کد خبر: 862034 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

شهرداری تهران در واکنش به مخالفت برخی از اعضای شورای شهر درباره کمک ۸ میلیاردی شهردار به جشنواره فیلم فجر اعلام کرد: ضمن تلاش برای حل اختلاف‌نظرها در این زمینه تاکید می‌کنیم که قانون این اختیار را برای شهرداری مشخص کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهرداری تهران قرار است به عنوان اسپانسر در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد. حضوری که با موافقت و مخالفت‌های بسیاری در روزهای گذشته روبرو شده است. در حالی که برخی اعضای شورای شهر معتقدند، این اقدام باید مصوبه شورا را داشته باشد، برخی دیگر از اعضا از آن به عنوان اقدامی مثبت در حوزه فرهنگی یاد می‌کنند که نیازی به مصوبه شورا ندارد.

شهرداری نمی‌تواند به تنهایی درباره اسپانسری جشنواره تصمیم بگیرد

«حسن خلیل‌آبادی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در این باره می‌گوید: برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری می‌تواند از فعالیت‌های شهرداری باشد، اما اینکه شهرداری اسپانسر شود و هزینه‌های برگزاری جشنواره را پرداخت کند، مساله‌ای است که شهرداری به تنهایی نمی‌تواند درباره آن تصمیم بگیرد و نیازمند مصوبه شورای شهر است.

او می‌‌افزاید؛ این کمک مالی باید در بودجه سالانه شهرداری تهران دیده شده باشد که چنین چیزی در بودجه سال ۹۸ درج نشده است.

از طرفی احمد مسجدجامعی به عنوان موافق این طرح معتقد است: جشنواره فیلم فجر یکی از رویدادهای بزرگ و مهم پایتخت است که کمک شهرداری به آن مورد انتظار مردم است و هرساله در برپایی آن کمک کرده و مشارکت داشته است.

کمک شهرداری به جشنواره فجر غیرقانونی و نیازمند مصوبه است

 «محمد جواد حق‌‌شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا کمک شهرداری به این جشنواره را غیرقانونی دانسته و می‌گوید: در بودجه سال جاری مصوبه‌ای که شهرداری در جشنواره فیلم فجر نقش اسپانسری داشته باشد، درج نشده و این در حالی است که بخش عمده‌ای از ردیف‌های مصوب شورا در بودجه ۹۸ از سوی شهرداری صفر بوده است و شهرداری بیش از ۲۰ ردیف که مبلغ آن بیش از ۱۳۶ میلیارد تومان بوده را به بهانه اینکه پولی نداشته، عملیاتی نکرده است.

او ادامه می‌دهد: شهرداری در این باره باید اطلاع دقیقی را به استحضار شورا برساند و توضیح دهد، که چه آورده‌هایی در قبال این هزینه‌کرد در جشنواره فیلم فجر قرار است عاید شهرداری شود.

حق‌شناس با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر متعلق به قشر محدودی است و همه جامعه از آن استفاده نمی‌کنند، می‌گوید: اگر قرار است بودجه‌ای برای یک امر فرهنگی اختصاص یابد، باید فاصله مخاطبان، تولیدات سینمایی و امکانات نمایشی را هم در نظر بگیریم و سعی کنیم این فاصله را کاهش دهیم، چرا که از جشنواره فیلم فجر قشر محدودی استفاده می‌کنند و فکر نمی‌کنم این کار با وظایف شهرداری و مدیریت شهری نسبتی داشته باشد.

 نیازی به مصوبه شورای شهر نیست

«محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران هم معتقد است کمک شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر نیازی به مصوبه شورای شهر ندارد. او در این باره می‌گوید: شهرداری می‌تواند در قالب قراردادهای مشارکتی با دستگاه‌های مختلف، وارد فعالیت تبلیغاتی شود که موضوع جشنواره فیلم فجر هم از این دست است و به مصوبه شورای شهر نیازی ندارد.

این در حالی است که شهرداری این کمک را در راستای کمک فرهنگی به بزرگترین رویداد فرهنگی سال می‌داند و کمک‌های خود را صرفا به تامین مستقیم مالی اختصاص نداده، ‌بلکه در قالب تبلیغات و اجاره سالن هم همکاری‌هایی دارد.

کمک‌های شهرداری صرفا مالی نیست

«پیروز حناچی» شهردار تهران درباره کمک ۸ میلیاردی شهرداری به این جشنواره نیز گفته است: این موضوع مربوط به دو الی سه روز گذشته نیست و شهرداری همواره به این جشنواره‌ها کمک می‌کرده و این کمک صرفا مالی نیست، بلکه می‌تواند تبلیغات یا اجاره سالن‌ها باشد. این جشنواره‌ها مهم هستند و اقدامات در چارچوب قانون و امکانات خواهد بود، به علاوه ارائه اعتبار به جشنواره صرفا پول نیست، بلکه می‌توان از امکانات شهرداری در اختیار آنها قرار داد.

شهرداری دعوت وزارت ارشاد را اجابت کرد

«غلام‌حسین محمدی» رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در این باره می‌گوید: شهرداری تهران همه ساله به جشنواره‌های مختلف فرهنگی کمک می‌کند، چراکه بخشی از وظایف فرهنگی و مسئولیت اجتماعی شهرداری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تقویت این رویدادهاست تا مردم از آن استفاده کنند و در ادامه حس تعلق به شهر نیز تقویت شود.

محمدی ادامه می‌دهد: این مساله قرار است که با اجماع نظر شهردار، معاونت فرهنگی-اجتماعی و سایر بخش‌های مرتبط انجام شود. در سالیان گذشته نیز شهرداری از برخی جشنواره‌ها حمایت کرده است، از آنجایی که بزرگترین رویداد فرهنگی کشور جشنواره فیلم فجر است و در ایام‌الله دهه‌ی فجر نیز برگزار می‌شود، طی سال‌های متمادی از طرف عموم مردم، هنرمندان و اندیشمندان مورد حمایت بوده و طرح مسائل جامعه در آن صریح و هنرمندانه قابل انجام است.

مشاور شهردار تهران می‌گوید: مشارکت شهرداری به درخواست وزارت ارشاد انجام می‌شود و با اشاره به مذاکرات زیادی که با ارشاد انجام شده، این تصمیم گرفته شده است.حمایت‌های نقدی و غیرنقدی در قالب امکانات، سالن‌ها و فضای تبلیعاتی محیطی خواهد بود و میزان آن عملا در انتهای جشنواره مشخص خواهد شد. قاعدتا در ازای کمک‌هایی که وزارت ارشاد در تجهیز سینماهای تهران انجام داده است، بخشی از حمایت‌ها نیز مالی خواهد بود.

محمدی به مسئولیت اجتماعی شهرداری در حوزه فرهنگی اشاره کرد و این تلاش‌ها را فرصت خوبی برای آموزش‌های شهروندی در قالب محتواهای تصویری دانست که جزو دغدغه‌های اصلی شهرداری است.

نظرات اعضای شورای شهر لحاظ می‌شود

او درباره کمک ۸ میلیارد تومانی شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر می‌گوید: همانطور که اشاره شد کمک‌ها نقد و غیرنقد است و پس از پایان جشنواره بنا به هزینه‌کردهای ضروری مبلغ نهایی مشخص خواهد شد. البته باید اشاره کنم ارشاد نیز کمک‌های جدی به توسعه سینماها در شهر کرده، به طور مثال نزدیک ۲ میلیارد تومان به پردیس ملت برای آماده‌سازی آن در جشنواره کمک کرده است. 

مشاور شهردار تهران در واکنش به این سوال که برخی اعضای شورای شهر تهران می‌گویند این اقدام مصوبه شورای شهر را ندارد، می‌گوید: شهردار تهران و معاونت فرهنگی-اجتماعی اختیارات و ردیف بودجه مصوبی دارند و می‌توانند از آنها استفاده کنند و حتما با اعضای محترم کمیسیون‌های فرهنگی و برنامه و بودجه نیز در این باره صحبت می‌کنیم؛ قاعدتا برخی اجازه‌ها از پیش وجود دارد و شهرداری با بررسی آنهاست که این تصمیم را گرفته است.

او ادامه می‌دهد: حتما از نقطه نظرات اعضای محترم شورای شهر استفاده می‌کنیم، چرا که نگاه آنها نیز به این رویدادهای فرهنگی برای رویه‌سازی کمک ‌کننده است، ‌اگرچه اختلاف سلیقه‌هایی هم ممکن است وجود داشته باشد که تلاش می‌کنیم تا با گفت‌و‌گو آن را حل کنیم.

هدف شهرداری فرهنگ‌سازی و آموزش است

محمدی در پاسخ به این سوال که با توجه به بالا بودن هزینه‌های جاری شهر و وجود کسری بودجه آیا این اقدام برای شهر آورده‌ای خواهد داشت؟ می‌گوید: شهرداری تهران برای بسیاری از اقدامات هزینه می‌کند و اگر بتوانیم با آموزش چند درصد از حجم مسائل شهر را کاهش دهیم و فیلم‌ها بتوانند به فرهنگ‌سازی در سطح شهر کمک کنند، یعنی اتفاق خیلی خوبی رخ داده است و نگاه ما به هزینه و منفعت صرفا اقتصادی نیست، چرا که این کار یک سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی است.

او با اشاره به فرصت‌هایی که در این جشنواره وجود دارد، تصریح می‌کند: در ابتدای فیلم‌‌ها تیزرهایی پخش می‌شود که می‌تواند به آموزش‌های مردمی تعلق گیرد، آن هم در شرایطی که تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهرانی در نوبت صبح به سینماها مراجعه خواهند کرد. نگاه شهرداری انتفاعی نیست، ما یک سازمان خدماتی اجتماعی هستیم و وظیفه‌مان خدمات‌رسانی و آموزش به مردم است و از این فرصت می‌توانیم استفاده کنیم. به همین خاطر است که این قبیل موارد را هزینه نمی‌بینیم، ‌بلکه یک فرصت و سرمایه‌گذاری می‌دانیم که به واسطه آن مردم بتوانند درک بهتری از شرایط شهر داشته باشند و قانون نیز این اختیار را برای شهرداری مشخص کرده است.

جشنواره فیلم فجر شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر