کد خبر: 916899 A

سخنگوی وزارت بهداشت:

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: نظر وزارت بهداشت این است که اجرای طرح ترافیک در شهرهای بزرگ منطقی نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست ویدیو کنفرانس وزارت بهداشت گفت: امیدواریم در این مدت شاهد افزایش مسافرت ها و ترددهای غیرضروری نباشیم و رفت و آمدهای مرسوم عید فطر اتفاق نیافتد.

وی در ادامه بیان کرد: ما چند  هفته است که در فاز مدیریت شده بیماری هستیم و البته در برخی استان ها روند سینوسی داشتیم ولی دراستان سیستان و بلوچستان نمی توانیم بگوییم که در فاز مدیریت شده هستیم.  در برخی از استان‌ها در فاز مدیریت هستیم و اگر خوزستان هم از این شرایط بیرون بیاید در فاز مدیریت خواهیم بود و به سمت فاز مهار خواهیم رفت.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره شهدای کادر سلامت گفت: کمیته ویژه‌ای در این زمینه در نظرگرفته شده است که طبق معیارهایی شهدای کادر سلامت را اعلام می‌کنند. تاکنون 107 نفر شامل پزشک، پرستار، بهیار، به ورز، نیروهای خدماتی و... به عنوان آمار شهدای سلامت اعلام شده است. تعداد مبتلایان قطعی در کادر سلامت و درمان تعداد 790 نفر هستند.

وی درباره طرح ترافیک گفت: ما نمی‌دانیم منطق دوستان برای اجرای طرح ترافیک چیست، حتی نمی‌توان تهران را در حد وضعیت سفید اعلام کرد. نظر وزارت بهداشت این است که اجرای  طرح ترافیک در شهرهای بزرگ منطقی نیست.

جهانپور در پاسخ به این سوال که سامانه 4030 تا چه زمانی فعالیت خواهد داشت؟ گفت: فعلا 4030 نه به وسعت قبل،  اما به کار خودش ادامه خواهد داد. 1666 سازمان بیمه سلامت هم به عنوان سامانه کمکی حضور خواهد داشد. تا زمانی که تعداد تماس ها بالا باشد 4030 در خدمت مردم خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تعداد مناطق وضعیت سفید بر اساس تقسیمات کشور در هفته اخیر، 50 منطقه دیگر نیز اضافه شده و 218 منطقه سفید در کشور داریم. تعداد مناطق سفید رو به افزایش است. هیچ کجای کشور منطقه سبز نیست، اما برخی از مناطق زرد و قرمز هستند که بعضا برخی از آنها رو به کاهش است و نگران ایام تعطیلات عید فطر و 15 خرداد هستیم.

وی درباره ضعیف شدن ویروس گفت: هنوز هیچ مستندی برای ضعیف شدن ویروس نداریم، اگرچه بحث‌هایی درباره جهش‌های متعدد شده اما نمی‌توان گفت که ویروس ضعیف تر شده است یا خیر و اظهارنظر در این زمینه ضد و نقیض است.

جهانپور توضیح داد: یک زمانی قرار شد پرستارانی که اشتغال نداشتند قرارداد 89 روزه با آنها منعقد شود ولی برنامه ریزی شده تا در هر گونه استخدام آتی در اولویت قرار بگیرند. تمدید قرارداد 89 روزه، نیازمند مجوز اداره استخدامی است و هر گاه مجوزها صادر شوند اولویت ما با این افراد است. این قرار دارد 89 روزه دو طرفه بوده است و اگر لازم بود تمدید می‌شود اما اگر تمدید نشد یک پایان کار موفق قلمداد خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کسی که به کرونا مبتلا شده دوباره مبتلا خواهد شد؟ گفت: نمی‌توان قطعی گفت که هرکسی که کرونا گرفته دوباره کرونا می‌گیرد یا نه، ولی به نظر می‌آید اکثر کسانی که مبتلا شدند و آنتی بادی آنها قابل قبول است مجددا مبتلا نشوند اما اینکه این مصونیت چند سال ادامه دارد، مشخص نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره بازگشایی بقاع متبرکه گفت: با در نظر گرفتن مصوبه فعلی، بعد از عید فطر اگر که ریسکی نباشد، بازگشایی‌ها در حد صحن صورت خواهد گرفت یعنی افراد به شکل عبوری از کنار صحن‎ و با رعایت پروتکل‌ها زیارت می‌کنند ولی برای بازگشایی رواق‌ها فعلا برنامه‌ای نخواهیم داشت. 

جهانپور درباره متخصص بیهوشی که توسط شرکت هواپیمایی از ورود او به هواپیما جلوگیری به عمل آمد گفت: فعلا وزارت راه و شهر سازی گزارشی به ما اعلام نکرده اما اقدام این شرکت هواپیمایی بسیار غیرحرفه‌ای بوده است. جدید التاسیس بودن شرکت و عدم آگاهی آنها این مشکلات را ایجاد کرده است. این رفتارهای غیرحرفه‌ای در ارکان دیگر این شرکت هواپیمایی وجود دارد. ما در حال تکمیل گزارش به وزیر بهداشت هستیم زیرا رفتارها و واکنش‌های بعدی آنها نیز بد بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از 17 خرداد ماه صرفا برای دوره دکتری در حد استفاده از کارگاه و آزمایشگاه بوده و مدارس و کلاس‌ها برای رفع اشکال فعال هستند و فعلا این برنامه پا برجا است.

کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر