کد خبر: 933724 A

سرهنگ محبت‌خانی:

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به با آتش‌سوزی در مناطق چهارگانه کشور گفت: هیچ محیط‌بانی جانش را در آتش از دست نداده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در نشست خبری سه شنبه (امروز) ضمن اشاره به اینکه تجهیزات اطفای حریق هفته‌ی آینده به محیط بان‌ها داده خواهد شد، در رابطه با آتش سوزی در مناطق چهارگانه کشور گفت: آتش سوزی در مناطق چهار گانه متاسفانه افزایش داشته است. در اردیبهشت ماه این موضوع را پیش‌بینی کرده بودیم و برنامه ریزی‌هایی هم انجام داده بودیم که صورت گرفت.

محبت خانی ضمن اشاره به اینکه تجهیزات محیط بانی در هفته‌ آینده بیشتر خواهد شد، گفت: بیشترین دلیل آتش عامل انسانی است، اگر مردم برای طبخ غذا، استعمال دخانیات و پخش نکردن شیشه‌های نوشیدنی رعایت کنند، می‌توان جلوی این خطر را گرفت چون اینها مهم ترین عوامل آتش سوزی بوده است.

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: خبر خوب به محیط بان‌ها در ارتباط با تجهیزات ارتباط بی‌سیمی جی پی اس است که در سراسر کشور می‌توان ارتباط بی‌سیمی برقرار کرد.موضوع دیگر این است که تصمیم داریم تا برای محیط‌بانها خودروهای مناسب برای مناطق صعب‌العبور در نظر گرفته شود که در مقابل خودروهای متخلفان بتوانند از آن استفاده کنند.

محبت خانی گفت: موضوع دیگر تجهیزات انفرادی برای محافظت است که تا پایان سال برای همه عزیزان تجهیزات دفاع شخصی تحویل داده می‌شود.

سرهنگ محبت خانی با اشاره به اینکه هیچ محیط بانی در آتش سوزی جانش را از دست نداده، گفت: حدود ۲۰ ماهی است که با توجه به آموزش‌، نظارت و تجهیزاتی که وجود داشته از بین محیط بان‌ها شهید نداده‌ایم.

وی افزود: از طرف دیگر در سه سال گذشته ۴ محیط بان ما محکوم به اعدام بودند که توانستیم برای دو نفر از این افراد از خانواده مقتولان بخشش بگیریم که به سه سال پیش مربوط است.

به جز بخشی از کرمانشاه، دیگر آتش سوزی نداریم

وی درباره آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها و مراتع گفت: در کرمانشاه اطفای کامل صورت نگرفته است ولی در حال حاضر محدود شده، در نقاط دیگر آتش سوزی نداریم.

سرهنگ جمشید محبت خانی در ادامه با اشاره به تخلف‌های فضای مجازی، برنامه‌های همچون شیپور، دیوار و اینستاگرام که به حوزه محیط زیست مربوط است، گفت: بخشی از فضای مجازی با مدیریت ما و مدیریت بخش دیگر با سرورهای خارجی است، که طریق پیگیری آن، با بخش داخلی متفاوت است. با دادستان کل کشور در مورد این موضوع صحبت کردیم تا در این مورد محدودیت‌سازی شود و با مسوولان این برنامه‌ها در رابطه با خرید و فروش حیوانات و همینطور تبلیغ شکار جلسه داشته باشیم.

محبت خانی در رابطه با لزوم حمایت‌ از همیاران گفت: مطمئن باشید به همیاران نیاز داریم ولی اینکه از روی احساس وارد منطقه شوند و جان خود را از دست دهند ما را بسیار ناراحت می‌کند. آموزش‌هایی برای این موضوع خواهیم داشت اما فعلا در این شرایط همیارها باید با هماهنگی محیط‌بانی کار انجام دهند و در بحث حمایت از این عزیزان هم دنبال راهکاری هستیم تا شرمنده آنها نباشیم تا در صورت مشکل بتوانیم از آنها حمایت کنیم.

محبت خانی ضمن تبریک میلاد امام رضا گفت: به مناسبت میلاد امام رضا و ضامن آهو، این روز به نام محیط زیست نامیده شده است، با حمایت شما خبرنگارها و رسانه می‌خواهیم تا این روز در تقویم ثبت شود حداقل به احترام این شهیدهای عزیز امید است تا این اتفاق بیفتد.

سرهنگ جمشید محبت خانی با اشاره به اینکه زیر ۱۰ درصد آتش سوزی‌ها در مناطق به صورت عمدی است و پلیس پیشگیری همکاری ویژه‌ای در خصوص برخورد با مجرمینی که عامدانه اقدام به آتش زدن طبیعت می‌کنند با سازمان دارد، گفت: امسال تعداد آتش‌سوزی‌های عمدی بالاتر بوده است و اکثراً دستگیر شده‌اند و پرونده‌هایشان تحت پیگیری قضائی است و ۹۰ در صد دیگر آن خطای انسانی غیر عمد است. پلیس پیشگیری همکاری ویژه‌ای در خصوص برخورد با مجرمینی که عامدانه اقدام به آتش زدن طبیعت می‌کنند با سازمان دارد.

محبت خانی گفت: دمنده پردرخواست ترین وسیله اطفای حریق از سوی محیط‌بانان دانست است و ۱۵۰ دمنده تا دو هفته دیگر تحویل محیط‌بانان می‌شود.

سرهنگ محبت خانی با اشاره به وسعت آتش سوزی در جنگل‌ها گفت: ۱۶۵۴ هکتار وسعت آتش سوزی‌های سال جاری بوده و استان‌های فارس، خوزستان، بوشهر و کرمانشاه بیشترین تعداد آتش سوزی را داشته‌اند و  تعداد آتش سوزی سال جاری ۵۶ مورد و سال گذشته ۸۲ مورد عنوان بوده است.

محبت خانی در مورد بازده در رابطه با روند اداری جانبازی و شهید شدن محیط بانها گفت: بازه زمانی ثبت شرایط محیط‌بانان جانباز و شهید در بنیاد شهید طولانی است و پیگیر تغییر این شرایط هستیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر