کد خبر: 859395 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان نسبت به مواجهه احتمالی سیل‌زدگان با گاندو هشدار داد.

«وحید پورمردان» مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با احتمال برخورد و مواجهه مردم با گاندو در مناطق سیل‌زده گفت: از آن جهت که محل زیستگاه این گونه حیوانی در رودخانه باهوکلات است که دچار طغیان شده است، احتمال جابه‌جائی این گونه در منطقه وجود دارد. لازم است که توجه مردم به این گونه جانوری معطوف شود. نباید مردم سیل‌زده تنها زیست‌گاه‌های اصلی این تمساح را محیط مواجهه تلقی کنند. 

پورمردان گفت: امکان دارد که مواجهه با این جانور در تمام مناطق سیل‌زده اتفاق بیافتد. تمساح گاندو یک گونه منزوی است و تنش محیطی و آبی منطقه باعث افزایش استرس حیوان می‌شود. اضطراب می‌تواند رفتار تهاجمی را در حیوان سبب شود. 

مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان در پاسخ به این پرسش که آیا خطری زیستگاه این جانور را تهدید می‌کند؟ گفت: تمام پوشش زیست‌محیطی منطقه سیل‌زده آسیب‌دیده است که موجب خسارت به این جانور و دیگر جانوران می‌شود. هنوز امکان برآورد آسیب‌وجود ندارد، اما اینگونه نیست که منجر به انقراض تمساح گاندو شود. 

وی در ادامه گفت: آنچه باید اطلاع‌رسانی شود، این است که احتمال دارد مردم مناطق سیل‌زده مورد هجوم این حیوان مضطرب قرار بگیرند. این اتفاق ممکن است در مسیر رودخانه باهوکلات که حدود ۴۵ کیلومتر است، اتفاق بیافتد. البته باید توجه کرد که حمله این تمساح خطر شدیدی محسوب نمی‌شود، تنها احتمال آن وجود دارد. نمی‌خواهیم که این موضوع باعث ترس مردم محلی شود، تنها اطلاع داشتن از این موضوع برای مراقبت کفایت می‌کنند. 

پورمردان بیان کرد: خطر احتمالی است، اما هشیاری مردم در این باره از ناگفته ماندن آن بهتر است. نگرانی مردم از آسیب دیدن آنها و آسیب‌ دیدن محیط زیست بهتر است. همچنین مهم است که مردم هشیار باشند تا در برابر حمله حیوان، تلافی یا حمله متقابل نداشته باشند. تمام همکاران ما در منطقه حضور دارند تا از این احتمالات جلوگیری کنند و اقدامات لازم برای اطلاع‌رسانی را صورت دهند.  

وی در پایان تصریح کرد: یگان حفاظت محیط زیست آمادگی کامل نسبت به پایش منطقه را دارند. خواهشی که داریم این است که اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص، بدون ایجاد تنش در بین مردم سیل‌زده انجام شود. اگر مردم با این گونه ‌جانوری مواجه شدند حتما به نزدیک‌ترین مرکز محیط‌زیست منطقه خبر دهند.

محیط زیست گاندو تمساح سیل سیستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر