کد خبر: 887891 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت گفت: مسئولان باید تمهیدات لازم را برای شهر سردشت که قربانی سلاح شیمیایی است، داشته باشند و این شهر را سرچشمشان بگذارند.

«صالح عزیز پور اقدم» رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت جانبازان شیمیایی در سردشت گفت: یکی از جانبازان شیمیایی که به کرونا مبتلا شده بود، خوشبختانه حالش رو به بهبودی است و قرار بود ترخیص شود، اما نمی‌دانیم بعد از ترخیص این بیمار در کجا نگهداری می‌شود و آیا خانواده‌اش هم قرنطینه می‌شوند. ممکن است خانواده این فرد هم درگیر این بیماری شوند. 

رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت تصریح کرد: در تاریخ ۵ اسفندماه نامه‌ای به وزیر بهداشت و درمان نوشتیم، در رابطه با وضعیت بحرانی سردشت، چراکه خدایی نکرده اگر مشکلی پیش بیاید اتفاقات جبران ناپذیری با توجه به شرایط اینجا برای مردم به وجود می‌آید. متاسفانه به آن صورت به نامه پاسخ داده نشد و متاسفانه تمهیدات خاصی برای شهر سردشت در نظر گرفته نشده است. 

عزیز پور اقدم با گلایه از  توزیع فقط ۴۰۰ بسته حمایتی در شهر سردشت گفت: متاسفانه در حال حاضر همین تعداد بسته در داخل شهر از روز گذشته در حال توزیع است.همچنین از روز گذشته جمعیت هلال‌احمر اقدام به برپایی یک بیمارستان صحرایی ۱۵ تختخوابی برای کمک به بیمارستان داخل شهر ایجاد کرده است. همانطور که می‌دانید شهرسردشت تنها یک بیمارستان ۶۴ تختخوابی دارد که متاسفانه برای روزهای عادی هم کفاف نمی‌دهد، چه برسد در شرایط بحران!

رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی در این شهر گفت: هیچ یک از اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش در شهر سردشت به راحتی پیدا نمی‌شود، مردم خود قرنطینگی کرده‌اند، اما شرایط به گونه‌ای است که اگر کار نکنند، ممکن است شب نانی برای خوردن نداشته باشند. مشکلات اینجا زیاد است، اما امیدوارم مدیریت شود. 

عزیز پوراقدم خاطرنشان کرد: حدود ۱۰۰ هزار نفر در این شهر زندگی می‌کنند، در سال ۶۶ که بمباران شیمیایی شد نزدیک به ۸ هزار جانباز شیمیایی داشتیم و به طور رسمی ۱۶۰۰ جانباز در این شهر در بنیاد شهید پرونده دارند. در شهر سردشت یک سرماخوردگی ساده اپیدمی می‌شود و تمام شهر را درگیر می‌کند. 

وی با بیان اینکه شهر سردشت با مشکل کمبود کادر درمانی هم مواجه است، تصریح کرد: از روز گذشته هلال احمر اطلاعیه‌ای صادر کرده است، افرادی که از مسائل پزشکی و بهداشتی سررشته دارند به هلال احمر مراجعه کنند تا از آنها استفاده شود. در خصوص دارو هم ما پیش از شیوع کرونا در شهر سردشت با مشکل مواجه بودیم، برای همین جانبازی که به کرونا مبتلا شده بود، پیگیری‌های زیادی انجام دادیم تا دارو از تهران به ارومیه ارسال و از آنجا برای این جانباز فرستاده شود. برای جانبازان شیمیایی با کمبود اسپری تنفسی هم مواجه هستیم. اگر این بیماری در شهر اپیدمی شود، واقعا فاجعه بار می‌آورد، همانطور که گفتم مردم خودشان رعایت می‌کنند و در خانه می‌مانند، اما نمی‌توانند کار نکنند.

رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت یادآور شد: همه مسئولان می‌گویند برای شهر سردشت تمهیدات زیادی اندیشیده شده، اما وقتی که شهر سردشت ۸ سال در خط مقدم دفاع کرده است و ۸ هزار جانباز شیمیایی دارد، بالاخره باید تمهیدات لازم را برای این شهر که قربانی سلاح شیمیایی است، داشته باشند و این شهر را سرچشمشان بگذارند.

جانبازان شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر