کد خبر: 913652 A

در گفت‌وگو با ایلنا اعلام شد؛

معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان گفت: اگر ظرفیت اتاق‌های ما در گذشته مازاد و بیشتر از حد استاندارد بوده، باید الان در راستای جلوگیری از شیوع کرونا میزان ظرفیت‌ها رعایت شود.

"الیاس منیری" معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره پروتکل‌های اتخاذ شده برای خوابگاه‎ها در زمان بازگشت دانشجویان گفت: پروتکل‌های ابلاغی برای خوابگاه‌ها را به طور کل ستاد ملی مقابله با کرونا تنظیم می‌کند و آنها متولی و مرجع اصلی در بحث پروتکل‎‌ها هستند. همانطور که ستاد ملی مقابله با کرونا برای همه بخش‌ها و اصناف کشور پروتکل تعیین کرده‌اند برای خوابگاه‌های دانشجویی نیز تصمیم خواهند گرفت.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهادات مطرح شده برای بازگشایی خوابگاه‎های دانشجویی گفت: یک سری جلسات را در مجموعه وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان  با همکاری نیروهای وزارت بهداشت شروع کردیم که طی این جلسات پیشنهادهایی برای خوابگاه‌ها در نظر گرفته شد، اما پروتکل‌های نهایی برای خوابگاه‌ها باید از سوی ستاد ملی مقابله به کرونا ابلاغ شود.

معاون امور دانشجویان صندوق رفاه توضیح داد: قطعا پیش از اینکه تصمیمی گرفته شود، پروتکل‌های خوابگاهی ابلاغ خواهد شد. گزینه‌های متعددی عنوان شده که در نهایت جمع بندی این گزینه‌ها توسط ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد بود.

منیری درباره کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها گفت: به عنوان مثال اگر ظرفیت اتاق‌های ما در گذشته مازاد و بیشتر از حد استاندارد بوده، باید الان میزان ظرفیت‌ها رعایت شود. همچنین درباره بحث ضدغفونی و گندزدایی کردن فضاهای دانشجویی مانند خوابگاه‌ها، رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها صحبت‌هایی شده است. علاوه بر این پیشنهاداتی که برای تهیه اقلام ضدعفونی کننده مطرح شده، ولی همه اینها مترتب هزینه است.

معاون امور دانشجویان صندوق رفاه در پاسخ به این سوال که آیا برای مواد ضدعفونی کننده درخواست بودجه داشته‌اید و یا برای این کار به طور جداگانه بودجه‌ای به خوابگاه‎ها ارائه شده است؟ گفت: ما در این باره با معاون وزیر بهداشت و معاون وزیر علوم مکاتباتی کرده‌ایم، اما من تا به حال ندیده‌ام که بودجه‌ای برای این کار اختصاص داده شده باشد یا اگر شده باشد، بنده اطلاعی ندارم.

وی درباره مذاکراتی که برای برگزاری امتحانات صورت گرفته است، بیان کرد: پیشنهاداتی مطرح شده که اگر قرار است امتحانات به صورت حضوری باشد، چه اقداماتی صورت بگیرد تا کاهش شیوع ویروس را داشته باشیم. به عنوان مثال شاید بهتر باشد، امتحانات در ایام هفته تقسیم شود تا همه دانشجویان با هم به دانشگاه نیایند، یا زمان برگزاری امتحان در ساعت‌های خاص باشد. ما پیشنهاد کردیم که الزام نیست حتما در یک یا دو هفته پشت سر هم امتحانات برگزار شود، بلکه می‌توان هر هفته یک امتحان برگزار شود.

منیری در پاسخ به این سوال که آیا دانشجویان حین ورود به خوابگاه باید کارت سلامت ارائه کنند یا از آنها تست گرفته می‌شود؟ گفت: روی همه این موراد بحث شده، باید در وزارت علوم و وزارت بهداشت درباره این اقدام بررسی صورت بگیرد که آیا امکان دارد از دانشجویان تست گرفت یا خیر؟ زیرا هزینه‌هایی را تحمیل می‌کند.

معاون امور دانشجویان صندوق رفاه خاطرنشان کرد: در قدم اول باید اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیریم و بعد از آن موارد تشخیصی هم در دستور کار قرار خواهد گرفت، اما فعلا درباره این مساله به جمع بندی نهایی نرسیده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازگشایی خوابگاه‌ها در حال حاضر تنها برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است؟ گفت: دراین باره چیزی ابلاغ نشده و تصمیم گیری در خصوص آن به عهده دانشگاه‌ها گذاشته شده است. هر دانشگاهی متناسب با شرایط و امکانات خودش دارای اختیار است.

منیری توضیح داد: شاید یک دانشگاه امکانات و ظرفیت برگزاری امتحانات مجازی را داشته باشد و یا دانشجو صرفا برای امتحان به دانشگاه بیاید و الزام نیست که سکونت پیدا کند یا در محیط دانشگاه بماند.

دانشجو کرونا هزینه خوابگاه ضدعفونی صندوق رفاه دانشجویان کووید19
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر