کد خبر: 872255 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت آخرین وضعیت دانشجویان بازگشته از چین را تشریح کرد.

«حسین عرفانی» رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا، در تشریح تخصیص اعتبار نشان‌دار برای کنترل بیماری‌ کرونا، گفت: اعتباری که قرار است برای مقابله با کرونا اختصاص داده شود، مصوب شده، اما هنوز تامین نشده است و نیاز به تایید وزیر دارد. پس از تایید وزیر و تخصیص بودجه وظایف و اعتبار هر کدام از معانت‌ها مشخص می‌شود. در حقیقت با توجه به عملکرد، آمادگی و ظرفیت هر کدام از معاونت‌ها، به آن‌ها بودجه تخصیص داده می‌شود.  

عرفانی در ارتباط با افتتاح اورژانس ویژه‌ی بیماران عفونی و ارتباط آن با بیماری کرونا افزود: اورژانس بیماری‌های عفونی برنامه‌ای جدیدی نیست، بلکه از قبل این برنامه در دست اجرا بود.  تقارن این طرح با شیوع کرونا در جهان و خطری که ممکن است کشور را تهدید کند، سبب شد با سرعت بیشتری از ظرفیت بیمارستان مسیح دانشوری در این زمینه استفاده کنیم.

وی درباره ابتلا به بیماری کرونا در سایر کشورها غیر از چین گفت: مصر اولین کشور آفریقائی است که یک مورد ابتلا داشته است. هیچ کشوری قادر به جلوگیری از انتقال بیماری به خاک خود نیست. ورود این ویروس به کشور همسایه یا ازدیاد افرادی که در جهان مبتلا شده‌اند، به معنای دوری یا نزدیکی خطر به ما نیست. تنها راه مدیریت این بیماری، تشخیص سریع ابتلا در هر کشور و جلوگیری از شیوع قبل از ایجاد چرخه بیماری در کشور است.

او افزود: استفاده از ماسک یا ایزولاسیون در زمانی لازم است که فرد مبتلا وجود داشته باشد، در چنین شرایطی ایزولاسیون لازم است تا فرد بیماری را به دیگران انتقال ندهد، اما از آنجایی که ما فرد مبتلا در ایران نداریم، لزومی به این نوع ملاحظات نیست. در حقیقت وقتی قرنطینه و ایزوله نداریم، نیازی به زدن ماسک در جامعه وجود ندارد و این کار بی‌معناست. اگر بیماری در کشور دیده شود، وزارت بهداشت با صراحت آن را اعلام می‌‌کند.

عرفانی در ارتباط با وضعیت کنونی کرونا در کشور، اظهار کرد: در ایران موارد مشکوک به کرونا داشته‌ایم، اما نتایج تمام آزمایش‌ها منفی بوده است، یعنی تا امروز هیچ مورد ابتلایی در کشور نداشته‌ایم.

وی درباره وضعیت دانشجویان قرنطینه شده ورودی از شهر ووهان چین گفت: تمام دانشجویانی که از چین آمده‌اند، سالم هستند و پس از آن که دوره قرنطینه‌ آنها تکمیل شد، به آغوش خانواده‌های خود باز خواهند گشت و پس از آن هیچ محدودیتی وجود نخواهند داشت.

عرفانی در پایان افزود: ما موضوع کرونا را نه بزرگ‌نمایی و نه کوچک‌نمائی می‌کنیم. با یک واقعیتی روبرو هستیم. اگر با این واقعیت به اندازه خودش، با هوشیاری، عالمانه و منطقی برخورد کنیم، هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند.

کرونا گفتگو با ایلنا حسین عرفانی مدیر کل اداره‌ی‌ بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر