کد خبر: 892496 A

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بنا بر ارزیابی خطر ممکن است مدت طرح فاصله گذاری اجتماعی تمدید شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کیانوش جهانپور (رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت) در نشست خبری خود که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: رویکرد فاصله گذاری بهداشت نو نیست و یکی از رویکردهای ما بود که بنا به نگرانی ها به خاطر روز طبیعت، سفرهای نوروزی و ... وزارت بهداشت به وزارت کشور پیشنهاد داد و با تایید رئیس جمهور برقرار شد. چیزی به نام تاخیر در فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد. بنا بر ارزیابی خطر این اقدام انجام شد و ما تا پایان ۲۲ فرردین این اقدام را مستمر داریم و با ارزیابی خطر ممکن است تمدید شود.

وی ادامه داد: مصرف آب به خودی خود تاثیری بر کرونا ندارد. اینها به وسواس‌ها و اضطرابات ناشی از آن بر می‌گردد که باعث می شود برخی افراد مازاد مصرف آب داشته باشند. ما تنها توصیه‌ای  شستشوی دست داریم که باعث مصرف آب زیاد نمی‌شود. توصیه ما این است که آب در مسائل بهداشتی منطقی مصرف شود و زیاد شستن سطوح و ... کارآئی در جلوگیری از ابتلا به کرونا تاثیر ندارد. 

جهانپور گفت: پذیرش بیماران الکتیو منوط به ابلاغ معاونت درمان است. تا روزهای آینده موضوع پذیرش مجدد برای بیماران الکتیو نخواهیم داشت، از زمانی که احساس شود که نیازی وجود دارد، این اقدام را خواهیم داشت. البته این به زودی نیست. 

وی افزود: تعداد تخت‌های آی‌سی‌یوی ما در روز که تخصیص به بیماران کرونا دارد افزایش پیدا می‌کند. الان حدود ۵۰ درصد خدمات ویژه کشور به بیماران حاد کرونا اختصاص پیدا کرده است، بنا به نیاز ما این تعداد باید افزایش پیدا کند و توان ما هم افزایش پیدا می‌کند.

جهانپور گفت: نامه‌هایی که به رئیس جمهور فرستاده می‌شود، به دلیل زمانی بیشتری است که دوستان بدست آورده اند. گویا کارشناسان هم زیاد شده اند. البته این مسائل برای ما مهم است. و به آن‌ها توجه می‌کنیم. در رابطه با اپیدمی حتی استادان این حوزه هم زعم‌هایی دارند و هیچ کس نمی‌تواند حتمی صحبت کند. شما اگر به سخنان متخصصین هم توجه کنید می‌توانید متناقضات سخنان آنها را مشاهده کنید. سیاست‌ها بر مبنای سناریوهای مختلف است اما هیچ قطعیت در حذف، کنترل و زمان آن‌ها وجود ندارد. لذا در دنیا موضوعی امروز مطرح می‌شود، مسئولیت مشترک و اقدام مشترک هست که با همکاری انجمن‌ها و مردم و دولت ها و ملت‌ها است. این اقدام مشترک و به اشتراک توانمندی‌ها راهگشای ماست. این موضوع مانند محیط زیست است. موضوع جهانی است. اینکه چه اقداماتی می‌توانیم در این اشتراک گذاری داشته باشیم، نیاز به مفهوم‌سازی اشتراک است.

سخنگوی ستاد مقابله  با کرونا بیان کرد: وی در راطبه باز گشایی دوباره روزنامه‌ها گفت: با توجه به اینکه روزنامه علاوه بر تحریریه، مسئله انتشار کاغذ دارد، مشمول مراقبت‌های امنیتی در مقابله با ویروس دارد که نمی‌تواند به زودی مشمول معافیت باشد . 

جهانپور،  گفت: کیت‌هایی توسط دو شرکت ایجاد و تایید شد. ظرفیت تولید آن بیش از ۸۰ هزار کیت در هفته خواهد. استاندارد ما مطابق کیت‌های جهانی و تایید شده توسط سازمان جهانی بهداشت است و موارد تایید شده آن قطعی است.

جهانپور گفت: اگر دانشگاه‌ها آمار قطعی خود را اعلام کند مشکلی نداریم. اما افرادی که هستند که خدمات جزء دارند و غیر مسئول هستند، می‌توانند تریبون را از ما بگیرد. واژه‌های پزشکی که برای مردم ناشناخته است. مانند مشکوک که در شرایط بحران همه مردم مشکوک هستند. این افراد اگر بدنه دولت هستند متخلف هستند. افرادی که بیرون هستند هم به عنوان نشر اعداد ضد و نقیض  به عنوان تشویش اذهان عمومی تکلیف آنها مشخص است. رسانه‌ها کمک کنند و این مسائل را منتشر نکنند. 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، در رابطه با جابه‌جایی مستاجرین در فصل پیش رو گفت: این موضوعی است که ابعاد حقوقی و قضائی دارد. باید مصوبات آن با حضور قوه قضائیه باشد قراداد‌های موجر و مستاجر باید از شرایط فوری خارج شوند. 

وی در رابطه با غربالگری و لباس کامل برای پرستاران گفت: هر فردی در خارج از نظام درمان یا داخل آن، علائم داشته باشد و اظهار کند، غربال و تست می‌شوند. در رابطه با لباس سرتاسری بسته به نیاز و برمبنای پروتکل علمی است. هر اقدامی صورت گرفته است، با توجه به تصمیمات مسئول فنی بیمارستان و پروتکلهای کلی کشور است که انجام می‌شود. حتی مطالعاتی داریم این گونه پوشش در برخی موارد می‌تواند خطر را زیاد کند. اگر در بیمارستان امام خمینی هم چنین اقدامی شده است، بنا به نیاز درمانی و محیطی بوده است. 

جهانگیری، گفت: تمام افرادی که در خانه جداسازی می‌شوند، افرادی که مشکوک باشند و افرادی که تماس با بیمار داشته باشند، در قرنطینه خانگی پیگیری می‌شوند. تا پنج روز پایش می‌شوند و روز دهم هم پایش آن‌ها انجام می‌شود. افراد مبتلا هم اگر نیازمند به خدمات بیمارستانی باشند بستری می‌شوند، و اگر نیاز نداشته باشند باید به مراکز مراقبت بالینی بروند. برای اینکه افراد به دلیل فرهنگی امتناع می‌کنند بیمارانشان در نقاهتگاه‌ها بستری شوند، لازم به اعمال قانون است و رایزنی‌های آن‌ هم در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: بخش خدمات شهری و حمل و نقل متوقف نمی‌شود. افرادی که قصد سفر دارند نمی توانند عبور داده شوند، اما افرادی که در حال برگشتند باید این اجازه را داشته باشند تا به شهر خود بازگردند. 

جهانپور بیان کرد: بیماران غیر کرونایی بخاطر سلامت خودشان است که مراجعه نکنند. برای موارد فوریتی مراکز و بیمارستان‌ها هستند که در این زمینه اطلاع رسانی می‌کنند . اگر آدرس در شهرهای خاصی می‌‌خواهند و دنبال مراکز درمانی می‌گردند، به سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند و با وارد کردن کدهای مشخص آدرس را پیدا کنند. 

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، در رابطه با محدودیت‌های سیزده بدر گفت: محدودیت ها در ۱۳ به در در طرح فاصله گزاری مشخص است. در مناطق بنا به اقتضای مناطق محدودیت وجود دارد. در رابطه با فضای مجازی و شایعات ارسال محصولات به کشورهای دیگر، باید بگویم که ما امروز مشتری هستیم و هیچ ارسالی به کشوهای دیگر نداریم. 

جهانپور گفت: مواردی که فردی به صورت قاچاق محصولات را خارج کرده باشد که تخلف است و برخورد می‌شود. اما اگر نیازهای خودمان حل شود، قطعا به هر توافق بین کشورها وارد می‌شویم تا کمک هایی که می‌توانیم بکنیم را انجام می‌دهیم. 

وی افزود: اگر پروتکلی باشد در مرحله دفن است. اگر پروتکل‌هایی در نظر گرفته برای تماس با جسد است. اما اینکه بدون غسل، با آهک، با گودی قبر و .. باشد، پروتکلی نداریم. جنازه در یک عمق معمول و تدفین معمول با حضور کارشناس بهداشت محیط، انجام می‌شود. اینکه افراد فکر کنند جنازه از زیر دو متر خاک بتواند افراد را آلوده کند، غیر ممکن است. بسیاری از این موضوعات وسواس است. 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، در رابطه با کمبود ونتیلاتور بیان کرد: برای امروز که در اختیار شما هستیم نیازمند به ونتیلاتور نیستیم. اما قطعا در روزهای آینده نیاز به ونتیلاتور و بخش‌‌های آی‌سی‌یو داریم. بنابر این اگر کسی به ما بگوید که چه چیزی نیاز دارید، در راس آن ونتیلاتور است. 

وی در ادامه افزود: ما تبعیضی بین بیمارستان‌ها قائل نیستیم. ما باید تجهیزات را برای تمامی بیمارستان‌های کشور داشته باشیم. برای اینکه پزشکان یا کادر درمانی را از بخش ترخیص کنیم، نیاز به تست پی‌سی آر نداریم. بیماری علائمی دارد و مشخص است. پی‌سی‌ار حتی تشخیص تست سی‌تی اسکن را کاهش می‌دهد. نیازی نیست که برای ورود و خروج کادر درمانی تست انجام شود. پروتکل‌ها کاملا مشخص است. 

جهانپور عنوان کرد:  از نظر بنده کولبری جرم است و اینکه در این شرایط که کشور درگیر است، کسی نباید تجهیزات و امکانات پزشکی را خارج کند. اصنافی که در لیست ما نیستند، نمی‌توانند از بیست فروردین ادامه کار بدهند. حتی برای بعد از بیست فروردین هم باید منتظر تصمیمات بعدی بمانند. 

وی اشاره کرد: بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای کمک‌های معشیتی انجام شده است. کارگاه‌هایی که باید تعطیل شوند، اگر کارگران خود را اخراج نکنند می‌توانند از از این بسته‌ها استفاده کنند. 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: ما در حوزه سلامت، چه در حوزه زیرساخت و چه زمینه دارو، پیشرفت چشم‌گیری داشتیم. امروز حدود ۹۰ درصد داروهای حمایتی کرونا را خودمان تولید می‌کنیم. مضافا توانستیم کیت‌ها را تولید کنیم. می توانیم در صورتی که نیازهای خودمان را رفع کنیم به منطقه و دنیا نیز کمک کنیم. این یک مشکل جهانی است و نیاز به تلاش جهانی و مشارکتی جهانی دارد. ایران هم باید دانش خود را با اولویت کشورهای منطقه ارائه بدهد.

کیانوش جهانپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر