کد خبر: 877743 A

سعید نمکی اعلام کرد:

وزیر بهداشت اعلام کرد: دانشگاه‌ها تا یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود و درباره تعطیلی مدارس هم جمعه شب اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی پس از پایان جلسه ستاد ملی کرونا گفت: در این جلسه کمیته‌هایی مشخص شد و وظایفی تعریف و به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. در عین حال قرار شد نمونه‌ای از این ستاد را به‌عنوان ستاد استانی مبارزه با کرونا در استان‌ها داشته باشیم که قرار شد آن را ابلاغ کنیم.

وی افزود: ما به جای قرنطینه شهرها محدودیت برای عبور و مرور افراد مشکوک و مبتلا اعمال خواهیم کرد. قرار شد در ورودی شهرها اکیپ‌های ما مستقر شوند و افراد مبتلا یا مشکوک را متوقف کرده و با دستگاه‌های تب‌سنج، تب مردم را بررسی کرده و بیماران را شناسایی کنند.

مردم در تعطیلات سفر نروند

نمکی با تاکید بر اینکه مردم در تعطیلات سفر نکنند، ادامه داد: اگر فردی را در مبادی شهری مشکوک تشخیص دهیم، او را قطعا به مدت ۱۴ روز در همان شهر قرنطینه می‌کنیم. بنابراین مردم از سفر رفتن در این روزها خودداری کنند.

وزیر بهداشت درباره تعطیلی مدارس اظهارکرد: برای تعطیلی مدارس در مناطق آلوده جمعه‌شب تصمیم‌گیری خواهد شد. فعلا در مناطق آلوده مدارس را در یک‌دوره سه روزه تعطیل خواهیم کرد و اگر نیاز به تمدید این تعطیلی باشد اعلام می‌کنیم. در عین حال لیست مناطق آلوده را جمعه‌شب اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: از آنجایی که دانشجویان به شهرهای خود بازگشتند و شناسایی افراد مبتلا دشوار است، تصمیم گرفتیم تا دانشگاه‌ها را یک هفته دیگر تعطیل کنیم تا در دانشجویان شبهه آلودگی نداشته باشیم. البته این مصوبات باید به امضای رئیس‌جمهور برسد.

نمکی خاطرنشان کرد: البته اساتید باید به دانشگاه‌ها بیایند و دروس به‌صورت مجازی ارائه شوند. بنابراین درس و دانشگاه تعطیل نمی‌شود. در مدارس نیز روزهای تعطیل همین رویه را به کمک صدا و سیما و فضای مجازی ادامه خواهند داد.

وزیر بهداشت درباره تعطیلی حرم های مطهر و بقاع متبرکه هم اظهار کرد: در حرم حضرت معصومه و حرم امام رضا، شاهچراغ و بقاع متبرکه قرار شد محدودیت زیارت اعمال شود به‌طوری‌که مردم از داخل صحن زیارت کنند. البته نظر ما در وزارت بهداشت در این باره سختگیرانه‌تر بود. در عین حال فعلا محدودیت در ورود به حرم اعمال می‌شود. به شرط اینکه زائران در بدو ورود به صحن دست‌ها را ضدعفونی کنند و ماسک بزنند. در عین حال عبور در صحن باید بی‌وقفه باشد و به سرعت صحن را ترک کنند. درباره برگزاری نماز جمعه هم قرار شد در شهرها و مناطقی که آنها را آلوده تشخیص دادیم، برگزاری نماز جمعه هم فعلا برای یک‌دوره متوقف شود.

وی ادامه داد: فعلا این تصمیمات مقطعی است که با پیشرفت کار شاید آن ها را سخت تر کرده و یا روانتر کنیم‌. البته اینها منوط به این است که گزارشی که از مصوبات به رئیس جمهور ارائه می دهیم به امضایشان برسد و دستور لازم را صادر کنند.

وی از راندازی سامانه ۴۰۳۰ برای مشاوره و پرسش در زمینه کرونا ویروس جدید برای مردم خبر داد و گفت: این سامانه از امروز با کمک ستاد اجرایی فرمان امام راه اندازی شد.

نمکی همچنین درباره روند ترخیص بهبودیافتگان خاطرنشان کرد: خوشبختانه سیگنال‌هایی که دریافت کردیم، امیدوار کننده بودند. گرچه تعداد افراد شناسایی شده افزایش یافتند اما تعداد افراد بهبود یافته نیز افزایش پیدا کرده و تعداد قابل توجهی را ترخیص کردیم. ۳۰ نفر را در قم که کاملا بهبود یافتند ترخیص کردیم.

کرونا ویروس کرونا ستاد ملی مبارزه با کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر