کد خبر: 873029 A

رئیس سازمان غذاو دارو:

رئیس سازمان غذاو دارو گفت: میزان خروج غیررسمی دارو از ایران به کشورهای منطقه رقم بسیار بزرگی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو، در مراسم تقدیر از توانمندی‌های تولیدی صنایع داروئی و تجهیزات پزشکی کشور،  گفت: در سال ۹۷ حدود ۳.۷ میلیارد دلار ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم. در سال ۹۸ این رقم به حدود ۳ میلیارد دلار رسید که بیش از ۲۰٪ کاهش داشت. این در بین بخش‌های دیگر اقتصادی و صنعتی کشور بی‌نظیر است و در حالی صورت گرفت که توانستیم موارد کمبود در بازار را نیز کاهش دهیم. از رموز موفقیت ما تغییر در الگوی تخصیص ارز بین واردات و تولید بود؛ یعنی نسبت ۶۰٪ اختصاص ارز به واردات به ۴۰٪ اختصاص ارز به تولید، امسال برعکس شده است.

شانه ساز گفت:  روند تولید داخل و خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در زمان تحریم ها سرعت بیشتری به خود گرفته است. در حال حاضر به جایی رسیده‌ایم که تعداد تقاضا برای افتتاح کارخانه، رونمایی از خط تولید محصولات، برنامه‌ریزی برای آنها را سخت کرده است. زیرا متقاضیان بسیار زیاد هستند.  اینها به رغم همه تحریم‌های محدودکننده و ظالمانه است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حوزه صادرات هنوز با چالش‌های عدیده ای مواجهیم و این در حالیست که میزان خروج غیررسمی دارو از ایران به کشورهای منطقه عدد بسیار بزرگی است. بنابراین ما باید بتوانیم این عدد را به صادرات رسمی کشور تبدیل کنیم. واردکنندگان یکی پس از دیگری در حال تبدیل شدن به تولیدکننده هستند و امیدواریم توانمندی های آنها در حوزه تجارت موجب توسعه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی شود.

دارو مشکلات واردات یورو رئیس سازمان غذاو دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر