کد خبر: 930262 A

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی گروه‌های سنی گفت: استفاده از دستکش هیچ ضرورتی ندارد حتی در برخی مواقع، دستکش منجر به انتشار بیشتر ویروس می‌شود.

به گزارش  ایلنا، علیرضا رییسی در دیدار وحیداله مجروح - معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان - و انعقاد تفاهمنامه مشترک بین دو کشور در زمینه همکاری‌های حوزه بهداشت، ضمن تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با کرونا با بیان اینکه کشور افغانستان، کشور دوست و برادر ایران است، گفت: ایران و افغانستان با یکدیگر ارتباطات و مراودات دیرینه‌ای دارند. بسیاری از شهروندان افغانستانی که در ایران زندگی می‌کنند، دیگر جزو شهروندان ایرانی شده‌اند و این ارتباطات دیرینه باعث ثبات و قدرت در منطقه نیز می‌شود.

وی افزود: در حوزه سلامت نیز از دیرباز بین دو کشور ارتباطات خوبی وجود داشته است، همانطور که در گذشته بیماری‌هایی مانند مالاریا با همکاری دو کشور به خوبی مهار شد، در راستای کنترل بسیاری از بیماری‌های دیگر همچون کووید ۱۹ نیز می‌توان به این ارتباط و همکاری موثر تکیه کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون تفاهمنامه‌های زیادی در حوزه سلامت بین دو کشور شکل گرفته است اما برنامه‌های مشترک بین دو کشور به‌طور جدی دنبال نشده است بنابراین نیاز است که مجددا برنامه‌ریزی و به نقاط ضعف و قوت پرداخته شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: کرونا، مبحث بسیار جدی است و تمام دنیا را درگیر کرده است. بعداز کرونا، دنیا شکل تازه‌ای به خود خواهد گرفت. کشورهایی که پیشرفته‌تر بودند و مدعی سیستم سلامت و پیشگیری بهتری بودند، در این مقوله نتوانستند اقدام موثری انجام دهند. بیماری کووید ۱۹ تنها بیماری بود که باعث شد تمام کشورها، نقطه سرخط آغاز کنند. برای مقابله با این ویروس، دانش و همت و اراده، ابزار اصلی کشورهاست نه قدرت و ثروت.

رییسی ضمن ارائه گزارشی از روند کنترل و مدیریت کووید ۱۹ در ایران گفت: بدو شیوع کرونا در قم حوزه درمان با قدرت وارد عمل و بیمارستان‌هایی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا اختصاص داده و بعد از اینکه ازدحام بیمارستان ها کنترل شد، اقدامات حوزه بهداشت و پیشگیری را آغاز کردیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: درخشان‌ترین کاری که انجام دادیم، دو مرحله غربالگری بود؛ در مرحله اول ۷۸ میلیون نفر به‌صورت الکترونیک و آموزش داده و مشاوره و غربالگری شدند. در این راستا، خطوط اینترنتی تلفنی ۴۰۳۰ و سایت salamat.gov.ir راه اندازی شد و افراد براساس چک لیست‌های استاندارد شناسایی شدند. چنانچه افراد علائمی داشتند، توسط بهورزها و مراقبین سلامت، به پزشک ارجاع داده می‌شدند. از ۷۸ میلیون نفری که غربالگری شدند، حدود یک میلیون نفر حداقل یکی از علائم کرونا را داشتند. در این سیستم بیش از ۷۰۰ هزار ویزیت هم توسط پزشکان انجام شد.

وی ادامه داد: در این راستا، مراکز ۱۶ ساعته نیز راه اندازی شد و مراقبین سلامت و پزشکان در آنها خدمت ارایه می‌کردند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: از ۷۰۰ هزار ویزیت، ۹۰۰۰ نفر به بیمارستان ارجاع داده شدند. غربالگری باعث شد از جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری ایران، ۹ هزار نفری که به بستری نیاز داشتند، ارجاع داده شوند و از این تعداد نیز بیش از ۶۰ درصد، بستری شدند یعنی تاحدودی غربالگری‌ها موثر واقع شده است. 

وی با بیان اینکه زنان باردار در مرحله اول غربالگری شدند، گفت: در مرحله دوم غربالگری گروه‌های آسیب پذیر مانند سالمندان بالای ۶۰ سال غربالگری شدند. حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال و ۴۷۰ هزار نفر از افرادی که دچار بیماری زمینه‌ای بودند نیز غربالگری شدند. ما در این راستا، مرحله دیگری نیز اضافه کردیم که گام سوم محسوب می‌شود و بحث راه‌اندازی تست‌های سرپایی است. در این زمینه افرادی که مشکوک به کرونا هستند به آزمایشگاه‌ها معرفی می‌شوند. در حال حاضر ظرفیت روزانه ۲۰ هزار تست سرپایی داریم که در حال انجام است.

رییسی با بیان اینکه افرادی که دچار علائم شدید باشند، بستری و افرادی که علائم خاموش دارند، در منزل ایزوله می‌شوند و از آنان مراقبت می شود، گفت: ویژگی و شرایط کشورها با یکدیگر متفاوت است. در برخی کشورها جمعیت خانوار کم است و افراد امکان بستری در منزل را دارند اما در کشورهایی که خانوار پرجمعیت است، نیاز به بستری بیشتر است. 

تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی گروه های سنی

رییسی با تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی گروه‌های سنی اظهارکرد: استفاده از دستکش هیچ ضرورتی ندارد حتی در برخی مواقع دستکش منجر به انتشار بیشتر ویروس می‌شود.

وی درخصوص پیک دوم بیماری گفت: اینکه گفته می شود ایران در حال ورود به پیک دوم است، اشتباه است چراکه اگر به نمودار ایران در worldometers، توجه شود، رنگ نمودار دیگر فرق دارد و نمودار دوم نشاندهنده میزان تست‌های انجام شده است که در حال افزایش است. نمودار اول میزان بستری‌ها و نمودار دوم میزان تست‌های انجام شده را نشان می‌دهد و طبیعی است که هرچی میزان تست‌ها بیشتر شود، موارد شناسایی شده نیز افزایش خواهد داشت بنابراین تست گرفتن از همه افراد ضرورتی ندارد. به طورکلی ۸۰ درصد افراد بی‌علامت هستند و این افراد را تست کردن، سودی در بر ندارد و صرف هزینه اضافی است. اگر تست‌های سرپایی رایج شود، افرادی که بیشتر دسترسی دارند، در نوبت قرار می گیرند، اما ارزشی برای مدیریت بیماری ندارد. باید فقط افراد گروه‌های آسیب‌پذیر را باید تست کرد.

وی گفت: رفتار بیماری در کشور ما به این صورت است که چند استان همجوار باهم درگیر شده و بعد چند استان دیگر نیز باهم درگیر می شوند. بنابراین با رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم سفرهای غیرضروری می توان این الگو را تغییر داد.

رییسی تاکید کرد: گرما باعث ازبین رفتن ویروس کرونا نشد زیرا در حال حاضر استان‌های گرمسیر ما درگیر هستند. تنها راهی که باقی می ماند، رعایت بهداشت، استفاده از ماسک و نرفتن به سفر و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

در این دیدار، همچنین، دکتر مجروح - معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان - ضمن ارائه گزارشی از روند ارائه خدمت به مبتلایان به ویروس کرونا و شرح وضعیت افغانستان در این زمینه، درخصوص اشتراک تجربیات ایران موفق در حوزه سلامت و مقابله با کرونا، ابراز تمایل و علاقه‌مندی کرد. 

به گزارش وبدا در این نشست، تفاهمنامه‌ای درحوزه بهداشت بین دو کشور ایران و افغانستان با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان، به امضا رسید.

وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر