کد خبر: 930601 A

رییس مدارس استعدادهای درخشان در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس مدارس استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با تاکید بر اینکه زمان آزمون تیزهوشان دوباره به تعویق نخواهد افتاد، گفت: به این دلیل که اعلام نتایج دیر نشود به هیچ عنوان ما تعویقی در زمان آزمون تیزهوشان سال ۹۹ نداریم.

«فاطمه مهاجرانی» رییس مدارس استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره به تعویق افتادن زمان آزمون تیزهوشان گفت: زمان برگزاری آزمون تیزهوشان مشخص شده و تاریخ دقیق این آزمون در روز ۲۷ تیر ماه خواهد بود.

وی ادامه داد: آزمون تیزهوشان در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار می‌شود. آزمون پایه هفتم صبح روز ۲۷ تیرماه و آزمون ورودی دهم بعد ازظهر همان روز خواهد بود.

مهاجرانی با تاکید بر اینکه زمان آزمون تیزهوشان مجددا به تعویق نخواهد افتاد، گفت: به جهت اینکه اعلام نتایج دیر نشود به هیچ عنوان ما تعویقی در آزمون تیزهوشان سال ۹۹ نداریم.

رییس مدارس استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان بیان کرد: هماهنگی‌های ما نیز با ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده و در روز ۲۷ تیرماه آزمون تیزهوشان مقطع هفتم و نهم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: آزمون تیزهوشان در مقاطع هفتم و دهم به صورت حضوری و با حفظ همه پروتکل‌های بهداشتی که ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص کرده است، برگزار می‌شود. در این آزمون هم فاصله‌گذاری اجتماعی و هم بحث ضدعفونی فضای آزمون رعایت خواهد شد.

مهاجرانی بیان کرد: همانطور که کنکور را نمی‌توان مجازی برگزار کرد، آزمون تیزهوشان را هم نمی‎توانیم به شکل مجازی برگزار کنیم، زیرا از جنس کنکور است. از طرفی کم سن و سال بودن این دانش آموزان، پراکندگی جغرافیایی و اینکه امکان صحت سنجی درباره اینکه چه کسی پای سیستم نشسته است، وجود ندارد ما را بر آن داشت که آزمون را به شکل حضوری برگزار کنیم. مثل امتحان نهایی یا کنکور  و ما هم نمی‌توانستیم به شکل مجازی آزمون را برگزار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان کافی برای ارزیابی نتایج دارید یا خیر؟ گفت: به هر حال فرآیندها فشرده می‌شود، ولی طبیعتا ملزم هستیم که به هیچ عنوان کیفیت را فدای فشردگی زمان نکنیم. البته ما زمان را هم در نظر داریم و حتما این کار به خوبی پیش خواهد رفت.

رییس مدارس استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان بیان در واکنش به این پرسش که با توجه به تعویق افتادن زمان آزمون و فرصت لازم برای ارزیابی نتایج،‌ آیا کلاس‌های مدارس تیزهوشان نیز همزمان با مدارس دیگر و از نیمه شهریور ماه آغاز خواهد شد؟ گفت: طبیعا تصمیم وزیر آموزش و پرورش برای کل آموزش و پرورش نافذ است و برای همه ساری و جاری خواهد بود. آنچه که مسلم بوده، این است که ما باید فرآیند را کمی فشرده کنیم تا به زمانی که برای شروع سال تحصیلی اعلام شده، برسیم.

وی در خصوص آمار نهایی ثبت‌نام‌کنندگان برای شرکت در آزمون تیزهوشان ۹۹ گفت: برای پایه دهم ۱۱۷ هزار و ۵۲۸ نفر ثبت نام کردند که تعداد ۶۴ هزار و ۶۲۱ نفر دختر و تعداد ۵۲ هزار و ۹۰۷ نفر پسر هستند. برای شرکت در آزمون پایه هفتم نیز ۲۱۳ هزار و ۹۰ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰۰ هزار و ۴۹۳ نفر دختر و ۱۱۲ هزار و ۵۹۷ نفر پسر هستند.

رییس مدارس استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان بیان در پایان تاکید کرد: در آزمون تیزهوشان مقطع هفتم تعداد پسران از دختران بیشتر است، اما در مقطع دهم این مساله برعکس بوده و تعداد دختران در آزمون تیزهوشان دهم بیشتر است.

کرونا تیزهوشان استعداد درخشان فاطمه مهاجرانی کووید19 آزمون حضوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر