کد خبر: 914159 A

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد اصناف پرریسک فعالیت لازم را داشته است، گفت: بیشترین چالش ما درخصوص فعالیت قهوه‌خانه‌های زیرزمینی است.

«سرهنگ نادر مرادی» معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره میزان رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی اصناف و کسبه و در خصوص عدم فعالیت مشاغل پرریسک گفت: در راستای دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مشاغل پرریسک مانند هتل‌ها، اماکن اقامتی، قهوه‌خانه‌ها، چای‌خانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، مراکز سونا و ماساژ، باشگاه‌های بدنسازی و سینماها همچنان بسته هستند.

وی ادامه داد: همکاری این اصناف با ما خوب بوده، البته نمی‌توان گفت به صورت صددرصدی و قطعی بوده است، اما بیش از ۹۵ درصد اصناف رعایت لازم را در این زمینه داشته‌اند.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت تصریح کرد: بیشترین مشکلات و چالش‌های ما در خصوص فعالیت قهوه‌خانه‌‌های سنتی است که به صورت زیرزمینی فعالیت دارند. یعنی بعضا این قهوه‌خانه‌ها از مراکز مجوزدار نیستند. قهوه‌‌خانه‌‌هایی که دارای مجوز هستند، همکاری لازم را با ما داشته‌اند، اما همانطور که گفتم برخی از این قهوه‌خانه‌ها که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز فعالیت می‌کنند، در این ایام نیز به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

سرهنگ مرادی خاطرنشان کرد: همکاران ما در تیم‌های نظارتی این قهوه‌خانه‌ها را شناسایی و با آنها در این مدت برخورد شده است. در هفته گذشته حدود ۲۰ الی ۳۰ مورد از این قهوه‌خانه‌ها شناسایی و پلمپ شده‌اند.

وی ادامه داد: دیگر مشاغل پرخطر نیز تا این لحظه همکاری لازم را با ما داشته‌اند و همانطور که گفته‌ام تا حدود ۹۵ درصد از این اصناف همکاری داشته‌اند و بعضا هیچ‌گونه تخلفی نداشته‌اند و امکان دارد همانطور که رییس جمهور نیز گفته‌اند در این هفته برای این نوع مشاغل تصمیم‌گیری شود و این مشاغل نیز بازگشایی شوند.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت درباره فعالیت آرایشگا‌ه‌های غیرمجاز گفت: در هفته گذشته نیز بازرسان اتحادیه آرایشگاه‌های زنانه و مردانه جلسه‌ای در این خصوص برگزار کردند. لازمه شناسایی این آرایشگاه‌های زیرزمینی و یا آرایشگاه‌هایی که بدون هیچ گونه تابلو و مشخصاتی بدون مجوز فعالیت می‌کنند، همکاری خود اتحادیه و شناسایی این اماکن توسط بازرسان اتحادیه است.

سرهنگ مرادی خاطرنشان کرد: ما همکاری لازم را با بازرسان اتحادیه‌ها داریم و به عنوان نیروی انتظامی در کنار آن‌ها هستیم تا چنانچه نتوانستند بازرسان با این اماکن برخورد کنند، ما به عنوان انتظامات در کنار آنها هستیم و برخورد لازم را با آنها خواهیم داشت. البته ما خودمان هم  آرایشگاه‌هایی که بدون مجوز فعالیت می‌کنند را شناسایی و با آنها برخورد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مردم نیز می‌توانند، فعالیت این آرایشگاه‌های غیرمجاز و اصنافی که برخلاف دستور ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند را به سامانه ۱۱۰ اطلاع‌ دهند، گفت: برابر نامه‌ای که برای اتاق اصناف ارسال شده، به اتحادیه‌ها اعلام شده است که اغذیه‌فروشی‌ها و رستوران‌ها می‌توانند یک ساعت قبل از مغرب فعالیت خود را آغاز کنند و تا یک ساعت قبل از اذان صبح نیز این فعالیت ادامه داشته باشد، البته در این مدت نمی‌توانند پذیرای مشتری در داخل رستوران باشند و باید به صورت بیرون‌بر فعالیت کنند. برخی نیز رعایت نکرده بودند و پذیرش داشتند که به برخی از آنها تذکر داده شده است و این رستوران‌ها نیز همکاری لازم را داشته‌اند. یکی الی دو مورد نیز بعد از چندین بار تذکر همکاری نداشته و پلمپ شده‌اند.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان نیز بسیاری از کسبه، رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها همکاری لازم را دارند. البته در صنف آبمیوه‌فروشی‌ها چند موردی رعایت نشده بود که تیم‌های نظارتی ما تذکراتی به آنها دادند و چند مورد نیز منتج به پلمپ شد. البته همانطور که گفتم ۹۹ درصد رعایت کرده‌اند و انتظار داریم این روزهای باقی‌مانده را نیز رعایت کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

سرهنگ نادر مرادی معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر