کد خبر: 922011 A

دبیر کمیته انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت‌وگو با ایلنا:

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: مردم تلقی عادی شدن شرایط بیماری را نداشته و با دقت و حساسیت بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.

«حسین قاسمی» دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که برخی از استان‌ها به مرز هشدار رسیده اند و از طرفی مردم نیز به هشدارها کم توجه و از اجرای پروتکل ها خسته شده اند، چه تمهیداتی برای جلوگیری و پیشگیری از بیماری در ایام تعطیلات در نظر گرفته شده است؟ گفت: سیاست های ستاد ملی، فاصله گذاری هوشمند با رفع تدریجی و اولویت دار محدودیتها است. شرایط کشور در حوزه اقتصادی به دلیل تحریم های ظالمانه به گونه ای نیست که با وضع محدودیت های سخت تاب آوری لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: در سایر حوزه ها نیز همین امر را می توان عنوان کرد، لذا با توجه به همه موارد ذکر شده تصمیم گیری صورت می پذیرد. در واقع انتخاب بین بد و بدتر است نه شرایط مناسب.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تصریح کرد: رفع تدریجی محدودیتها با اجرای کنترل هوشمند برنامه ریزی شده، اما تمام این تصمیمات تابع سلامت جامعه است، چنانچه هر بخشی در اجرای پروتکل ها اقدامات لازم را معمول نداشته و روند بیماری تغییر کند، قطعا مجبور به بازگشت محدودیت ها خواهیم بود. لذا درخواست ما از همه آحاد مردم و اقشار و صنوف این است که تلقی عادی شدن شرایط بیماری را نداشته و با دقت و حساسیت بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظر می رسد با توجه به بازگشایی‌ها تصمیمات مقابله ای درباره کرونا روز به روز کمتر شده و نقش مردم در شیوع کرونا پررنگ تر می‌شود، با توجه به افزایش بیماری براساس اعلام وزارت بهداشت چگونه می‌توان با این سیاست‌ها از شیوع بیشتر جلوگیری کرد، خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد رفع محدودیتها در حوزه های مختلف بنا به شرایط و تاب آوری ها بوده و کشور ناچار است، برای گذران ایام و رفع نیازهای ضروری محدودیت ها را با رعایت پروتکل ها مرتفع کند، اما این به معنای عادی شدن بیماری و طبیعی شدن شرایط نیست.

وی ادامه داد: با توجه به عدم تولید دارو و واکسن، این بیماری کماکان یک خطر جدی برای سلامت مردم و جامعه است، لذا مردم باید به این نکته توجه داشته و در امور جاری زندگی رفتارها و عادات قبلی خود را با شرایط جدید مطابقت دهند و از بسیاری امور غیرضرور پرهیز کنند.

 دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا یادآور شد: نظارت بر فرآیند اجرای پروتکل ها یکی از مهم‌ترین موضوعات مدیریت بیماری است که تک تک  مردم باید در این زمینه حساس بوده و موارد تخلف را گزارش کنند. در این زمینه باید به این نکته مهم توجه کنیم که ما در پاییز و زمستان امسال مجدد با پیک دوم کرونا مواجه خواهیم بود، لذا در این ایام باید همکاری با سیستم درمانی کشور انجام تا فرصت تنفس برای بازآوری خود را داشته باشند.

حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر