساب یک طرح دو فوریتی آماده شده که بر اساس سوابق تحصیلی در دوره کارشناسی، متقاضیان بتوانند در مقطع ارشد تحصیل کنند.

وی در خصوص جزییات این طرح دو فوریتی گفت: در واقع هدف این است که صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها پر شود، این موضوع فقط برای شرایط فعلی و شیوع کرونا نیست، بلکه برای پر شدن صندلی‌های خالی و ایجاد امکان تحصیل برای همه در مقطع ارشد است.

قاسمی پور گفت: این طرح برای دانشگاه‌ها و رشته‌هایی است که خیلی متقاضی ندارند و صندلی‌هایشان خالی مانده است و حالا می‌خواهند با این طرح افراد از طریق سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شوند. البته آزمون برای رشته‌ها و دانشگاه‌های پرمتقاضی برگزار می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: باید دید هفته آینده که این طرح دو فوریتی وارد مجلس می‌شود چه صحبت‌ها و نظراتی درباره آن صورت می‌گیرد. اگر تایید شود متقاضیان ارشد هم می‌توانند از طریق سوابق تحصیلی ادامه تحصیل دهند. در واقع این موضوع و این طرح هیچ ربطی به کرونا ندارد که بخواهد موجب اعتراض مابقی گروه‌هایی شود که آزمون دارند. این طرح فقط برای ورود دانشجویان به مقطع ارشد با شرط سوابق تحصیلی است.

وی تاکید کرد: آزمون ارشد برای رشته‌های خاص و پرمتقاضی برگزار می‌شود. این هفته آزمون‌های تحصیلات تکمیلی و تیزهوشان را داریم و بعد از آن کنکور سراسری را خواهیم داشتیم.  

دانشجو شورای اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر