کد خبر: 922166 A

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پیدایش سکولاریسم در جهان اظهار داشت: امام خمینی (ره) ثابت کرد می‌توان یک شخصیت مذهبی بود و درباره اسلام و ارزش‌های دینی و اسلامی سخن گفت و در کنار آن علیه بی‌عدالتی‌ها در جامعه مبارزه کرد و یک سیاستمدار الهی در سطح جهانی بود.

به گزارش ایلنا، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی گفتگویی به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امام خمینی (ره) از عالمان بزرگ اسلام بودند که توانستند در سطوح مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه تأثیر بگذارند، اظهار داشت: ایشان در حالی انقلاب اسلامی را بنیانگذاری کردند که نظام حاکم بر دنیا، نظام سرمایه‌داری و سکولار بود. در واقع در صحنه جهانی، با نهضت امام خمینی (ره)، مسیر سکولاریسم کند شد و روند بازگشت دین به جامعه و جهان سیاست احیاء شد و به دنبال آن شاهد انقلاب‌های دینی جدید بودیم.
 
امام خمینی (ره) یک فیلسوف و در عین حال یک مرجع تقلید و انسانی وارسته و مرد عمل بودند
 
عاملی با اشاره به رخداد انقلاب اسلامی تصریح کرد: امام خمینی (ره) به مدد الهی توانستند اسلام و ارزش‌های اسلامی را در بالاترین سطح آن اجرا کنند. امام خمینی (ره) از یک شخصیت جامع برخوردار بود و شخصیت جامع ایشان ارتباط مستقیمی با منبع اصلی کمال یعنی خداوند و پیام نبوت آخرین فرستاده او دارد؛ آنجا که می‌فرماید: امروز من دین شما را کامل کرده و حجتم را بر شما تمام کردم. امام جامعیت خود را از جامعیت پیام دینی دریافت کرده بود.
امام خمینی(ره) با مبارزه علیه بی عدالتی‌ها، نظام سرمایه‌داری و سکولاریسم به عنوان ارزش‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی غالب جهان بر جوامع اسلامی، مسلمانان و نیز غیرمسلمانان تأثیر گذاشته و شیفته عقاید و ارزش‌های فرهنگی و مقاومت فرهنگی خود کردند.
وی با اشاره به تأثیرپذیری شخصیت امام خمینی (ره) از دین کامل اسلام بیان کرد: امام خمینی (ره) یک فیلسوف و در عین حال یک مرجع تقلید و انسانی وارسته و مرد عمل بودند. به طور حتم عرفان امام مایع اصلی توحید امام و روحیه مقابل با ظلم و استقلال گرایی امام بود.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ایشان با تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها باعث تغییر رژیم شاه شدند بلکه با مبارزه علیه بی عدالتی‌ها، نظام سرمایه‌داری و سکولاریسم به عنوان ارزش‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی غالب جهان نه تنها بر جوامع اسلامی و مسلمانان بلکه بر غیرمسلمانان نیز تأثیر گذاشته و همه را شیفته عقاید و ارزش‌های فرهنگی و مقاومت فرهنگی خود کردند.
 
جهان شاهد اقدامات امام خمینی (ره) در حمایت از فلسطین در سیاست جهانی است
 
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به پیدایش سکولاریسم در جهان اظهار داشت: سکولاریسم در غرب و توسط معترضان علیه حاکمیت کلیسای کاتولیک با هدف جداسازی دین از سیاست، فرهنگ، هنر و نهادهای علمی آغاز شد که بر مبنای آن هرکسی که درباره دین و ارزش‌های دینی سخن می گفت او را با شرمندگی مواجه می کردند. امام خمینی (ره) ثابت کرد می‌توان یک شخصیت مذهبی بود و درباره اسلام و ارزش‌های دینی و اسلامی سخن گفت و در کنار آن علیه بی‌عدالتی‌ها در جامعه مبارزه کرد و یک سیاستمدار الهی در سطح جهانی بود.
 
عاملی با اشاره به اقدامات امام خمینی (ره) در حمایت از مردم و کشور مظلوم فلسطین تشریح کرد: جهان شاهد است که چگونه اقدامات امام خمینی (ره) در حمایت از فلسطین، چهره جهانی به خود گرفته و در سیاست جهانی جای خود را باز کرد.  لازم است امروز با همه توان و بصورت نهادینه و نظامند نهضت مقاومت فرهنگی و سیاسی را به عنوان پایه و اساس یک مبارزه هویتی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و غیره بیش از پیش جدی بگیریم.
امروز جنبش سیاه پوستان آمریکا، تنها یک جنبش نیست بلکه هدف آن دعوت مردم جهان به عدالت‌خواهی است و در واقع آن‌ها علیه نظام سرمایه داری بر مبنای حاکمیت یک درصدهای خودخواه و سلطه گر مبارزه می‌کنند.
وی تأکید کرد: باید برای استقرار ارزش‌های اسلامی در سراسر دنیا و پیروی از دستورات اسلام در تمام سطوح و جنبه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره تلاش کرده و راه را به روی حاکمیت نظام‌های سکولار ببندیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جنبش سیاه‌پوستان آمریکا اظهار کرد: جهان باید دست از رویکرد شرمندگی نسبت به نظام‌های سیاسی سلطه‌گر بردارد؛ امروز جنبش سیاه پوستان آمریکا، تنها یک جنبش نیست بلکه هدف آن دعوت مردم جهان به عدالت‌خواهی است و در واقع آن‌ها علیه نظام سرمایه داری بر مبنای حاکمیت یک درصدهای خودخواه و سلطه گر مبارزه می‌کنند و در آینده جهان شاهد آن خواهد بود که چگونه هویت و مقاومت فرهنگی گستره جهانی می یابد و دولت و حکومت های ظالم را به چالش می کشد.
امروز راه امام خمینی با همه ابعاد و رویکردهای اساسی و راهبردی با جدیت تمام به تعبیر امام خمینی (ره) توسط دانشمند و متفکر بزرگ قرن امام خامنه‌ای «مدظله‌العالی» ادامه پیدا می‌کند و عمق و گستره فراگیری پیدا کرده است
به طور قطع امام خمینی احیاء گر قرن و هزاره گذشته تاریخ است
 
عاملی ضمن اشاره به کلام خداوند در قرآن کریم که می‌فرماید کشتن یک نفر به منزله قتل تمام انسان‌هاست و در آیه شریفه سوره مائده قتل را به معنا گمراه کردن و حیات را معنای هدایت و احیاء کردن فرهنگی جامعه گرفته اند، خاطرنشان کرد: مردم دنیا امروز از هر روز گذشته تاریخ آگاه‌تر شده‌اند و به طور حتم نهضت عدالت‌خواهی و بازگشت به گوهر دین روزبه‌روز قوی‌تر خواهد شد. لذا باید با صراحت گفت که امام خمینی (ره) احیاگر قرن و بلکه هزاره گذشته تاریخ است.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان تصریح کرد: امروز راه امام خمینی با همه ابعاد و رویکردهای اساسی و راهبردی با جدیت تمام به تعبیر امام خمینی (ره) توسط دانشمند و متفکر بزرگ قرن امام خامنه‌ای «مدظله‌العالی» ادامه پیدا می‌کند و عمق و گستره فراگیری پیدا کرده است.
امام خمینی جامعه جهان شورای عالی انقلاب فرهنگی اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر