کد خبر: 917006 A

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از کاهش ۱۵ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در ۲۴ در تهران در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا زالی، فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت بیماری کرونا در تهران گفت: در طی ۲۴ ساعت گذشته  ۱۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش های عادی و ۶۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری مراکز بهداشتی و درمانی بستری شده اند.

وی ادامه داد: ۲۶۲ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان های استان مرخص شده اند و میزان مرگ و میر نیز تقریبا حدود ۱۵ درصد نیز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته کاهش داشته است. همچنین در میزان مراجعات به مجموعه های بهداشتی با کاهش ۲۲ درصدی  و  در مجموعه مراجعات درمانی با کاهش ۲۹ درصدی  رو به رو بوده ایم.

فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: به نظر می رسد توجه به عواملی که روزهای گذشته نیز به آن تاکید کرده ام، یعنی بالا بودن میزان رعایت پروتکل های بهداشت فردی و جلوگیری خانواده ها از حضور افراد پرمخاطره در سطح شهر، در حفظ شرایط موجود و روند رو به کاهش بیماری بسیار مهم است.

زالی تصریح کرد: رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی به ویژه در حوزه مشاغل و کسب و کار ضروری است همچنین افرادی که در زمره گروه های پرخطر قرار می گیرند علاوه بر رعایت پروتکل ها باید از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند، زیرا نسبت به سایر افراد میزان بالاتری از خطر آنان را در معرض بستری شدن در بیمارستان قرار می دهد.

 زالی یادآور شد: برخی از علائم جدید مانند علائم گوارشی، کاهش اشتها، از بین رفتن حس چشایی، اختلال در حس بویایی، سردردهای شدید، دردهای کمری همراه با تب و دردهای عضلانی و احساس کسالت عمومی را هم باید در کنار علائم تنفسی به تابلوی بالینی علائم  بیماری اضافه کنیم.

وی تاکید کرد: در کنار علائم تنفسی که علائم شایع و بارز این بیماری هستند، برخی علائم گوارشی به ویژه اسهال های آبکی متناوب همراه با تب های خفیف نیز می تواند ظن بالینی تیم بالینی را نسبت به کرونا برانگیخته کند.

زالی یادآور شد: با توجه به شرایط کرونا در بیمارستان های تهران از شروع اسفندماه تا کنون، طبیعتا برخی از بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، بیماران سرطانی و بیمارانی که در حوزه بیماری های خاص نیاز به خدمات درمانی داشته اند، به خاطر خطر مواجه شدن با بیماری به بیمارستان ها مراجعه نکرده اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تفکیک شرایط برای بستری و پذیرش بیماران کرونایی و غیرکرونایی می توان اعلام کرد که بسیاری از بیمارستان ها در حال حاضر با اجرای شیوه نامه های بهداشتی آمادگی لازم را برای پذیرایی از بیماران مزمن به ویژه بیماران سرطانی و بیماران خاص دارند.

زالی تاکید کرد: بیمارانی که تاکنون درمانشان به دلایلی ابتر مانده است برای اینکه دچار مشکل مضاعف نشوند تدریجا به مراکز بهداشتی مورد نظر مراجعه کنند.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در پایان یادآور شد: طبیعتا همکاران ما در بیمارستان های تهران آمادگی لازم را برای پذیرایی از این بیماران دارند تا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی باحداقل خطرات مترتبه به استمرار درمان آن ها کمک کنند.

علیرضا زالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر