کد خبر: 941510 A

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: مجموع بدهی دولت از بلیت اتوبوس و مترو تا پایان سال ۹۸ مبلغ ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل در نشست بررسی مطالبات مدیریت شهری تهران از دولت در حوزه حمل و نقل عمومی گفت: متروی تهران در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل خطوط و تجهزات در ۱۰ خط به منابع مالی نیاز دارد امروز قیمت یک عدد واگن به ۲۰ میلیارد تومان رسیده است در حالی که دو سال پیش این عدد ۵ میلیارد تومان بود. 

او با بیان اینکه متروی تهران به سه هزار واگن نیاز دارد، گفت: در نتیجه برای این سه هزار واگن، به ۱۰۰هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است و این چندبرابر بودجه سالانه شهرداری است و قطعا شهرداری تهران قادر به تامین این هزینه ها نخواهد بود و به همین دلیل است که مجلس برای دستگاه‌ها تکالیفی را مشخص کرده‌اند که دولت وظایفی را در این زمینه دارد. 

علیخانی ادامه داد: متاسفانه در بخش های مختلف دولت به وظایف خود عمل نکرده است که تنها مربوط به این دوره نیست و دولت‌های مختلف را شامل می شود. 

 رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل با بیان اینکه در دولت‌های دیگر نگاه‌های سیاسی باعث شده است که منافع مردم شهر ذبح شود گفت: دولت‌ها با شهرداری‌ها مشکل داشته و تفاوت دیدگاه‌‌ها وجود داشت. اما امروز نباید این مساله وجود داشته باشد، چرا که دولت و مدیریت شهری به نوعی یک دست هستند.

علیخانی ادامه داد: اما نمی خواهم همه تقصیر را به گردن دولت بیندازم. باید مشکلات کشور را نیز در نظر گرفت. تحریم و مسائل اقتصادی نیز اثرگذار است. اما اگر دولت‌ها در زمانی که اوضاع اقتصادی خوب بود و فروش نفت بالا بود،‌ به تکالیف خود عمل می‌کردند، امروز شرایط سخت‌تر نبود. چرا که انباشت مطالبات  باعث می‌شود تا پرداخت آن نیز سخت‌تر شود. 

او در پاسخ به این سوال که تغییر شهرداران شهر تهران در تاخیر اتمام پروژه های حمل و نقل چقدر  نقش داشته است؟ گفت: تغییر مدیریت می تواند در انجام کارها مشکلاتی را ایجاد کند‌، اما اینکه بگوییم در توسعه مترو به دلیل تغییر مدیریت شهری وقفه ایجاد شده است قابل قبول نیست. اولویت این دوره مدیریت شهری و خواسته مردم توسعه حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی‌هوا بوده است. 

علیخانی گفت: اکنون مشکل بیشتر بر سر منابع مالی است و نمی‌توان همه مشکلات را تنها به دولت ربط داد اگرچه که تاثیر زیادی در شرایط موجود داشته است. شهرداری در گذشته وقتی در تنگنا قرار می‌گرفت به تراکم فروشی اقدام می‌کرد اما این مسیر امروز بسته است. اما راهکارهای بهتری وجود دارد که می‌تواند به مشکلات دامن نزند و از طرفی به حل مشکل ترافیک و کاهش تردد کمک کند. 

او ادامه داد: توسعه بر محور حمل و نقل "T.O.D" یکی از این راهکارها است. یکی از راهکارها این است که در شعاع ۳۰۰ تا ۵۰۰ متری ایستگاه‌های موجود تراکم دهیم و ساختمان‌های تجاری،‌اداری و مسکونی در اطراف ایستگاه‌های حمل ونقل عمومی ایجاد شود و در آینده نیز این پیش‌بینی صورت گیرد. اما با وجود اصرار فراوان شورای شهر،‌این باور در مدیریت شهری وجود ندارد و به طور جدی به آن وارد نشده است و اکنون یکی از اختلافات ما با مدیریت شهر ی همین مساله است. 

علیخانی افزود: مدیریت شهری اگر بخواهد به امید دولت بماند، از توسعه عقب می‌افتد. اگرچه که اقدامات پیش می رود اما سرعت لازم را ندارد، لذا این راهکار یکی از راهکارهای مهم و اساسی است که هم می‌تواند ساخت و ساز را رونق دهد و هم به توسعه بافت فرسوده که برخی از ایستگاه‌ها که در این محل ها قرار دارند کمک کند.

او ادامه داد: توسعه بافت فرسوده سال ها است در حد شعار باقی مانده و اقدام جدی و عملی درباره آن شکل نگرفته است. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل گفت: در اتوبوسرانی نیز مانند مترو با چنین مشکلاتی مواجه هستیم. اتوبوسرانی به ۳ هزار اتوبوس جدید نیاز دارد. در سال بین ۹۰۰ تا هزار میلیارد شهرداری درخصوص بلیت اتوبوس یارانه می دهد که ۵۰ درصد آن مربوط به دولت است. 

او با بیان اینکه شهرداری نمی‌تواند مترو و اتوبوسرانی را تعطیل کند گفت: در نتیجه مجبور است که بدهی دولت را هم پرداخت کند. 

علیخانی درخصوص بدهی دولت به حوزه حمل ونقل پایتخت گفت: مجموع بدهی دولت از بلیت اتوبوس و مترو تا پایان سال ۹۸ مبلغ ۷هزار و ۳۰۰میلیارد تومان بوده است. دولت در سال گذشته در حدود ۲۵ میلیارد تومان بلیت یارانه را پرداخت کرده است. ما دولت را در کاهش  توسعه حمل ونقل مقصر می دانیم و شهرداری را نیز در عدم پیگیری سیاست‌های مصوب شورا مقصر می‌دانیم چرا که تلاش نکرده است تا آن سیاست‌ها اجرایی شود.

مترو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر