کد خبر: 894091 A

مدیر بیمارستان بقیه‌الله در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیر بیمارستان بقیه الله اعظم چگونگی پیگیری وضعیت بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان را تشریح کرد.

«عباسعلی دلاوری» مدیر بیمارستان بقیه‌الله در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص پیگیری وضعیت بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان گفت: بیمارستان بقیه‌الله در شرایط عادی باشگاه آموزش بیمار دارد و به صورت روتین با بیماران بعد از ترخیص به صورت تصادفی تماس گرفته و شرایط بیمار بررسی می‌شود. 

وی افزود: از زمان پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان بقیه‌الله، سیستم پیگیری(fallow up-فالو آپ)  تشکیل داده شد و از حالت نمونه‌‌ای به سرشماری کلی تغییر پیدا کرد و با همه بیماران پس از ترخیص تماس گرفته می‌شود.

او در تشریح چگونگی اجرای این طرح گفت: در ساعت مشخصی که از قبل با بیمار هماهنگ شده، بین دو بازه زمانی ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر و ۳ بعد از ظهر تا ۷ غروب با یک چک لیست و سوالات مشخص پیگیری امور درمانی بیمار انجام می‌شود. 

دلاوری در خصوص نوع سوالاتی که از بیماران پرسیده می‌شود، گفت: سوالات تخصصی و مشاوره‌ای از بیماران پرسیده می شود و اگر بیمار نیز سوال یا خواسته‌ای داشته باشد، قابل پیگیری است که یا با برقراری ارتباط با کادر درمان و پزشک متخصص انجام می‌شود و یا برای انجام آزمایشات تخصصی ارجاع داده  می‌شود. 

مدیر بیمارستان بقیه‌الله در پاسخ به این سوال که پیگیری وضعیت بیمار تا چه مدتی ادامه دار است؟ اظهار داشت: استاندارد بین‌المللی پیگیری وضعیت بیماران ۳ تا ۷ روز پس از ترخیص است، اما با توجه به شرایط ویژه بیماران کرونایی، در بازه زمانی ۴۸ تا ۷۲ ساعت با بیمار تماس گرفته می‌شود. 

او در پاسخ به اینکه آیا در مورد  بیماران کرونایی بازگشت مجدد به بیمارستان به دلیل بدتر شدن وضعیت جسمی رخ داده است؟ گفت: در علم پزشکی این مساله تقریبا روتین است، اما شرایط بیماری کرونا به گونه‌ای است که بیماران اضطراب بیشتری دارند و هر علائم مترقبه ای که نسبت به بیماری احساس می‌کنند، به بیمارستان رجوع می‌کنند و تمایل دارند درمان را ادامه دهند، اما خوشبختانه تعداد مراجعان مجدد خیلی کم بوده است. 

دلاوری تصریح کرد: این کانال ارتباطی یکطرفه نبوده است و در بیمارستان یک سامانه ارتباط مردمی با شماره ۳۰۳۰ داریم و هر بیماری که با این شماره تماس بگیرد نیز به سیستم پیگیری (فالو آپ) متصل می‌شود و به نیازهای درمانی و آموزشی بیمار پاسخ داده می‌شود. 

دلاوری در خصوص اینکه آیا بیماران پس از ترخیص هم در قرنطینه می‌مانند یا خیر گفت: براساس استاندارد تاکید شده وزارت بهداشت و تجربه خارجی معمولا ۱۴ روز قرنطینه را برای بیماران پیش بینی کرده‌اند و ما نیز برای بیماران سرپایی و بیمار بستری بعد از ترخیص همین را توصیه کرده‌ایم.

او درخصوص اجرای این طرح در سایر بیمارستان‌ها نیز گفت: چندین دستورالعمل درمانی و مراقبتی پس از ترخیص از سوی وزارت بهدات تدوین و ابلاغ و به صورت یکسان برای همه بیمارستان‌ها ارسال شده است و توصیه بر اجرای آن است و به احتمال قوی در سایر بیمارستان‌ها نیز اجرا می‌شود. 

رئیس بیمارستان بقیه‌الله همچنین درخصوص روند مراجعه بیماران به نسبت اوایل شیوع کرونا گفت: تقریبا در مرحله کنترل هستیم و سیستم بهداشت و درمان می‌داند چه برخوردی با بیماران کرونایی باید صورت گیرد. تقریبا از حالت پیک پایین نیامده‌ایم، اما میزان مراجعه و منجر به بستری در حال کم شدن است و در ۷۲ ساعت گذشته روندی ثابت داشته است و امیدواریم این روند حفظ و کاهش یابد. 

بیمارستان بقیه الله اعظم (عج) عباسعلی دلاوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر