کد خبر: 930384 A

رئیس شورای شهر تهران گفت: نظارت بر تخلفات در سطح مدیریت شهری شهر نیز باید بر پیشگیری استوار باشد نه آنکه منافع شهروندان در تخلف و سپس پرداخت جریمه ومجازات تامین شود و موجب انباشت دهها هزار پرونده در شعبات کمیسیون ماده صد و بخشهای مختلف شهرسازی یا دیگر بخشهای مدیریت شهری باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در جریان دویست و بیست و دومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: در هفته قوه قضاییه و آستانه سالروز فاجعه هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی و یاران حزب جمهوری قرار داریم، تصمیم امام خمینی برای انتصاب شهید بهشتی که یک روحانی روشنفکر و آزاد اندیش، مجتهد و عالم دینی اخلاق گرا و نظریه پرداز نظام جمهوری اسلامی محسوب می شد بعنوان رییس دیوانعالی کشور و بالاترین مقام قضایی، دامنه استانداردها وانتظارات جامعه از دستگاه قضایی را مشخص می‌کند.

او ادامه داد: دستگاه قضایی مهمترین رکن اعتمادساز در جامعه نسبت به حاکمیت است و اگر نتواند وظایف خود را بدرستی انجام دهد، اعتماد عمومی آسیب جدی می‌بیند و به همین دلیل ارزیابی‌هایی که در دوره‌های مختلف دستگاه قضایی نسبت به گذشته وعملکرد آنها صورت می‌گیرد، ابهامات زیادی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

هاشمی گفت: نظارت در کشورهای توسعه یافته و همچنین آموزه‌های دینی بر پیشگیری بجای مچ گیری تمرکز دارد و با شفاف‌سازی، کاهش تاثیر سلایق و نظرات شخصی در سیستم و تقدم قانون بر منافع فردی و گروهی، ارتکاب جرم و سواستفاده از قدرت را کاهش می‌دهد.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: مچ گیری گذشته گرا و جزئی نگر است در حالیکه پیشگیری، آینده گرا و جامع وکلی نگراست و در یک سیستم پیشگیری مناسب می‌تواند با تخلفات استثنایی رخ داده نیز برخورد کرد نه اینکه وقوع تخلف به قاعده تبدیل گردد.

هاشمی گفت: نظارت بر تخلفات در سطح مدیریت شهری شهر نیز باید بر پیشگیری استوار باشد نه آنکه منافع شهروندان در تخلف و سپس پرداخت جریمه ومجازات تامین شود و موجب انباشت دهها هزار پرونده در شعبات کمیسیون ماده صد و بخشهای مختلف شهرسازی یا دیگر بخشهای مدیریت شهری باشد.ضمن آرزوی موفقیت برای مسئولان قضایی، امیدواریم بتوانیم با اجرای استانداردهای کیفی در نظارت بر مسئولان واجرای قوانین، نرخ وقوع جرم و میزان سواستفاده از قدرت را کاهش دهیم.

هاشمی گفت: در راستای صیانت از حقوق عامه، مدیریت شهری بخصوص شورای شهر پنجم اقدامات موثری در شفافیت، حفظ محیط زیست وصیانت از باغات و همچنین کاهش رانت وتخلف از طریق سیستماتیک کردن فرایند انجام داده است که می تواند در دیگر حوزه ها نیز این تجربیات استفاده گردد.

رییس شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر