کد خبر: 930835 A

مدیر کل پیش­گیری­ های امنیتی انتظامی به مناسبت قوه قضاییه در برنامه صبح به خیر ایران حضور پیدا کرده و به توضیح اقدامات پیش­گیرانه در حوزه انتظامی و امنیتی پرداخت.

به گزارش واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، در ابتدای این برنامه مسعودی فر در پاسخ به پرسشی که چرا تا کنون ورود قوه قضاییه به عرصه پیشگیری کم­رنگ بوده است، گفت: همانطور که می­‌دانید در اصل ۱۵۶ قانون اساسی به وظیفه پیش­گیری از جرم قوه قضاییه تاکید شده است اما در دهه‌های گذشته به این موضوع توجه لازم نشده بود اما در ده سال اخیر هم معاونت تخصصی یعنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم شکل گرفت و هم برنامه‌های متعددی مرتبط با این موضوع اجرا شد. در دوره جدید رییس محترم قوه قضاییه تاکید کردند که این پیشگیری در همه نهادها باید پی­گیری شود. البته در نظر داشته باشید بحث پیش­گیری بحث فرا قوه‌ای است و بخش مهم کار به مردم و مشارکت مردم مربوط است.

مسعودی‌فر در پاسخ به این سوال که چرا در کشور ما کارگاه خصوصی وجود ندارد، گفت: سابقه استفاده از  کارگاه خصوصی در دنیا به ۳۰۰ سال می­رسد و حتی سابقه تاسیس برخی از نهادهای امنیتی مهم دنیا به کارگاهان خصوصی می­رسد. ما نیز اخیرا و در دو سال اخیر کاری را شروع کرده و طرحی را مرتبط با این موضوع تدوین کرده­ ایم. در دنیا در سه مرحله طرح برای کارگاهان خصوصی تدوین شده است. یکی نقش مشاوره است که می­‌تواند به بخش خصوصی انجام بگیرد و ما اکنون چنین مرجعی را به صورت رسمی نداریم. مرحله دیگر جمع ­آوری دلایل است که کارگاهان خصوصی در دنیا در کنار سیستم رسمی پلیس به جمع­ آوری ادله برای پیدا کردن مجرمان کمک می­‌کنند. مرحله سوم هم عملیات است. ما فعلا طرحی را تدوین کرده­ ایم که این  سه مرحله در ان دیده شده  که نیاز به قانون گذاری دارد.

او در مورد نحوه تعامل کارگاهان خصوصی با پلیس نیز گفت: یکی از نکات مهم در این زمینه رابطه این کاراگاهان با پلیس  و دستگاه قضایی است که دلایل جمع­ آوری شده از طریق آن­ها چقدر قانونی است و قضات و دادگاه ­ها چطور به آن توجه کنند. این امر در مسیر قانون­گذاری است و ما امید داریم این اتفاق بیافتد. البته انتقاداتی به این موضوع وارد است مانند خصوصی بودن و برخورداری بیشتر ثروتمندان از این خدمات، اما به اعتقاد من حتی اگر هم این طور باشد این پدیده باعث می­‌شود بخش رسمی وقت بیشتری را به مردم کم تمکن تر ارائه دهد.

مسعودی فر در مورد موسسات امنیتی که چندسالی است به صورت قانونی فعالیت می­‌کنند هم توضیح داد: این موسسات قانونی هستند و به پلیس مشورت می­دهند. این موسسات حفاظتی عمدتا از نیروهای بازنشسته پلیس تشکیل شده و به نظر من در مجموع اتفاق مبارکی است چرا که افرادی که نیاز به مراقبت دارند  می­توانند از این موسسات که زیر نظر پلیس ناجا هستند، استفاده کنند.

وی درباره پیشگیری از تلفات رانندگی پاسخ داد: ما طرحی داریم که  تمام کشور و به ویژه کلان شهرها در آن قرار گرفته­اند. از آنجایی که ما نمی­توانیم درتمام مسیرها نظارت داشته باشیم تصمیم گرفتیم در هر شهر سه مسیر پر تصادف را با همکاری پلیس و شهرداری  انتخاب کنیم و  نواقص این سه مسیر  را چه از حیث هندسی و چه دوربین­های مدراربسته و .. شناسایی کنیم و در ادامه دستگاه ­هایی که وظیفه رفع این نواقص را دارند وادار کنیم به وظایف قانونی خود عمل کنند و در ادامه با همکاری پلیس نظارت جدی­ تری در این مسیرها قرار دهیم. این کار در سال گذشته در بیشتر استان ­ها اجرایی شد که قسمت اول کار بود و ما قصد استمرار آن را داریم. نتایج بسیار خوب بود و در مواردب ما شاهد کاهش ۳۵ درصدی تلفات هم بوده­ ایم. این برنامه جوانب مختلقی دارد که اموزش مدارس و منازل نزدیک این مسیرها را هم شامل می­شود.

مسعودی فر درباره در مورد تجمعات اعتراضی مانند تجمعات کارگری و کارکرد پیشگیری در این موارد، گفت: ما در حوزه پیشگیری مدتی است به این امر ورود کرده ­ایم و در تمام استان­ های تجمعات صنفی با رویکرد علت ­شناسی رصد و بررسی می­شوند  و اگر دستگاهی قصور کرده باشد، با آن­ها برخورد قضایی می­شود.

مدیر کل پیش­گیری­ های امنیتی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر