کد خبر: 934945 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور گفت: در بحث مناسب سازی معابر ۴۰ درصد پیشرفت داشته ایم.

"ابراهیم کاظمی مومن سرایی" رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه ما در بحث مناسب سازی نسبت به بسیاری از کشورها عقب هستیم، گفت: اگرچه موضوعات مناسب سازی در سال های گذشته بسیار مطرح شده است، اما از ۶ سال گذشته تاکنون مناسب سازی به معنی واقعی ایجاد شده است. 

وی با بیان اینکه معتقدم در مناسب سازی اولین گام این است که مسئولان را نسبت به این امر متوجه سازیم، ادامه داد: بسیاری از مسئولان ما متوجه لزوم مناسب سازی نیستند. یکی از اقداماتی که ما در دبیر خانه مناسب سازی انجام دادیم، ایجاد ستاد مناسب سازی در وزارت کشور بود و این ستاد جلساتی را تشکیل داد و همچنین به تبع جلساتی در تمامی استان ها و شهرستان ها به ریاست معاون عمرانی استانداران و فرمانداران تشکیل شد و این ستاد مصوبات بسیار خوبی داشته است. 

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور با بیان اینکه در گذشته مناسب سازی تنها یک آیین نامه اجرایی بود، تصریح کرد: با پیگیری هایی که انجام داده ایم توانستیم که مناسب سازی را به عنوان یک قانون تصویب کنیم و در حال حاضر آیین نامه اجرایی بسیار خوبی برای آن نوشته شده است و براساس آن همه دستگاهها موظف به اجرای قوانین مربوط به مناسب سازی هستند. 

کاظمی مومن سرایی با بیان اینکه توانستیم که مناسب سازی را در جشنواره شهید رجایی وارد کرده و ۲۴ هزار دستگاه و سازمان را از این طریق مورد پایش قرار داده ایم، خاطرنشان کرد: شهرداری ها نیز در آیین نامه اجرایی ماده ۳ که حدود چندماه به تصویب رسید وظایف بسیاری در این خصوص بر عهده دارند. در حال حاضر در تمامی شهرها اقدامات لازم برای هم سطح سازی پیاده راهها و مسیر نابینایان ایجاد شده است. به طور مثال در استان خراسان رضوی پیاده راهها به سرعت همسطح سازی شده است، همچنین مسیرهای عبور ویلچر در تمام پیاده راهها قرار داده شده است و در برخی از استانها مانند استانهای البرز و اصفهان اتوبوس های مناسب سازی شده خریداری شده است. اتفاقات خوبی در خصوص مناسب سازی در حال انجام است اما روند کندی دارد. 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: ما هنوز به این درک نرسیده ایم که طبق آمارها به زودی جمعیت سالمندی در کشور وضعیت وخیمی خواهد داشت و یک چهارم جمعیت ایران در سال ۲۰۵۰ سالمند هستند. وقتی شرایط مناسب سازی برای استفاده از سالمندان در کشور مهیا نباشد افراد با مشکلاتی مواجه خواهند شد و معتقدم هنوز مسئولان نسبت به این موضوع درک مناسبی پیدا نکرده اند.

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور با بیان اینکه در گذشته وضعیت مناسب سازی در کشور ۲۷ الی ۲۸ درصد بود که در حال حاضر به حدود ۴۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: خوشبختانه توانستیم نشریه ۲۴۶ را در سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب برسانیم. در این نشریه تمام پیمانکاران و مهندسان موظف هستند که در پروژه هایی خود ضوابط و مقررات ویژه معلولان را در نظر بگیرند. این ضوابط و مقررات توسط آقای نوبخت ابلاغ شده است و از ۱ مهرماه سال جاری همه پیمانکاران و مهندسان مشاور موظف هستند اجرای آن هستند و رعایت این ضوابط الزامی است و هر پیمانکاری که در این حوزه فعالیت می کند از تاریخ ۹۹/۷/۱ اقدامی در این حوزه نداشته باشد، تخلف انجام داده و با آن پیمانکاران برخورد خواهد شد. 

معلولان ابراهیم کاظمی مومن سرایی رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر