کد خبر: 914189 A

مدیر کل امور تجهیزات وزارت بهداشت:

مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت گفت: ونتیلاتور قبل شیوع کرونا روزانه ۱۰ دستگاه تولید داشتیم، اما امروز ۴۰ ونتیلاتور در روز توسط دو شرکت تولید می‌کنیم.

«سید حسین صفوی» مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی در نشست خبری با اصحاب رسانه  که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در چند ماه گذشته در حوزه تجهیزات پزشکی مربوط به کرونا، هم ما و هم باقی جهان، تمرکز ویژه ای داشتیم. به خصوص این تولیدات، شامل وسایل کمک تنفسی و کیت‌های تشخیصی می‌شود.

وی افزود:‌ تقاضای زیادی در جهان برای این اقلام وجود دارد. ونتیلاتور، کیت های تست کرونا و .... افزایش تقاضا در جهان دارند. ونتیلاتور قبل شیوع کرونا روزانه ۱۰ قلم تولید داشتیم، اما امروز ۴۰ ونتیلاتور در روز توسط دو شرکت تولید می کنیم. حتی این شرکت‌ها مازاد تولید دارند که ما اجازه دادیم مازاد را صادر کنند. ما تولید کننده کیت های سرولوژی نبودیم، اما امروز می توانیم مقدار زیادی تولید، توزیع و هم صادر کنیم. تقاضاهای دیگری هم وجود دارد که اگر استاندارد آنها تایید شود به توزیع و صادرات می پردازیم.

صفوی گفت: در دو هفته گذشته کیت های سرولوژی تایید شدند. دو محموله برای آلمان و ترکیه صادر شد. البته در کیت های پی سی آر واردات نداریم، زیرا نیاز کشور زیاد است. ما وارد کننده کیت های تشخیص کرونا نبودیم. تنها اولین روزها، مقداری از کیت ها از طریق سازمان جهانی بهداشت اهدا شد و برخی هم از چین خریداری شد. این کیت ها هیچ مشکلی از نظر کیفیت ندارند. ممکن است در انتقال محموله آسیب دیده باشند. اما کیفیت و استاندارد آنها کنترل می شود و کیفیت آنها در زمان استفاده تضمینی است.

وی افزود: کرونا، آسیب‌پذیری کشورها را در خدمات درمانی نشان داد. کشور ما دچار تحریم کالاهای بشردوستانه، مشکلات انتقال ارز و انتقال محموله ها بود، اما می توانیم بگوییم که نتیجه کنترل بیماری در کشور ما مثال زدنی بوده است. ما توانستیم در مدت کوتاهی نیازهای اصلی کشور را تامین کنیم. ما توانستیم نیازها را در سطح اجتماع و بیمارستان ها تامین کنیم. تقریبا نیازهای جامعه از تولیدات داخلی تامین می شود. در حقیقت نسبت به منطقه خیلی برجسته هستیم. حتی در مقایسه با کشورهایی برتر، بهتر عمل کردیم. آنها ونتیلاتور را از کشورهای دیگر و از برندهای غیراستاندارد تامین کردند. ما توانستیم وضعیت را طوری مدیریت کنیم که نیاز به واردات حتی یک ونتیلاتور نداشته باشیم.

او تصریح کرد:‌ بخش تولیدات داخلی ما می تواند نیاز آتی و افزایش تخت ها در آینده را تامین کند. در رابطه با گان ها در ابتدای امر 10 هزار تولید داشتیم، اما امروز به 100 هزار تولید روزانه رسیده ایم. حتی امکان صادرات هم وجود دارد. دپوهای ما برای پیش بینی اپیدمی های آتی می تواند از محل تولیدات داخلی تامین شود. فکر می‌کنم نتیجه قابل قبولی برای کشور است.

وی در واکنش به خبر خبرگزاری آناتولی ترکیه که اعلام کرده بود محموله ای از ایران به ترکیه صادر نشده است، گفت: دو محموله کیت از کشور به مقصد آلمان و ترکیه صادر شده است. آنها ممکن است اعلام کنند محموله نرسیده است. ممکن است این کالاها متمرکز صادر نشود.ممکن است این کالاها در گمرک کشورها مانده باشد و ممکن است هنوز به بخش درمانی این کشور تحویل داده نشده باشد. به هر حال این دو محموله از مرز ایران خارج شده است.   

وی افزود: تقاضا برای صادرات به کشورهای دیگر وجود دارد اما جز به آلمان و ترکیه صادراتی انجام نشده است.

صفوی گفت: ما از طریق بانک مرکزی پیگیری می‌کنیم تا مشکل ارز را رفع کنند تا جریان طبیعی ورود و خروج اقلام و تجهیزات پزشکی دچار خلل نشود.

او تصریح کرد: چیزی حدود 250 میلیون دستکش معاینه توزیع شده‌اند، همه این اقلام با قیمت های مناسب ارائه شد. توزیع ما از طریق دانشگاه ها است. در رابطه با بخش خصوصی واحد متمرکزی برای توزیع نداشتیم. بنابراین سعی می کنیم به صورت موردی با خود این بیمارستان ها ارتباط و انتقال کیت ها را انجام دهیم.

صفوی گفت: به هیچ کدام از اقلام محافظتی نمی‌توانیم صددر صد اطمینان کنیم. باید فاصله های استاندارد رعایت شود، وگرنه هیچ ایمنی در برابر ابتلا وجود ندارد.

وی در خصوص ورود محموله پانسمان های بیماران ای بی گفت: بخاطر تحریم ها و عدم همکاری شرکت اصلی ( که یک شرکت سوئدی بود) با مشکلاتی روبرو شدیم. از طریق چند شرکت دیگر توانستیم این کالاها را تامین کنیم. بخشی از این پانسمان ها نیز توسط یونیسف در همین ایام برای ما ارسال شد البته رایزنی های آن از قبل صورت گرفته بود. در حال حاضر هیچ مشکلی در تامین این نوع پانسمان نداریم. سعی ما بر این است که نیاز آتی را نیز تهیه کنیم.

مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، در خصوص قیمت گذاری اقلام بهداشتی از نظر کیفیت بیان کرد: ما برای ارتقای کیفیت، سعی کردیم بین شرکت های تولید کننده رقابت ایجاد کنیم. این رقابت با همکاری انجمن های دست اندرکار که متولی امور تولید و پخش هستند صورت گرفت. بنابراین سعی شد توسط این انجمن ها درجه بندی کیفی اقلام صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت: محصولات پزشکی متنوع هستند. تولیدات و مواد اولیه تولیدات این محصولات رتبه بندی می شود. بر مبنای این رتبه بندی خرید صورت می گیرد. ما از متخصصان خواستیم چارچوب رتبه بندی را ابلاغ کنند و بر مبنای این رتبه بندی قیمت گذاری ها صورت بگیرد.

او گفت: نسبت به سال گذشته، 25 میلیون دلار صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی افزایش داشتیم.  تولید کنندگان ما خواستار آن هستند که روزانه 9 هزار کیت صادر کنند. اجازه این صادرات از سمت سازمان غذا و دارو داده شده است. اما در صورتی که نیاز و دپوی کشور برای شیوع احتمالی دوباره آن تامین شده باشد.

مدیر کل امور تجهیزات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر