کد خبر: 933512 A

برای اولین بار، عملیات انتقال قلب پیوندی و سه ارگان حیاتی دیگر از شهرکرد به تهران، با مدیریت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت و سازمان اورژانس کشور صورت گرفت.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: صبح امروز اعضای بیمار مرگ مغزی فاطمه مختاری ، ۲۰ ساله از اهالی شهر چلیچه استان چهارمحال و بختیاری با اعلام رضایت خانواده ایثارگر در مرکز آموزشی درمانی آیت الله کاشانی شهرکرد جدا و با رعایت تمام موارد پروتکل های بهداشتی در خصوص مقابله با کرونا،  به تهران انتقال یافت.
 
 مهدی شادنوش در ادامه افزود: قلب این جوان قهرمان به بیمارستان شهید رجایی منتقل و در سینه خانم 12 ساله ای جای گرفت.
 
وی افزود: همچنین کبد این فرد در بیمارستان امام خمینی به فردی 57 ساله و دو کلیه نیز در بیمارستان های سینا و مدرس به دو بیمار 28 و 38 ساله پیوند زده شد.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در ادامه گفت: با مدیریت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت و با همکاری سازمان اورژانس کشور و اوژانس هوایی  و با تلاش بی وقفه مراکز فراهم آوری اعضای دانشگاه های علوم پزشکی شهرکرد، تهران، ایران و شهید بهشتی و نیز تیم های درمانی هر چهار مرکز، خوشبختانه تمامی پیوندها با موفقیت صورت گرفت.
 
وی افزود: در حال حاضر ایران در زمینه پیوند اعضا سرآمد و در منطقه از نظر فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو از پیشرفته‌ترین کشورها محسوب می‌شویم. 
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: علی‌رغم شرایط سخت و دشواری که کشور ما با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و شیوع بیماری کرونا داراست، این امر علمی و مهم در حال حاضر در عمق کشور در حال انجام است. 
 
 شادنوش تاکید کرد: امیدواریم با همکاری‌هایی که با وزارت بهداشت انجام می‌شود، اعضای مفید قابل پیوند کمتری به خاک سپرده شوند و فرهنگ اهدای عضو روز به روز شکوفاتر شود.
مهدی شادنوش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر