کد خبر: 935709 A

رئیس شورای شهر تهران:

رئیس شورای شهر تهران گفت: برای پیشگیری از حوادث مشابه کلینیک سینا، نیازمند تحول در سیستم پیشگیری وایمنی سازمان آتش‌نشانی تهران هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در جریان دویست و بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: ابتدا روز شهرداری ها را گرامی می داریم، حدود ۱۴۰۰ شهرداری و بیش از ۳۷ هزار دهیاری، مسئولیت سنگین خدمت رسانی را به شهروندان برعهده دارند و امروز بدلیل شرایط خاص کشور و مشکلات مضاعف ناشی از پاندمی کرونا، شهرداری ها با چالش های متعددی مواجه هستند.

او ادامه داد: چالشهای پاسخگویی بدون اختیار، هزینه کرد بدون منابع کافی، عدم تفویض وظایف قانونی و موازی کاری در حوزه فعالیتهای شهری از مهمترین چالشهای ملی است که شهرداری ها علاوه بر بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه، کاهش ارزش پول ملی و تورم همزمان با رکود اقتصادی با آن مواجهند.

هاشمی با بیان اینکه بیش از ۴۰ سال از تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری در شورای انقلاب در مهرماه سال ۵۸ می گذرد به عدم تصویب وظایف شهرداری ها اشاره کرد و گفت: همچنان دوسوم وظایف شهرداری ها به آنان تصویب نشده و حتی در موضوعاتی نظیر حمل ونقل عمومی شهری که تفویض گردیده است منابع و بودجه های قانونی و وظایف دولت در خصوص تامین ناوگان حمل ونقل عمومی محقق نشده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: انتظار ما از رسانه ها بویژه رسانه ملی، احزاب، دستگاه‌ها و مسئولان کشور این است که در برخورد با حوزه شهرداری ها، بعنوان یک دستگاه سیاسی برخورد نکنند و این مجموعه را بعنوان خط مقدم خدمت رسانی به مردم حمایت و تقویت کنند.

هاشمی همچنین با اشاره به حادثه آتش سوزی کلینیک سینا در میدان قدس گفت: متاسفانه با وجود قربانی شدن ۱۹ تن از شهروندان و آسیب دیدن تعدادی دیگر، در رسانه ها وافکار عمومی به ابعاد آن به خوبی پرداخته نشد و شورای شهر وظیفه خود می داند که این موضوع را تا حصول نتیجه روشن پیگیری کند تا نسبت به قصور و تقصیرهای رخ داده مسامحه صورت نگیرد.

او ادامه داد: بنابر پایش انجام شده در تهران بیش از ۳۳ هزار ساختمان ناایمن وجود دارد که به آنها اخطار داده شده و تنها ۲۲۰ ساختمان ایمن شده، کمتر از ۴ هزار ساختمان در حال ایمن سازی و حدود ۳ هزار ساختمان نسبت به ایمن نبودن بی تفاوت هستند، و با توجه به اینکه شهرداری هنوز فاقد اختیار ضابط قضایی است، باید از اختیارات قانونی خود برای فشار به مالکین جهت ایمن سازی استفاده کند.

هاشمی با بیان اینکه در سانحه دی کلینیک سینا، وزارت بهداشت بعنوان متولی تخصصی این کلینیک، وزارت کار بعنوان متولی ایمنی و HSE اماکن عمومی، شهرداری بعنوان متولی برخورد با تخلفات ساختمانی و مالکان مسئولیت قانونی دارند، گفت: هر یک از این دستگاه‌ها باید قصور و تقصیر احتمالی خود را بپذیرند تا جلوی تکرار این حوادث در آینده گرفته شود. اما برای پیشگیری از حوادث مشابه، نیاز به تحول در سیستم پیشگیری وایمنی سازمان آتش نشانی تهران وجود دارد، نخستین اقدام صدور شناسه ایمنی و HSE برای همه ساختمانهاست که می تواند شبیه شناسه ملی آسانسور قابل استعلام وضعیت از طریق شهروندان باشد.

هاشمی گفت: گام دوم، ایجاد رده ایمنی برای ساختمانها از سوی سازمان آتش نشانی است که شهروندان هنگام خرید یا اجاره یا استفاده از ساختمان از میزان تاب آوری آن در برابر سوانح با نصب پلاک یا نشان اطلاع پیدا کنند که این رده بندی می تواند در قالب ۴ رده ساختمانهای غیرتاب آور، تاب آوری حداقلی، تاب آوری متوسط و تاب آوری خوب با نصب پلاک اعلام شود.

رئیس شورای شهر تهران افزود: گام سوم، ایجاد سامانه سوت زنی تخلفات در ایمنی و ساختمان سازی توسط مدیریت شهری است که باید فراتر از سامانه ۱۳۷ فعلی و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی عمل نماید و امکان همکاری گروههای غیردولتی و سمن های تخصصی در کاهش ناایمنی در سازه های شهری از جمله اقدامات تکمیلی در این حوزه است.

انقلاب شورای شهر تهران شهرداری تخلفات سازمان آتش نشانی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر