کد خبر: 887411 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران از مردم درخواست کرد که در شب چهارشنبه‌سوری فشار مضاعف به سیستم درمانی وارد نکنند.

«محمد جواد فاطمی» رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا ضمن تاکید بر عدم برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری به دلیل شیوع کرونا در کشور گفت: سال‌های پیش توصیه ما این بود که شهروندان چهارشنبه‌سوری را برگزار کنند، اما جشنی ایمن و شاد را رقم بزنند،  ما نگران بودیم کسی قطع‌عضو، کور، دچار سوختگی یا مرگ نشود که همه می‌دانیم در چهارشنبه‌سوری این اتفاقات می‌افتد، اما امسال دغه‌ها متفاوت است. نکته اول این است که با توجه به همه‌گیری کرونا در کشور، همه بیمارستان‌ها درگیر کرونا هستند و تعداد زیادی از هموطنان ما بیمار هستند و فوت کرده‌اند، به این دلیل یک بار و فشار بر سیستم درمانی ما حاکم است.

تعطیلی بخش‌های عادی خیلی از بیمارستان‌ها به دلیل استقرار بیماران کرونا

وی تصریح کرد: خیلی از بیمارستان‌ها بخش‌های عادی را تعطیل کردند و بیمار کرونا مستقر کرده‌اند. به هرحال اگر بار اضافه‌ای به بیمارستان‌ها اضافه کنیم، معلوم نیست که از پس آن بربیایند. این غیرمنصفانه‌ است که در این شرایط  بار مضاعف برای بیمارستان‌ها ایجاد کنیم. 

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی گفت: نکته دوم این است که امسال نمی‌توانیم برای چهارشنبه‌سوری بخش‌‌‌های ویژه ایجاد کنیم. بنابراین اگر بیماران سوانح مراجعه کنند، خدمات کافی و درستی را نمی‌گیرند. بنابراین اگر افراد در این شب صدمه ببینند، خدمات جامعی دریافت نمی‌کنند. 

خواهشا امسال چهارشنبه‌سوری را برگزار نکنید

وی در ادامه بیان کرد: نکته بعدی بستری شدن بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در اغلب بیمارستان‌ها و یا حضور مبتلایان در مراکز درمانی است. بنابراین، حضور بی‌مورد در بیمارستان مساوی با افزایش احتمال ابتلا به کرونا است. امروز تعداد بسیار زیادی از مبتلایان، افرادی هستند که بی‌دلیل به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌ بودند. 

امکان فقدان رسیدگی مناسب در بیمارستان‌ها برای سوانح‌دیدگان

فاطمی با تاکید بر اینکه خواهش می‌کنیم امسال چهارشنبه‌سوری برگزار نشود، افزود: به دلیل فشار مضاعف به سیستم درمانی، امکان فقدان رسیدگی مناسب در بیمارستان‌ها برای سوانح‌دیدگان و امکان ابتلا در بیمارستان‌ها خواهش می‌کنیم امسال مردم از برگزاری این جشن خودداری کنند. 

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی، گفت: علاوه بر این سه مورد، سوختگی‌های وسیع در کاهش توان ایمنی بدن موثر است و علت عفونت شدید در بیماران سوختگی به این خاطر است. خیلی مواقع به دلیل همین تضعیف سیستم ایمنی است که بیماران به درمان پاسخ نمی‌دهند، شرایط پایدار پیدا نمی‌کنند و فوت می‌کنند. نکته دوم سیستم قلب و عروق در سوانح‌دیدگان سوختگی تضعیف می‌شود. 

سیستم بدن بیمار سوخته تضعیف می‌شود

وی افزود: سیستم بدن بیمار سوخته تضعیف می‌شود؛ سیستم قلب و عروق هم دچار اختلال است، آن هم در حالی که بیماری کرونا هم مستقیما سیستم ایمنی را  درگیر می‌‌کند، در نتیجه افراد دارای سوختگی به نسبت افراد سالم با خطر جدی‌تری در هنگام ابتلا به کرونا مواجه خواهند شد. بنابراین احتمال ابتلا، وضعیت ناپایدار و احتمال مرگ در بیماران دارای سوختگی بیشتر است.

کرونا چهارشنبه‌سوري کووید19 سوانح سوختگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر